Mehmet FARAÇ

'KUCAKTAN KUCAĞA’ İTİBAR DERSİ!..


Mehmet FARAÇ
26 Mart 2012 Pazartesi 04:43
Yok yok... Ellerinden “kayıkçının küreği”ni düşürmeyen dünyadan habersiz entel -dantel tiyatrocu eskilerinden söz etmiyorum!.. Onlar eskinin pornografik figüranlarıydı, şimdi ise memleket meselelerine sırtlarını dönüp kasalarını doldurmaya çalışıyorlar!..
Levent Kırca, Ferhan Şensoy ve Müjdat Gezen gibi gerçek sanatçılara çamur atmaya kalkışan teneke sesli irtica borazanları da var!.. Ancak iğrenç sesleriyle mikrofonlara bile işkence yapan o televole türkücüleri de konumuz dışında!..
Sözünü ettiğim oyuncu, 1970’li yılların “Kucaktan Kucağa” gibi erotik filmleriyle kendinden bayağı söz ettiren Arzu Okay’dan başkası değil!..
Biz çocuktuk o zamanlar ama; hiç unutmam, memleketteki sinemalarda da onun çekici güzelliği ve dolgun vücudunu gösteren afişler dikkat çekerdi...
Filmleri büyük seyirci toplardı... Hayranları gibi doğrusu ben de nerededir, ne yapıyordur diye merak ediyordum... Ama dansözlere ders veren siyasi duruşunu öğrenince şaşkınlığım daha da arttı!..
Kadın filmleri festivalinde “onur ödülü” alınca Radikal muhabiri röportaj yapmış kendisiyle... Eskiden “Seks filmleri”nde oynuyormuş ya; bu ödülü “iadei itibar” olarak gördüğünü söylemiş...
Arzu Okay, ekonomik zorluklar yüzünden okuyamayınca fotomodel olmuş. Ama bu durum çocukluğundan bu yana Jack London ve Sartre gibi yazarları okumaktan alıkoymamış onu...
Üstüne basa basa “ben solcuyum” demiş... Eski günleri anlatırken de şu ilginç örneği vermiş:
“Setten çıkıyorum, yallah nerede grev var, oraya...”
Arzu Okay’dan utanmak!..
 
Meğerse, günümüzün limonata solcuları ve dönek liboşları onun filmlerini izleyerek kendini tatmin ederken; Arzu Hanım o sıralarda, grevlerde emekçilerle dayanışma içindeymiş!..
Arzu Okay’ın şu sözleri ise “kucaktan kucağa” giden döneklere tokat niteliğinde değil mi sizce:
“Bir türlü toparlanamıyor sol. Kimisi ikinci cumhuriyetçi, kimisi sol... Paramparça. Ben nerede durduğumu biliyorum tabii ki ama en sevdiğim arkadaşımla bazı şeylere 20 sene önce aynı gözle bakarken, artık farklı bakmaya başlıyoruz.”
Diyeceksiniz ki, nereden çıktı bu Arzu Okay meselesi?..
Solculuk, ilericilik ve aydın olma iddiası dönekliğin yedek lastiğinde o kadar hızlı dönüyor ki bu ülkede!.. Eskinin solcu geçinenleri şimdilerde Milli Görüş, tarikat ve cemaat kucağında zıplayıp yer değiştirdikçe!..
Rotasını şaşıran liboş dönekler, memleketi bir kadının iki memesine satmaya hazır hale geldikçe!..
“Emek-sermaye çelişkisi”nden söz eden reziller sansür ve kıyımda baş çekince!..
“Cumhuriyet Mitingleri”nde, Onuncu Yıl Marşı’nı haykıran Truva kısraklarının şimdilerde fırfır dansı yapmasını, Sorosçu kayınpederlerin 30 yıl boyunca küfür ettikleri cemaatlerin kahvaltı sofrasında oturmasını görünce Arzu Okay’ların önemi daha da artıyor!..
“İtibar”a önem vermesinden de belli ki, elbette Arzu Okay onlardan daha delikanlı!.. En azından onun “Kucaktan Kucağa”sı film icabıydı!..
İzmir’de özgürlük yürüyüşü devam ediyor...
 
21 Mart 2008’den bu yana Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulanan Doğu Perinçek ve arkadaşları için Kiraz- İzmir güzergâhında düzenlenen “özgürlük yürüyüşü” devam ediyor...
“Perinçek ve Yurtseverlere Özgürlük Yürüyüşü” bugün Torbalı, Kemalpaşa, Armutlu, Ören ve Bağyurdu güzergâhında sürecek...
Bu akşam saat 18.45’te ise Sarılar Köyü meydanında “Doğu Perinçek ve Yurtseverlere Özgürlük” gecesi düzenlenecek...
Yarın ise Bornova, Bayraklı, Karşıyaka ve Konak Alsancak’taki basın açıklamalarının ardından Cumhuriyet Meydanı’nda, saat 17. 30’da görkemli bir yürüyüş yapılacak.
Tam beş yıldır Silivri’de tutuklu bulunan Perinçek ile çeşitli dönemlerde cezaevine konulan Mehmet Bedri Gültekin, Hikmet Çiçek, Erkan Önsel, Turhan Özlü, Deniz Yıldırım, Mehmet Perinçek ve diğer yurtseverlere destek için düzenlenen yürüyüşler yurttaşların büyük ilgisini çekiyor...
Ben de yarın İzmir’deki yürüyüşlere katılacağım... Sizleri de Karşıyaka’ya, Alsancak’a ve Cumhuriyet Meydanı’na bekleriz...
 
Cudi dönemeci!..
 
PKK, aylardır içinde bocaladığı sessizliğin örgütün askeri yapısında ciddi erozyona yol açtığını görünce Cudi Dağı’ndan saldırı başlattı. 6 özel hareketçi polisin şehit olduğu operasyonda, 7 PKK’lı da öldürülmüş...
Bölgeden gelen haberlere bakılırsa, son yılların en yoğun çatışmalarının yaşandığı operasyon, PKK’nın önümüzdeki süreçte şiddeti büyüteceğinin de işaretlerini veriyor.
Örgüt; teslim olmalar, çatışmalardaki büyük kayıplar ile ABD, Irak ve Türkiye’nin oluşturduğu “üçlü mekanizma merkezi”nin yalnızlaştırma operasyonlarını bu yeni eylem süreciyle dağıtmayı planlıyor!..
Peki, son 6 ayın en şiddetli çatışmaları PKK’yı nereye sürükleyecek? Hem BDP çevrelerinden gelen sert açıklamalar hem de PKK içinden yükselen “intifada” söylemleri de gösteriyor ki, örgüt Anayasa değişikliğinin gündeme geleceği Mayıs ayına kadar gergin bir politika yürütmekte ısrarlı!..
O yüzden örgütün Cudi Dağı’ndan başlattığı şiddet süreci yalnızca Güneydoğu kırsalında kalmayacak!..
Batı kentlerinde yakalanan militanların sayılarının artması, örgüte ait önemli oranda patlayıcı mühimmatının ele geçirilmesi de, örgütün kentlerde kaos yaratmayı planladığını gösteriyor.
Her bahar ayında şiddeti yükselterek özellikle yılgın kitlelerde devinim yaratmaya çalışan PKK’nın bu kez odaklandığı tek bir hedef var; devletle görüşmeleri yeniden başlatmak ve Öcalan’ı yeniden diyalog ve açılım sürecinin içine çekmek!..
Mayıs ayı yalnızca kan ve kaosun yükseltileceği bir süreç olmayacak, yaşanacak gerginlik iç siyasette ciddi dalgalanmalara da sahne olacak!.. Yaklaşsın bakalım Anayasa görüşmeleri!..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star