Adalet YILDIRIM

KARŞI OLANLAR YÖK’Ü KALDIRABİLECEK Mİ?


Adalet YILDIRIM
10 Kasım 2015 Salı 15:11

12 Eylül 1980’de askerler, birçoğunu bizzat kendilerinin hazırladığı ortamla oluşan olayları bahane ederek, yönetime el koydu. Yönetime el koyan askeri cunta, bilinen rakamlara göre 650 bin kişiyi gözaltına aldı, 1 milyon 683 bin kişiyi fişledi, hakkında idam cezası verilen 517 kişiden 50'sini idam etti.

Sanırım askeri darbenin faturasının ne kadar ağır olduğunu sadece bu birkaç rakamla bile anlamak mümkündür. Askeri darbe sadece insanları değil, devletin kurum ve kuruluşlarını da baştan sona yeniden dizayn etti. Kurduğu yeni kurumlarla da kontrolü bir elde topladı.

Askeri cuntanın kurduğu kurumlardan en önemlilerinden biri, aradan 34 yıl geçmesine rağmen hala tartışma konusu olan, her 6 Kasım’da öğrenci ve akademik personeller tarafından protesto edilen, ülkedeki eğitimin içinde bulunduğu durumunun baş sorumlusu Yükseköğretim Kurulu kısa ve meşhur adıyla YÖK’tür.

YÖK; 1981’de çıkarılan 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'dur. Bu kanuna göre Yükseköğretim, akademik, kurumsal ve idari yönden yeniden yapılanmamıştır. Kanunla Türkiye'deki tüm yükseköğretim kurumları YÖK çatısı altında toplanmış ve 1982 darbe Anayasası ile güvence altına alınmıştır.

-YÖK, yıllarca başörtülü öğrencilerin kabusu oldu.

-İkna odaları gibi icraatlarıyla skandallara imza attı.

-Üniversitelerin özerkliğine büyük darbe vurdu.

-Ülkedeki üniversitelerin dünya sıralamasında çok daha gerilere düşmesine yol açtı.

-İcraatlarıyla üniversitelerin bilimden-araştırmadan-sorgulamadan uzaklaştırdı.

-Paralı eğitimin önünü açtı.

Daha bunun gibi birçok başlık sıralayabiliriz. Asıl gelmek istediğim nokta ise, 13 yıldan bu yana ülkeyi yöneten AK Parti iktidarı ve ondan önceki iktidarların, her seferinde her türlü darbeye karşı olduğunu ve her seçim döneminde en önemli vaatlerinin YÖK’ü kaldırmak olduğunu söylemelerine rağmen iktidara geldiklerinde bunu unutmalarıdır.

Bunun en temel nedeni, askeri darbe yapanların ve YÖK gibi kurumları oluşturanların, iktidara gelecek olan sivillerin üniversitelere hakim olmak isteğinin ön plana çıkacağını bilmelerinden kaynaklanmaktadır. Tıpkı bugün ki gibi…

Bir 6 Kasım daha geçti. YÖK 34 yaşına girdi. Birçok şehirdeki üniversitedeki öğrenciler, her yıl olduğu gibi YÖK’ü yine protesto etti. Güvenlik güçleri ise bu yıl protestolara daha bir sert müdahale etti.

1 Kasım’da bir genel seçim atlattık. Tek başına iktidara gelen AK Parti, yeni bir anayasa yapmak istiyor. Umarım ilk yapacağı iş ise her zaman karşı olduğu YÖK’ü kaldırmak olur.   


YORUMLAR
 • yorum2015-11-11 17:22:57Asım

  2019'da AK Parti'ye oy vereceğim. Daha önce CHP'ye verdim. Nedenine gelince, insanlar hak ettikleri şekilde yönetilirler, bu ülke demokrasiyi hak etmiyor.

 • yorum2015-11-11 17:21:28Hilal

  AKP ne yapsa haklıdır. Eğitimi tamamen paralı yaptı, baskıları arttırdı, ses çıkaran herkesi dayakla terbiye etti, yüzde 49.5 oy aldı. Böyle bir ülke yok.

 • yorum2015-11-11 17:19:57Barış

  Her 6 Kasım'da darbe ürünü YÖK'ü protesto eden öğrencilere sert müdahalelerde bulunuluyor. Ondan sonra ileri demokrasi yok böyle bir şey.

 • yorum2015-11-10 15:16:01misafir

  AKP her türlü darbeye karşı olduğunu söylüyor. Ama kendisi her türlü sivil darbeyi yapıyor.

 • yorum2015-11-10 15:15:04Okan

  Sadece eğitim sistemi değil, ülkede hiç bir sistem yürümüyor. Neyin ne olduğu belli değil. Ülkenin sonu iyi görünmüyor.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star