Adalet YILDIRIM

Mimari Yapılar Güç Gösterisi


Adalet YILDIRIM
10 Haziran 2011 Cuma 00:36
Önceki yazımda Başbakan’ın çılgın projesine değinmiş yazımın başlığını da ‘’bize de çılgın proje’’ diye atmıştım. Bu yazımdan sonra Başbakan’dan tutunda AKP’li milletvekili adaylarına kadar seçim meydanlarından bir çılgın proje kasırgası esti ki sormayın gitsin. Neredeyse herkesin dilinde çılgın bir proje… Nedendir bilinmez gerçeğe olan inancımızı yitirdiğimizden midir nedir millet olarak çılgınlıklara pek heveslendik.

Neyse biz seçimi bir yana bırakalım gelelim asıl meselemize… Yani mimarlığa… Mimari yapıların, insanlara yaşama alanlarını sunmanın dışında en önemli görevinden bir de toplulukların hayat anlayışlarını, kültürlerini, dini inançlarını ve en önemlisi de ekonomik gücünü göstermesidir. Bu saydıklarımdan dolayı devletler, mimari yapıları bir birlerine üstünlük taslamak için kullanılır ve bu çok etkili bir yöntemdir.Mimarlık, sadece bir ekonomik ve medeniyet gücü değil, ayni zamanda bir de psikolojik üstünlükte göstergesidir. Örneğin; Dubai denildiğinde ilk aklınıza gelen çöl mü? Tabii ki hayır, muazzam mimari yapılardır. Düşünün Anadolu’nun herhangi bir yerinden biri Dubai’yi gitse ve o muazzam mimari yapıları görse Dubai halkının ekonomik ve kültürel gücünü psikolojik olarak kabul etmez mi?
Benim asıl sizlerle paylaşmak istediğim ve içimi burkan olayda Skytrax’ın 2011 en iyi havalimanların ve havayollarının açılandığı listede tek bir Türkiye havalimanın ve havayollarının yer almamsı…
Skytrax İngiltere merkezli ve havacılık sektörünün en prestijli araştırma grubudur. Skytarx 2011 havacılık ödüllerini verirken, 8 ay gibi uzun bir zaman dilimini ve 10 milyondan fazla kişinin katıldığı değerlendirme anketi sonucu ödüle değer olan havalimanı ve havayollarını belirliyor.
Skytrax’ın 2011 en iyi havalimanları listesi şöyle;


Hong Kong Uluslararası Havalimanı, havalimanlarının en iyisi…

Singapur Changi Havalimanı 2’nci seçilirken, Seul Incheon Havalimanı da 3’üncü oldu. Geçmiş yılara baktığımızda bu üç havalimanı ilk üçteki yerlerini korumuş, ancak sıralamadaki yerleri değişmiştir. Bunu da istikrarlarıyla başarmışlardır.Son yıllara bakıldığında göze ilk çarpan ‘’en iyi‘’ havalimanları Uzakdoğu ve Asya’dan çıkıyor. Bölgede gelişen havayolu taşımacılığı, beraberinde yolcu trafiğini getirmiş, buda havalimanlarının gelişmesine ve yeni terminallerin eklemesine neden olmuş, yolcuların ihtiyaçları gözönünde bulundurularak inşa edilen yeni terminaller, yolculara yapılan anketlerde üste sıralarda yer edinmesini sağlamıştır.Ortadoğu, yeni havalimanı ve havayolları kurarak, çok yüklü bir miktarda uçak siparişi verip büyük atağa geçmiş durumdadır. Bu atağın sunucunda business ve first class’ta ‘’ En İyi Premium Hizmeti Veren Havalimanı’’ kategorisinde iki havalimanıyla kendine yer edinmiş durumdalar.Katar Havayolları’nın Doha Havalimanı’ndaki terminal ‘’en iyi ‘’ seçilirken, Etihad’da bulunan Abu Dabi Havalimanı’ndaki terminalde 3’üncü sırada yer buldu. Dünyada hal böyleyken, Türkiye’den hiçbir havalimanı ve havayolları sıralamada yer bulamadı.Havalimanları yada havayolları bir ülke için çok önemlidir. Öğrenciliğim döneminde, bir projem havalimanıydı. Bu proje esnasında havalimanlarının bir ülke için ne denli önemli olduğunu daha iyi kavradım.Yazıma başlarken, mimari yapıların ekonomik ve psikolojik güç olduğunu ifade edildiğine değinmiştim. Bu anlamda gelen yolcu için havalimanları bir ülkenin vitrinidir.Yazıma buradan son verirken sizlerle Skytrax’ın 50 kategoride dağıtığı ödül listesinin bir kısmını paylaşmak istiyorum.


En İyi Havalimanı
2010 -2011
Hong Kong 1. 3.
Singapur Changi 2. 1.
Seul Incheon 3. 2.

En İyi Premium Hizmeti Veren Havalimanı
1. Doha Havalimanı
(Katar Havayolu Premium Terminali)
2. Frankfurt Havalimanı
(Lufthansa First Class Terminali)
3. Abu Dabi Havalimanı
(Etihad Airways Premium Check-in)

Avrupanın En İyileri
Kopenhag Havalimanı (Kuzey Avrupa)
Münih Havalimanı (Orta Avrupa)
Barcelona Havalimanı (Güney Avrupa)
Amsterdam Schiphol Havalimanı (Batı Avrupa)
Moskova Domodedovo Havalimanı (Doğu Avrupa)

En Çok Gelişen Havalimanı
1. Şanghay Hongqiao Havalimanı
2. OR Tambo Havalimanı
3. Bangalore Havalimanı

En İyi Havalimanı Alışverişi
1. Londra Heathrow Havalimanı
2. Singapur Changi Havalimanı
3. Dubai Havalimanı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star