Adalet YILDIRIM

KARNE KİMİN?


Adalet YILDIRIM
27 Ocak 2016 Çarşamba 09:21

22 Ocak 2016 tarihi itibariyle okul öncesi ile ilk ve orta dereceli okullarda 18 milyon öğrenci, iki hafta sürecek yarıyıl tatiline başladı.

İyi veya kötü karne alan öğrencilerin sevincine diyecek yok. Fakat Doğu ve Güneydoğu’da çatışmaların hala sürdüğü bölgelerde öğrenciler karne alamadı. Karnelerini alamayan öğrenciler, bundan dolayı buruklardır.

Gelelim karnelerini alan öğrencilere…

Adet üzerine karne öncesi ve sonrası birçok uzman velilere yönelik demeçler verdiler. Genelde de karnesi kötü olan öğrencilere yönelik.

-Karnesi kötü olan öğrencinin üzerine çok gitmeyin.

-Kötü karne velinin…

-Yarıyıl tatilinde öğrencileri serbest bırakın. (Eksik oldukları derslere çalışmalarına gerek yok gibi)

Ve bunlara benzer daha birçok şey.

Değerli öğrenciler; iyisiyle-kötüsüyle, günahıyla-sevabıyla bu karne sizin. Karnesi kötü olan öğrenciler, dönem içinde siz derslerinize gerekli ilgi ve gayreti göstermediniz, o yüzden karneniz bu dönem kötü. Bunun birinci sorumlusu sizsiniz; ne anneniz, ne babanız, nede öğretmeninizdir. Kötü karneyi düzeltmek ve başarılı öğrenciler arasına girmek yine sizin elinizdedir.

İlk dönemde göstermediğiniz gayreti, ikinci dönemde gösterip tüm derslerinize çalışıp okulunuza odaklanırsanız başarılı olmamanız için hiçbir neden kalmaz. Hata ikinci dönemin başlamasını beklemeyin, en kötü dersinizden bugünden başlayarak çalışın. Yarıyıl tatilinde ‘ne dersi, ne çalışması?’demeyin… ilk dönem derslerinize çalışmadığınız için şimdiden derslerinize çalışmaya başlayarak telafi edebilirsiniz. Henüz hiç bir şey için geç değil.

Başarılı öğrenciler, bu başarıda sizin… Siz zamanı doğru kullanarak derslerinize gerekli özeni göstererek başarılı oldunuz. Aile, bütçesine ve öğrencinin ihtiyacına göre küçük yada büyük hediye alabilir, bunda bir sakınca yok.

Çünkü başarı öyle kendinden gelmiyor. Belli bir gayret ve çaba sonucu elde ediliyor. Dolayısıyla başarılar ödüllendirilmeyi hak ediyor. İkinci dönem tüm öğrenciler için başarılı bir dönem olması dileğiyle, hepinize iyi tatiller. 


YORUMLAR
 • yorum2016-01-29 09:54:23Zuhal

  Ülkedeki gelir dağılımındaki adaletsizlik, doğal olarak eğitime de yansıyor. Zengin özel okul, özel öğretmen imkanlarını kullanıyor. Yoksul öğrenci ise hem zengine özenmekten hemde ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktan ders çalışmaya zaman bulamıyor.

 • yorum2016-01-29 09:52:16Zeliha

  Sayın hocam bence eğitim bir bütün olmalı. Aile, okul, öğretmen ve öğrenci bir bütünlük içinde hareket etmeli ve öğrencinin eksiklerini birlikte gidermeli diye düşünüyorum.

 • yorum2016-01-29 09:50:07Cahit

  Adalet hanım sizi takip eden biri olarak hem iç mimarlık, hem eğitim, hem de iş sağlığı konusunda bizlere yol gösterici ve aydınlatıcı yazılarınız için teşekkür ederim.

 • yorum2016-01-27 09:27:09Sevcan

  Bizim zamanımızda eğitimde bir ciddiye vardı. Şimdi başta devlet olmak üzere herkes çok ciddiyetsiz. Durum böyle olunca eğitimin hali de bu olur.

 • yorum2016-01-27 09:24:32Asya

  Adalet hocam yerden göğe kadar haklısınız. Herkes kabahati birilerinde buluyor. Kimse çocukların gayretsizliğini sorgulamıyor. Çocuklarda bunun bildiği için çok rahatlar.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık