Mustafa GÜNEŞ

KURBAN VE KÜRTLER


Mustafa GÜNEŞ
21 Eylül 2014 Pazar 14:51

Yüz yıllardır çektikleri baskı, zulüm ve katliam bir yana, özellikle son üç yıldır Rojava dediğimiz Suriye Kürdistanı’yla son günlerdeki Êzidi katliamında yaşanan vahşet hepsinin üzerine tüy dikmiştir.

Sınırsız bir Kürt nefretiyle yetiştirilen fanatiklerin katliam ve nefret arzuları, IŞİD adı altında bir araya gelmiş, bilinçaltından dışa vurup pratiğe geçme imkânı bulmuştur

Öyle ki, yüz yıldan bu yana böyle bir vahşet görülmemişti.

HZ.İBRAHİM ÖNCESİNE DÖNÜLDÜ

Bilindiği gibi Hz. İbrahim’den önce tanrıları mutlu etmek ve gazaplarından korunmak için insan kurban edilirdi. Bugün IŞİD vahşetinin pratiğine baktığımız zaman, tekrar eski vahşet dönemindeki gibi resmen insanlar yatırılıp boğazlanmaktadır.

Biraz yakından baktığımız zaman, sayılı istisnalar dışında boğazlanan insanların büyük çoğunluğu Kürtlerdir.

KURBANA KURBAN DÜŞER Mİ?

Kurban Bayramının yaklaştığı bu günlerde herkeste ve her evde bir kurban hareketliliği başlamış durumda. Artık kurbanlık hayvanlar mezatlara getirilmiş, satışlarına da başlanmıştır.

Ne kadar dini, ne kadar şer’idir bilemeyiz. Tahminimize göre bu yazıyı okuyanlar mutlaka çevrelerindeki “Seyda” veya “melalardan” görüş almak isteyeceklerdir. Ama işin özü, bizi ilgilendiren konunun bu yönü değil, yapmak istediğimiz şeyin insani, ahlaki ve vicdani yönüdür.

Başka bir ifadeyle, kendi soylarından insanlar “bizzat” kurban edilmekteyken, kendini bu halktan sayanların ayrıca kurban kesmesinin çok anlamlı olmadığı, bunun yerine kurbana harcayacağı değeri IŞİD dehşetinin kurbanı olan yüz binlerce insana yardım için göndermesinin daha anlamlı olacağına inanıyoruz.

HDP, DBP VE DİĞER S.T. KURULUŞLARINA ÇAĞRI

Yazıyı daha fazla uzatmadan belirtelim ki, bu teklifimizin daha çok kitleler tarafından duyulması için bu partiler ve Sivil Toplum Kuruluşlarının zaman yitirmeden bir kampanya başlatmasını teklif ediyoruz.

Diğer yandan bu teklifimize aklı yatıp da yardımda bulunmak isteyen insanlara, kendi ulaştığım ve telefonla arayarak sağlamlığını teyit ettirdiğim DİYARBAKIR SANAYİ VE TİCARET ODASI’NIN Vakıf Bank’ta açtırdığı “ROJAVA’YA YARDIM HESABI’ nı tavsiye ediyorum.

Dileyen herhangi bir VAKIF BANK şubesine gidip bu hesaba para yatıracağı gibi İNTERNET üzerinden yatırmak isteyenlere de aşağıda İBAN numarası veriyorum.

Lütfen bu düşünce ve yaklaşımımızla ilgilenin.

Bir yıl kurban kesmesek ne olur ki? Keşke tek günahımız da bu olsaydı!

 

HESAP BİLGİLERİ:

Hesap Adı: Diyarbakır San. Ve Tic.Odası

 

İBAN NO: TR38 0001 5001 5800 7302 4436 62

21.9.2014

Mustafa Güneş/URFA


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star