Tahir COŞANDAL

Kavşak Trafik ışıklarına jeneratör…


Tahir COŞANDAL
1 Aralık 2011 Perşembe 06:44
Şanlıurfa’mızda Ana arter caddemiz bir tanedir.Belediyemizin geçmiş yıllardan beri , yeni yerleşim yerleri açarak, Şanlıurfa trafiğimizi rahatlatmamış olması nedeniyle trafik sorunumuz çözülmesi zor bir hal almıştır.
 
Bahçelievler mahallemizde  aracınızı park edecek yer bulmak hemen hemen imkansızdır.
 
Yenişehir’de ise 3 katlı evlerin yıkılıp yerine 7 katlı binalar yapılmıştır. Yeni yapılan 7 katlı binaların altına otopark zorunluluğu getirilmediği ve 3 kata göre yapılan yollar 7 kata göre genişletilmediği için Yenişehir bölgemizde de ciddi bir park sorunu oluşmuştur.
Sanırım yakında tek yönlü yol uygulaması başlarsa şaşırmamak gerekir.
Haşimiye meydanından Abide, Karaköprü tek güzergah olduğu için bu ana arter yolumuz çok sık tıkanmaktadır.
 
Bunun örneğini kurban bayramı öncesi  yaşadık. Arefe günü akşam saatlerinde abide, Bahçelievler özellikle ipekyol caddesi tamamen kilitlendi. Saatlerce tıkalı olarak kaldı.
 
Trafik polisleri de yetersiz kaldı.
 
Trafik sorunumuza  azda olsa çözüm üretebiliriz.
 
Kavşak trafik ışıklarına jeneratör…
 
Örneğin, kaçak elektrik vb. sebeplerden çok sık kesilen elektriklerimizden dolayı Abide kavşağı ve Eski vilayet kavşağı, Emniyet müdürlüğü DSİ kavşağı elektrik kesildiğinde tıkanarak kilitlenmektedir.Halbuki bu kavşaklara, birer jeneratör konulsa , elektrikler söndüğünde trafiğimiz kilitlenmemiş olur.
Jeneratör çok pahalı değil ;şimdiye kadar neden konulmadığını!  anlamış değilim.
 
Bu trafik tıkanmaları 112 ambulanslarımızı da olumsuz etkiliyor. 112 ambulanslarımızda olay yerlerine ulaşamıyor.
 
Bir diğer sorunda Abide kavşağında…
 
Abide kaşağında bulunan  Mardin yolu ,Diyarbakır yolu dönüşünde sağda askeriye’ye ait lojmanların duvarının önünde yeşil bir alan var. Bu alan daraltılırsa sağa dönüş rahatlar.
Burada da bir çok kazalar oluyor. Ağır vasıtalar sağa tarafa girmiş taksi vb araçlarını sıkıştırıyor ve fiziki kazalar meydana geliyor.
Beykapısı surları…
 
 Beykapısında bulunan surun önündeki karakoyun caddesine giden yolda da surun önündeki kısım çok dar olduğundan dolayı araçlar birbirini görmüyor. Yeni düzenlemede buda dikkate alınırsa bu kör noktada da kazalar önlenmiş olur.
 
Trafik sorunları çözülmüş bir Şanlıurfa dileğiyle,
 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık