Şeyhmus İDRİSOĞLU

Kentlerin sesi meydanlar


Şeyhmus İDRİSOĞLU
10 Mart 2014 Pazartesi 04:55

İnsan yaşamında kentlerin en büyük özellikleri ve ihtiyaç duyulan yerlerin başında meydanlar, parklar, dinlenme alanları gelir. Meydanlarıyla ünlü birçok kent varken ilimiz de meydanların yok olması için beton yığınları ile doldurma uğraşında olanları gördükçe ister istemez kent için ve içinde yaşayan insanlar için üzülmemek mümkün mü? Kentler yeşil alanları, dereleri,  parkları, mimari yapıları yanında ürettikleri ile de kendinden söz ettirirler.

Oysa kente bir panoramik turla baktığımızda sadece tugayın ağaçlandırmasını görürsünüz. O da askerin elinde olduğu için. Hâlbuki iklim şartlarına baktığımızda yeşile en hasret olan yerlerden biri ilimizdir. 

Bir kent,  spor alanları ve kültür merkezleri, kongre salonları, tiyatro ve sinema salonlarıyla ünlenir. Burada verilen kültürel etkinlikler o şehri tanıtmada önemli görevler edinirler. Daha bizim kentimizde bırakın bunları bir kültür merkezimiz bile yok.

Turizm kentiyiz, diyoruz. Çevre ilerden gelen turistlerden başka kimse kentimizi ziyaret bile etmiyor. Çünkü elbirliğiyle tarihi dokuyu yok etmeye çalışıyoruz. Son dönemlerde yapılan bazı sokak yenilemeleri, restorasyonları yıkılanlarının yanında çok yetersiz geldiği bir gerçek...

Bu vesileyle seçimler yaklaşırken seçime katılacak olan belediye başkan adaylarına bir hatırlatma ihtiyacı duydum bir vatandaş olarak.

1-Şanlıurfa'nın dört bir yanında görüntü kirliliği yapan bu reklam panolarını daha ciddi ve estetik açıdan dizaynını sağlayarak uygun yerlere konulmasını.

2- esnafın önünü kapatırcasına kaldırımlara ve uygunsuz yerlere yapılan araç parklarının önlenmesi.

3-Daha önceden büyük yeşil alanlara çay bahçesi, lokanta gibi işletmelere izin verilmişti bundan sonra yeşil alanların sadece halkın nefes alacağı alanlar olarak bırakılmasını bu şehirde yaşayan her kesin isteğidir.

4-Paris denince akla nasıl 'Eyfel Kulesi, New York denilince 'Özgürlük anıtı' geliyorsa, dünyanın en eski kenti olan Urfa'da,  sürekli AVM mi, yapalım park mı yapalım tartışmasına sahne olan eski stadın yerine bir anıt proje ile şekillendirilemez mi?

Kentimiz için yeşil alanların ne kadar önemli olduğunu sanırım hepiniz en az benim kadar biliyorsunuzdur. Benden sadece hatırlatmak...

1-Sıcaklığın zaman, zaman elli derecenin üstüne çıkan kentimizde, iklimi önemli bir şekilde etkileyecektir.

2-Kente estetik bir hava kazandırırken insanın ev ile kent arasındaki bağını güçlendirecek.

3-Havada nemi artırırken, temiz hava üretirken, kirli havanın filtre edilmesini sağlayacak.

Yeşil alanlarda bir başka yanlış yapılanmalarda dikkat çekmek istiyorum.

Estetik açıdan nahoş görüntülerle her gün karşılaştığımız sahne olan.

1- Taksi durakları

2-Muhtarlıklara verilen kulübeler

3- Reklam panoları

4-Park bekçi kulübeleri

5- Baz istasyonları gibi yapıları daha uygun yerlere taşınmasını istiyorum.

Duyar gibiyim, bizden önce konmuş ne yapalım.
Bir kentin yüzü, nefes alacağı yerler olan park ve bahçeler,  kent planı içinde korunacak öncelikli yerler olmalıdır. Şayet belediye bunları koruyamıyorsa kentçililik bilinci gelişmemiş sadece rant bilinci gelişmiş bir belediyecilik anlayışı var demektir.
Kentin üzerinde ve yeşil alanlarda rant elde etmek isteyenlere fırsat verirseniz gelecek kuşaklar sizleri saygıyla anmayacaklardır.
Naçizane fikrim bu yöndedir. Sizlerden ricam son yeşil alanların dokusunu özeliğine uygu dizayn ederek yeni alanlar açmanız dileğiyle daha güzel yaşanır bir Urfa bizim hakkımız diye düşünüyorum.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık