Bermal MELİK

KÜRT AYDINLARINA NELER OLUYOR?


Bermal MELİK
17 Mayıs 2012 Perşembe 02:06
Türk-Kürt sorunu üzerine hemen hemen hergün tartışmalar yapılıyor. Televizyon ve gazetelerin başsayfalarını bu haberler süslüyor. Birileri Kürt, birileri ise Türk aydını olarak karşımıza çıkıyor. Malesef hepsinin söylemleri ve attığı naralar  aynı. Kendisine aydın sıfatı yapıştıran hemen hemen her iki kesim insan olmadan “Türk” ya da “Kürt” olmanın imkânsızlığını  halklarına anlatmak yerine tam aksini yapıyor.
Kürt mücadelesinde sorumluluk taşıyan kanaat önderleri,sözüm ona düşünce ve siyaset üretenler bu son dönemlerde  birbirlerine saldırıyor,tehdit ediyor ve ağır iddialarla birbirlerini aşağılayan-suçlayan bir paradoks içine düşmüşler ve ilginç teoriler ortaya atarak düşman genleri aşındırmaya uğraşıyorlar..Türk aydınlarının durumu ise daha vahim . Adı şu ya da bu nedenle toplum önüne çıkmış  kürt aydınları "ben iyi bilirim " edasıyla  iktidara yaranmak adına söylemlerde bulunuyor.. Öyle sözler söyleniyor, öyle yazılar yazılıyor ki gözlerinize kulaklarınıza inanamıyorsunuz. Acaba yanlış mı duyuyorum, yanlış mı okuyorum diye düşünüyorsunuz.
Hakaretten nasibini almayan hiç kimse yok bu ülkede. Bir toplum düşünün kü hepsi birer değer olan aydınlarımız ağza alınmayacak sözlerle birbirlerini  karalıyor.Bu yüzden Türkiyenin aydın sorunu var.Hemde cok ciddi ,cok ağır ,bütün sorunların temelinde yatan...

Herkes ağzını açmış birbirine en ağır sözlerle saldırıyor. En can acıtıcı, en yaralayıcı sözcükleri seçerek hem de.

Böyle bir toplumda nasıl yaşanır, bir daha nasıl yüz yüze bakılır?
Yıllardır insanları uyarmak için çırpındığımız kutuplaşma belasından, kürt aydınları da nasibi aldı. Yıllardır ülke bölünüyor diye feryat ederken aydınlarımız  bölünüyor.
Aydın bakış ,kişilerin doğustan gelen hak ve özgürlüklerini ayırım yapmaksızın sonuna kadar savunabilmektir.
Aydın bakıs,kendinden olmayanın hakkını  kendi hakkı gibi savunabilmektir.
Aydın bakış,aklını ve yüreğini  kimselere   ipotek etmemektir.

Aydınlar görevlerinden ,misyonlarından cok uzakta konumlanmış durumdalar.
Nedense bu sorun hep gözden kaçırılıyor ,gündeme getirilmiyor.Cünkü gündeme getirilmesi gerekenlerin ciddi bir özeleştiri yapma zaruriyeti doğuyor.Bu kişiler de kendilerini herseyin üstünde gördüklerinden ve çıkarlarının ,saltanatlarıın sarsılmasını istemediklerinden düşünce farklılığı gözetilmeksizin gizli bir ittifak anlayışıyla özeleştiriden hep uzak durmuşlardır.
Demokratik eleştiri kültürümüz olsun., herkesin eleştirme - yerme ve sorma -sorgulama hakkı var.Bunu yaparken  emeğe saygı ,düzeyli ve vicdan ölçütünü kullanarak yapmalıyız..Bunun için birbirimizin gözünü çıkarmaya,kafa kırmaya gerek var mı?YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star