KUTLU DOĞUM- KUTLU YAŞAM- KUTLU ÖLÜM


22 Nisan 2012 Pazar 01:32
Hz.peygamberin kutlu doğumu, kutlu yaşamı ve kutlu ölümünden büyük ders ve ibretler çıkarmak gerekir.İbn-i Kuddus’un deyimi ile o bir beşerdir ama beşer gibi de değildir.Beşerdir çünkü beşere numune-i imtisal(uyulacak örnek) olmak için gönderilmiş, her harekat ve tavrında her cihetle taklit edilebilir bir model şahsiyettir,yani Ahzab suresine göre usve -i hasene(örnek şahsiyet)dir.Beşer gibi de değildir; çünkü günahlara karşı ilahi bir nusret ile hıfz-u himaye altındadır. Günah, kebair ,şirk, fısk ve zülüm virüslerine bulaşmamıştır.

Hz.peygamberin(asm) oğlu İbrahim’in ölümü ile irtibatlandırılan güneş tutulmasına karşı efendimiz ;güneş hiç kimsenin doğum ve ölümünden dolayı tutulmaz sözü kutlu doğum etkinlikleri için de mühim ve büyük bir mana hissesi taşımaktadır.Fetret asrının karanlıklarını nura kalbederek kainatın kışına cemre gibi düşen Hz. Peygamberin kutlu doğumu beşeriyet ve alem-i İslam açısından pek büyük önem taşımaktadır. Çünkü nebiler sultanına ait her şey çok kıymetlidir. Nurlu eselerin diliyle mana-i ismiden ziyade mana-i harfiye yani şekilden ziyade hakikata ,cesetten ziyade ruha bakan nazar ile olaylara şahıslara kainata bakmak lazım.

Aleme-i İslam’ın hususan Türkiye ayağında kutlanan kutlu doğum etkinlikleri genel manada sevindirici bir hadisedir.Efendimizi(asm) yad ettiren, hissettiren, hatırlattıran, sevdirten ona benzeyiş noktasında teşvik eli olan her girişimi faydadan hali görmemek lazım.Ancak ruhtan boşalan, mana yükünden yoksun şekilciliği ön plana çıkaran tören.şölen,festival ve karnavala dönüşen her hayırlı girişim gibi kutlu doğum etkinliğini de manasından uzaklaştıran etkinlikler, ümmet nazarında esef ve tahayyürle karşılanmaktadır.

Kuran, Yahudilerinde içinde olduğu ifratkar ehl-i kitaba hitaben dininizde aşırı gitmeyin derken hadid suresinde tefrit eden Hıristiyanlara hitaben de ruhbanlığı biz yazmadık demek suretiyle her türlü aşırılık ve geriliğe düşmemenin gereğini dile getirmektedir.


Hz.İsa’nın doğumunu kutlamak adı altında dünya çapında yapılan etkinliklere bakıldığında o peygamberin misyon, vizyon ve öğretisine uygun olarak bir kutlama yerine; kişinin kendi algısına, zevkine, eğlencesine, hazzına, taşkınlığına göre şekil alan sözde kutlama etkinlikleri fevkalede düşündürücüdür.Hz. İsa’nın yaşam tarzını değil, doğumunu garip bir şekilde esas alıp; şölen ve festival havasına çeviren,isyanlara bürünen anlayış; sosyal bilimler açısından da geçerli bir realite sunmamaktadır.

Hz.Muhammed’in(asm) doğumunu kutlama etkinliği olarak ortaya çıkan anlayışın kuran da yer alan yüzlerce ayetin gereğini daha fazlasıyla yerine getirmesi ve ön plana çıkarması gerekmektedir.yani Allaha itaat ve isyanın Hz peygambere itaat ve isyanla aynı sayıldığı ,Allaha biatin resule biatla bir tutulduğu gerçegini dile getirmesidir.

Ali İmran süresine göre Allah sevgisine giden yol Hz.Muhammed’e itaatten geçiyor.

Hz.Peygamberin doğum ve ölümü her canlının doğum ve ölümü gibi mukadderdir.
Zumer süresinde hayatta iken Allah Resulunun ölümsüz olmadığına, her nefis gibi ölümü tadacağına Kuran işaret etmiştir. Asıl olan efendimizin emsali olmayan pak, nezih, muberra, mualla, taat ve itaatin rıza ilahi ile zirvede geçen hayatına namzet olmaktır.Kutlu doğum etkinlikleri bu bilince hizmet ediyorsa , bu şuuru doğuruyorsa büyük ,karlı bir neticeyi intaç etmiş demektir.Medine hicretinde bile bindiği devenin parasını Hz.Ebubekir’e ısrarla ödeyen,hizmetlerinin ecrini sadece Allah’tan bekleyen peygamber şuurunun;büyük bir kazanç ve meta’biriktirme,şan-u şöhret kapısına dönüşen her türlü dünyevileşme sendromunu bertaraf etmesini bu vesileyle Allah’tan ümit,rica,niyaz ve tazarru ediyoruz.

Bağdat’ta İmamı Buhari’nin kabri başında söylenen büyük sözü beşeriyetin en büyük dava eri olan Hz.Muhamme’de(asm) ithaf ediyoruz. Sıdk içinde doğdu,,hamd ederek yaşadı ,nur içinde vefat etti.Kabri,Ravza-i Tahiresi gibi cennet bahçelerinden bir bahçe olsun,şefaat ve duasına mazhar etsin inşallah.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star