Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın
Adalet YILDIRIM

MİMARİ DE MİNİMALİZİM (LESS IS MORE)…


Adalet YILDIRIM
27 Haziran 2012 Çarşamba 17:41
Bu yazımda mimarlık ve iç mimarlıkta ‘Minimalizim’ yaklaşımına yer vermek istedim.

Nedir  Minimalizim?

İsterseniz önce bir tanımlayalım Minimalizimi…

Minimalizim kelimesi, Fransızca’dan ‘minimum’ kelimesinden gelmiştir.  Yani anlayacağımız gibi tasarımda en sade şekle indergenerek ve modern çizgilerle yapılan tasarımlara minimalizim tasarımlar denir.

Minimalizimin tarihine kısaca değinirsek, 1960’larda ortaya çıkmış, ama ilk sinyallerini 1900’lü yıllarda Rus ressam Kazimir Malevich ve Mimar Mies Van Der Rohe’nin yalın tasarımlarıyla vermiştir. Mies’in bu akımla ilgili çok ünlü bir sözü vardır ‘’less is more’’ (az çoktur) demiş ünlü mimar. Mies’nin bu akımı yansıtıyan en iyi tasarımıda ‘’Farnsworth House, Chicago’’ olduğu kabul edilir.

Farklı bir alan olmasına rağmen, felsefe dünyasından da bu düşünceye benzer bir yaklaşım Eflatun’dan gelmektedir. Ve Eflatun derki ‘’mutluluk, hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.”

Minimalizm tasarımda gerek mimari yapıda, gerekse de iç mimaride ve tasarımın diğer dalarında aşırıdan, gösterişten kaçmak ve en yalın sadece gerekliliğe dayanan ve belli bir mimari ile estetik çizgileri sağlayan tasarımlara denir.

Bu şu demek değildir; iki tabure bir masa koyduktan sonra minimalizmi yakaladık. Asla öyle değildir. Yapılan her mimari projenin mekana ve işlevine uygun beli bazı akımları gözönünde bulundurarak ve özellikle de kullanıcının kişiliğine uygun bir tasarım olmalıdır.

Belki ilk bakışta birçok kişi, bu akımın toplumumuzun yapısına uygun olmadığını düşünecek. Öyle ya! Biz ki yeni aldığımız mobilyamıza ilk iş kılıf yaptırmak, hata hızını alamayan bazılarımız da kılıfın üzerinde birde dantel örtüler sereriz.

Ama bence gelişen ve değişen yaşam koşularıyla birlikte kadının, iş hayatında eskiye oranla daha fazla yer alması, toplumumuzda da bu akımın gün geçtikçe benimsenmesine olanak sağlayabilir.

Ha şunu da belirteyim! Bu akımın asıl müdavimi öğrencilerdir. Yetiştiremedikleri projelerini savunmaları hep şöyle başlar:
‘’Hocam ben bu projemde minimalizim akımını yansıtmak istedim’’ işin en acı ve komik kısmı ise bunu hiç bir hoca yemez. Öğrenciler bunu söylerken unuttukları bir şey var. Hocalarda bir zaman öğrenciydiler.  Bir diğer nedende minimalizim basitlik değil yalınlıktır.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık