Duygu SUCUKA

Kırsaldaki Kadına Kazanç Kapısı


Duygu SUCUKA
11 Kasım 2014 Salı 10:40

Yeni başlattığımız projemizin adı; kırsaldaki kadına kazanç kapısı (4k projesi).

Bu kapsamda 2014 yılı Kasım ayının ilk haftasında, Adıyaman merkez köylerinde ağaç dikme etkinliği gerçekleştirdik. Güneydoğum Derneği olarak düşünülüp önerilmiş olan bu çalışmaya Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğü destek verdi, organizasyonu gerçekleştirdi. İleriye dönük umutların başlatıldığı böyle bir çalışma, ileride umutlar yeşermiş olursa, ülke genelinde yaygınlaştırılabilir.


Ağaç dikme etkinliği için ilk gittiğimiz yer Adıyaman’ın Ovakuyucak köyü oldu.

Atatürk Baraj Gölü Havzasında çok fazla çıplak arazi bulunuyor. Özellikle tepeden bakıldığı zaman alabildiğine çok sayıda su kanalları ve suyu çevreleyen kahverengi bir topraktan başka görünüm yok. Yeni yeni başlamış olan ağaçlandırmalar henüz orman vasfına ulaşmadığı için uzaktan fark edilemiyor.

Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan çevre ağaçlandırması, çam türünden diğer türlere, bilhassa meyve veren ağaçlara yönlendirilmiş bulunuyor. Badem, ceviz, Antep fıstığı, menengiç (aşısız fıstık) gibi ağaçlar dikiliyor artık. Hepsi de meyvesi son derece değerli ve pahalı olan ağaçlar bunlar. Bu ağaçların 3-5 yıl içinde meyve verecek düzeye geldiği belirtiliyor. Ağaçlar büyüdükten sonra çevre köylülere, vatandaşlara meyvesinden faydalanılması için dağıtılacağını belirtiyor yetkililer.

 

Biz Güneydoğum Derneği olarak bu proje içinden bir model çıkarmaya çalıştık. Dikilecek bir kısım ağaçların sadece kadınlara verilmesini, kadınların bizzat ağaç dikiminde, yetiştirilmesinde emek harcamasını, ileride de meyvesinden kendilerinin faydalanmasını önerdik. Böylece kendi ağacına daha çok sahip çıkacak, ağaç yetiştirmeyi sevecek, ağacı korumayı ilke edinecektir. Ayrıca devlet eliyle kırsaldaki kadına pozitif ayrımcılık yapıldığını görecek ve kendini güvende hissedecektir.

 

Orman Genel Müdürlüğü bu önerimize sıcak baktı ve destek verdi. Adıyaman İşletme Müdürlüğü de organizasyonda önemli görev üstlendi, ilk etapta üç köyde kadınların ağaç dikmesine yardımcı oldular. Köy muhtarlarını da kadınları örgütleme konusunda görevlendirdik.

 

Bu etkinlik kapsamında bir araya geldiğimiz köylü kadınlarla aramızda sıcak esintiler oluştu diyebilirim. Hem muhtarlar hem de kadınlar son derece istekli görünüyorlardı. Kadınların yüzündeki memnuniyet, henüz yeşermemiş umut tohumları gibiydi.

 

İşin bundan sonraki kısmını yine hayal ederek beklemeye devam edeceğiz. Bu ağaçlar büyüyecek. Meyve vermeye başlayacak. Kadınlar o meyveleri toplayıp satacak. Potansiyel fazla olursa onlara ürünlerini alıcı aracılar, komisyoncular oluşacak belki de. Ya da topladıkları ürünlerini kendileri kent pazarlarında satacaklar. Mesela Adıyaman’da bir fıstık pazarı ya da menengiç pazarı ya da badem pazarı kurulabilir. İşte bunlar için yine başka yetkililerin başka imkanlar yaratması gerekir. Mesela belediye bu pazarları oluşturabilir, gelişmesine destek verebilir. Ürün bolluğu, o zaman piyasadaki yüksek fiyatları da kıracaktır.

 

Projede başarılı bir sonuca ulaşıldığında kadınlar kendi üretimlerini yaparken bunun pazarını da oluşturacaklardır. Birer üretici konumuna girdikleri zaman kadın kooperatifleri oluşturulabilir. Kırsaldaki kadına kazanç kapısından (4K), kırsaldaki kadının kooperatifini (3K) yaratabilirler. Yani 4K projesinden 3K projesi doğabilir.

 

Bu çalışmada;

hedefimiz, kırsaldaki kadına kazanç sağlamak iken

amacımız, kırsaldaki kadının kooperatifleşmesi sonucuna ulaşabilmektir.

Güneydoğum Derneği olarak bunun uygulayıcısı ve takipçisiyiz.

 

10 Kasım 2014 / Ankara

duygusucuka@hotmail.com

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star