Bermal MELİK

Kemal Burkay ´ın Dönüşü


Bermal MELİK
10 Ağustos 2011 Çarşamba 21:45
Sürgün zordur, sürgünü yaşamakta...

Sürgün bedenini bulunduğu  ülkede, ruhunu  vatanında bırakarak, bölünmüş  vücutla yaşamak demektir.

Sürgüne giden herkes bir gün   yurduna dönmek ister. Dönmek ise herkesin hakkıdır.
Bu yüzden sürgünden  dönen her kişinin dönüşü önemlidir ve sevindiricidir. Bazı kişilerin dönüşü ise  daha anlamlıdır ve zamanlaması önemlidir.

Kemal Burkay, 31 yıl  gibi uzun bir süre sonra ülkesine döndü. Kemal Burkay ın ülkeye dönüşü çok konuşuluyor, tartışılıyor. Bazı kesim tarafından alkışlanıyor, bazı kesim tarafından eleştiriliyor.

İnsani, politik ve çok yerinde bir karardır Kemal Burkay'ın  dönüş kararı.
Bundan dolayı bu tepkiler haksız tepkilerdir.

Ömrünü Kürt mücadelesine adamış bir kişinin  ülkeye dönüşünü hainlik  olarak ve AKP'nin projesi  olarak  adlandırmak doğru değildir. AKP´ nin bu dönüşle planı olabilir, olması da normaldir. Açılım sürecine bu isimleri koymak, bu insanların çabalarına değer vermek gerekir. Farklı  görüşleri kabullenmemek onları  işbirlikçi ilan etmek barışa ne kadar hizmet edebilir. Önce bunu sorgulamak gerekir.


Türkiye, Kürt sorunu konusunda  tamamen yol ayrımındadır. Kürt sorunu Türkiye’nin en ölümcül sorunudur. Kürt sorununu çözecek Türkiye; Ortadoğu’da ve dünyada itibar kazanacak ve öyle büyüyecektir. Bunu çözmeden bir şey yapması mümkün değildir. Ortadoğu da  yükselen özgürlük rüzgârı Türkiye’yi de etkileyecektir. Amerika’nın ve Avrupa’nın, Ortadoğu için bir dizayn projesi  var. Diktatörler birer birer devriliyor; bu rüzgâr Anadolu’yu ve Kürtleri de etkileyecektir. Bu yüzden Kürtlerin hangi görüşten olursa olsun, sosyalistinden dincisine, liberaline herkesin bu  yangına su dökmesi  gerekir.


Kemal Burkay´ın görüşlerine katılınılır  veya  katılınmaz  ama kabul edilmelidir ki Kemal Burkay, Kürt mücadelesinde önemli bir figürdür.Ancak, bu figürün halkın oylarıyla seçilen  vekillerinin  hapiste olduğu, birçoğunun daha meclise girmediği  hassas ortamda  nasıl bir rol oynayacağını net  olarak görmesi gerekir.


Simdi önemli olan bu süreçten sonra yapılacaklardır. Kemal Burkay yaşı itibariyle ve politik tecrübesiyle ülkenin evlatlarının dağda çarpıştığı bir ortamda  adımlarını nasıl atacağını düşünecektir. Atacağı yanlış adımın ülke barışına  zarar vereceği ve kendisini de bitireceğini bilemeyecek kadar  yetersiz biri değildir.Açılım sürecinin bir  parçası olarak Şivan Perver getirilmek istenildi. Ama bu istem,  Hükümet tarafından ve Şivan Perver cephesinden iyi yönetilemedi. Büyük gürültü koptu. Kemal Burkay da  ise daha dikkatli ve hassas davranılarak, sürgün dönüş süreci çok iyi ve programlı yönetildi.
Farklı görüşlerin ülkeye zarar vermeyeceğini herkes bilmelidir ve bu savaşın bitmesi için herkesin elinden geleni yapması artık elzemdir. Bu her kürdün, özellikle aydınların görevidir, bu ateşin sönmesi için su dökmeleri  gereklidir.


Eğer barış çorbasında tuzları olacaksa bırakın bir tutam  atsınlar.


Ne kadar bağımsız Kürt aydını varsa o kadar fikir hayatının renkliliği ve çeşitliliği olacaktır. Bu nedenle Diasporadaki Kürtler  muhakkak dönmeli ve barışa katkı sunmalıdırlar. Kandil ve Mahmur daki lerinde  dönmesi içinde  kanallar açılmalıdır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star