Adalet YILDIRIM

LYS MACERASI NİHAYET BİTTİ…


Adalet YILDIRIM
28 Haziran 2016 Salı 14:19

Geçen hafta LYS-4 Sosyal Bilimler, LYS-1 Matematik sınavı yapıldı. Bu haftasonu ise, yani 25 Haziran’da LYS-2 Fen Bilimleri ve LYS-5 Yabancı Dil, 26 Haziran’da da LYS-3 Edebiyat-Coğrafya sınavları yapıldı.

Önceki hafta yazımda, LYS’de öğrencilerin yaşadığı sıkıntılara değinmiştim. Bu haftada benzer sıkıntılar yaşanmaya devam etti.

ÖSYM’nin Oluşturduğu Sektörler

Bildiğiniz gibi öğrenciler sınava girerken yanlarında sadece nüfus cüzdanlarını, sınava giriş belgelerini ve şeffaf şişede su alabiliyorlar. Kalem, silgi, peçete, kalem tıraş, şeker (üç adet) ve peçeteÖlçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafında karşılanıyor. Buda haliyle bir sektör oluşturuyor.

Diğer bir sektörse sınav merkezlerinde bulunan kantinlerin sınav süresince emanetçi vazifesine soyunmaları; tabi beli bir ücret karşılığında…Öğrenci sınava yalnız geldiyse yanında getirdiği çantasını, anahtarını ve cep telefonunu emanet vermek zorunda. Bu emanet karşılığında benim bulunduğum bölgelerde 2 TL öğrencilerden alınıyordu. Sınava gelen öğrenci yazdığım nedenlerden dolayı yanına çok az para alıyor. Birde bir-iki saatlik emanet için bence 2 TL çok fazla. Çünkü çoğu öğrenci sınav sonrası eve dönecek parayı emanetçiye vermiş oluyor.

Peki,Sınavlar Nasıldı?

Genel anlamda sınavların tamamı standart zorluktaydı. Yani yıl içinde biraz ders çalışan bir öğrencinin çok rahat yapabileceği sorulardı. Hemen hemen tüm alanlar için hem yoruma hemde bilgiye dayalı sorular vardı.

Öğrencilerin Sınavlar İçin Yorumları Neydi?

Sınavlardan sonra görüştüğüm birçok öğrenci sınavların zor olduğunu söylediler. Buda şunu gösteriyor; sınavlar ne kadar standart veya kolay olursa olsun  öğrencilerin gözünde hep zor oluyor.

Sınavlar Neden Bu Kadar Standart Veya Kolay?

Kimilerine göre eğitim sistemimiz yap-boza döndüğü için öğrenciler liseden mezun olduklarında bilgi olarak çok yetersizler. ÖSYM’de Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı’nda(LYS) kolay sorularla bu durumu örtpas etmeye çalışıyor.

Yukarıda ÖSYM’den dolayı oluşan bazı sektörlere değinmiştim. Ama asıl sektör özel eğitime dönen, eğitim sistemimizdir. Anneler ve babalar çocukları iyi bir eğitim alsın diye yıllarca canla başla çalışıyor. Ve binbir fedakarlıklarda bulunuyorlar. Ama onların çabaları bir yere kadar, eğitim sisteminde sorunlar varsa,veli ve öğrenci ne yapa bilir ki.

Ülke eğitiminin dünya standartlarına gelme dileğiyle hayal, dilek, temenni bedava(!), herkese iyi sınav sonuçların gelmesini temenni ediyorum. 


YORUMLAR
 • yorum2016-06-29 16:38:44Davut

  Bazen insan bunalıma giriyor. İlk, orta, lise sınav sonra üniversite yine sınav, mesun oluyorsun yok KPSS, yok TUS, yok Yüksek lisans, yok doktora her yerimiz sınava oldu be.

 • yorum2016-06-29 16:35:45Her şey vergi

  Tepkisiz bir toplum olup çıktık. Artık nereden vergi alacaklarını bilmiyorlar. Şans oyunları, sigara, içki, telefon, araç, benzin, sınav ve bunun gibi listeyi uzatabiliriz. Hepsinden verginin vergisi alınıyor neredeyse. Yani biz veriyoruz onlar yan gelip yatıyor. Bizim vergimiz yatırım yerine onlara yatırım oluyor.

 • yorum2016-06-29 12:56:42Bozuk sistem

  Neyimiz doğru ki sınav sistemi doğru olsun. Ne ekonomik, ne iç, ne dış politika, ne eğitim, ne sağlık sistemleri yani deve misali neremiz doğru ki eğitimimiz doğru olsun.

 • yorum2016-06-29 12:54:18Eğitimci

  Bir eğitimci olarak sizlere katılıyorum Adalet hocam; çünkü gerçekten sorular çok ama çok kolaydı. Fakat eğitim sistemindeki yaz-bozlar nedeniyle öğrencilerin kapasitesi çok düşük. Dolayısıyla bu kolay soruları bile yapamıyorlar. Yani dediğiniz gibi kolay sorularla sistemlerindeki çarpıklığı kapatıyorlar. Yazık hemde çok yazık.

 • yorum2016-06-28 18:21:18Sınav

  Artık bu ülkede resmen sınav manyağı olduk. Sınava girmediğimiz zamanlar, rahatsız oluyoruz. Adamlar nasıl bir sistem oturtmuşlarsa. Yaşasın sınav , sınavsız olmuyor.

 • yorum2016-06-28 16:36:40Zühre

  Adalet hocam, kaleminize yüreğinize sağlık. Allah'tan sizin gibi yazarlar var halen. Yolunuz açık olsun hocam.

 • yorum2016-06-28 16:35:02Öğrenci

  Vallahi hocam bizleri soymak için herkes bir yol tutmuş gidiyor. Artık sadece para ödüyoruz. Okul özel para, dershane para, sınava gireceğiz para, emanetçiye para yani hep para para para. Resmen soyuyorlar bizi.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star