Misafir Yazar

KİM AYIKLAYACAK PİRİNCİN TAŞINI


Misafir Yazar
26 Ocak 2013 Cumartesi 00:54

Şanlıurfa’da acil gündem,bana göre Tek Tek Dağları Milli ParkıMaster planının bir an önce gerçekleştirilmesidir.Böylece ,neyin, nasıl ve ne şekilde yapılacağı ,proğramlanmış olur.

 

Şanlı Urfa Vakfı girişimleri ve dönemin Sayın Millet VekillerininYoğun çabaları ile yasalaşan Tek Tek Dağları Milli Parkı, Ülkemizin otuz dokuzuncu Milli Parkıdır. Bu konuda emeği geçen herkese sonsuz saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

 

Bu konuda ,beş yıldan bu yana  neler yapılmış? Öncelikle bunların incelenip ,sanırım, Tarım Orman ,İç İşleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordineli çalışmaları yanında,belediyelere ve sivil toplum kuruluşlarına düşen görev ve sorumlulukların tesbit edilmesi gerekir, diye düşünüyorum.

 

Eğitim konusunda,Milli Park sınırları içindeki köylerden seçilecek ikşer kişi  ,bir proje hazırlanarak,  “Alan Klavuzluğu” koruma ve güvenlik konusunda yetiştirilmesi yanında, bölgenin florası,faunası,arkeosu,coğrafyası,sosyo-kültürel ve ekonomik yapısı ile ilgili eğitilerek,gerekli araç ve gereç donanımı sağlandıktan sonra

Bölgede bunlardan yararlanmaya hazırlanırken,bir taraftan da alt yapı çalışmalarının başlatılması gerekir.Bu alan klavuzlarının ,Ülkesel Profesyonel Kokartlı Turist Rehberlerine göre farkı nedir? Derseniz. Bunların sadece Milli Park sınırları içerisindeki alanın detay bilgileri ile donatılmış olmalarıdır.Şöyle bir örnekleme yaparsak; Ülkesel Rehberler ülke çapında bir çuval pirinçten özet olarak sorumlu iken. Bunlar ,bir tek pirinçten detay bilgi anlamında sorumludurlar.


Bunların yanında ,tabi ki, Orman Muhafaza Yetkilileri ile Jandarmanın da bu tabloda yasalarla belirlenen görevleri vardır.


Güvenlik,alt yapı  ve eğitim sorunları halledildikten sonra, neler yapılacağa birkaç örnek verecek olursak; Treking,At binme,cip safari,Fasina ,balon gibi aktiviteler yapılabilir.
Yürüyüş grupları için bir örnek vermek gerekirse; Birinci gün, Harran yönünden yürüyüşe başlayan bir grup,Hanel Bağrur da turizm şirketlerinin kullanabileceği, alt yapı problemi çözülmüş,hazır çadır kamp tesislerinde konaklamalı.


İkinci gün,sabah kahvaltısından sonra,Şuayb Şehri üzerinden,Soğmatar’a kadar kumanyalı yürünüp,akşam Soğmatar –daki kamp alanında konaklamalı.


Üçüncü gün,sırt çantalarında yine piknik malzemeleri ile,Göbeklitepe’ye doğru yola koyulurken,taşıt araçları, her gün Olduğu gibi,valizleri yürüyüşün bittiği yere getirirler.(Milli Park kuzey sınırı) Oradan da Göbeklitepeye araçlarla geçilir. Oradaki sunum ve incelemelerden sonra ,üç günlük proğram sona erer.


Aynı destinasyon ,araçla, bir güne sığdırılabilir.Öğlen yemeği,köy evinde alınabilir. Ya da Piknik  olabilir.


Güneyde Harran,Kuzeyde Göbeklitepe’yi içine alan bu destinasyon gerçekleştiğinde, direkt ve dolaylı olarak,binlerce insana isdihdam sağlanacağı gibi, bacasız sanayi dediğimiz turizm gelirleri ile de  ülkemize  döviz girdisi sağlanacaktır.


Bu çalışmaların bir an önce başlatılıp,pirincin taşlarının ayıklanarak, taşların yerine oturtulması dileklerimle, kalın sağlıcakla…


HÜSEYİN YEKTAŞ


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star