Şeyhmus İDRİSOĞLU

KATLİAMDAN BAYRAM TADINDA BİR NEWROZA


Şeyhmus İDRİSOĞLU
21 Mart 2013 Perşembe 07:55

 

Bu yıl Newroz Bayramı erken kutlandı. Urfa’da görülmemiş bir kalabalık vardı. Bayram yeri sarı yeşil kırmızılı renklerle başlı başına bir çiçek bahçesiydi. Sayısını belirlemek gerekirse bana göre yüz bin insan. Kürt, Türkü, Arap’ıyla ile barış adına herkes tek vücut olmuş, halay çekerek en coşkulu şekilde kutlamaya çalışıyorlardı. Herkesin yüzü güleçti. Herkes gelişmelerden fazlasıyla memnun idiler.

Polisleri gözlemleyerek merakımı gidermek istedim, ne yapıyorlar, tavırları nasıl diye. Kontrol noktasına gelince havamı attım, basın kartımı gösterip fotoğrafmakinemle nazik bir şekilde içeri geçtim. Hepsinin tavırları nazenindi. Sanki barış sürecini bekliyorlardı. Bu güne kadar çok kutlamaya katıldım. Polisin ilgisi, katılımcılara karşı davranışları bu kez görülmüş şey değil di bana göre! Bir de ne göreyim, bir grup bayan polis Kürtçe müziğin ritmine uymuş halay çekiyorlar. Aman Allah’ım gözlerim yaşardı inanın. Duygulandım, hüzünle sevinç arasında gelgitler yaşadım. Bugünlere gelebilmek için binlerce insanımızın ölmesi mi gerekiyordu? Halk arasında yaygın bir deyim vardır; bu köprünün altından çok sular geçti” Demek barış naraları, barışın erdemi meyvelerini veriyor, diye heyecanlandım, sevincime diyecek yoktu.

Geçmiş zamanlardaki Newrozlar geldi aklıma. Yetmişli yıllarda

Yirmi bir mart geceleri dama çıkar milli duygularla, gözümüz açık dağlarda yakılacak lastik ateşlerini beklerdik. Ateş görülür görülmez ardından silah sesleriyle birlikte “BİJİ NEWROZ” sloganları, ateş anında söndürülür ve sonrası polisle kovalamacalar sürerdi…

1992 yılında Cizre’de kutlanmak istenen Newroz olayları hatırıma geldi. Unutmak mümkün değil. Kürtlerin Milli Bayramı olan Newroz’u kutlamak üzere bir araya gelen binlerce Kürt’ün bayram sevinçlerini kursaklarında bırakan olayların kontrgerilla tarafından çıkarıldığı öne sürüldü. Resmi kayıtlara göre 57, sivil toplum kuruluşlarına göre 133 insanımız katledilmiş. Beyaz bayrak taşıyan gazetecilere bile ateş açılmış biri de hayatını kaybetmişti. O yıllarda bölgede Ergenekon sanığı olarak yargılanan Levent Ersöz görev yapıyordu. Bu kanlı Newroz olaylarından sonra yükselen Kürt hareketini bastırmak için halkın üzerine ağır bir terör estirmeye başladılar. Binlerce kişi açıktan ve ya kaçırılarak infaz edildi. ne vahşetti! İnanılması zor aklını kaybediyor insan. Bu ne kin, bu ne düşmanlıktı! Katliam emrini veren faşist zihniyet sahibi kişiler şimdi ne düşünüyorlar hangi ruh haliyle yaşamlarına devam ediyorlar bilmek zor. Neyse bu ara hafızalarımızı da tazelemiş olduk.

Bilindiği gibi Newrozun anlamı “yeni gündür” Kürtler için Newroz yeniden doğdukları günü ifade eder. Kapanan kötü bir dönemin ardından, direnişle ortaya çıkan yepyeni ve özgürlük dolu bir günün başlangıcıdır. Kutlu olsun hepimize. Mutlu barış dolu yarınlara…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star