Adalet YILDIRIM

MİMARİ YAPILARDA DIŞ CEPHE...


Adalet YILDIRIM
13 Ocak 2015 Salı 18:09

Mimari yapılar değişen yaşam koşuları, gelişen teknoloji ve yapıldığı zaman diliminin malzemesini yansıtarak, yapılmalıdır. Aynı zamanda yapıldığı coğrafyanın iklimine de uygun olmalı. 20. Yüzyılda endüstri devrimi yaşamamızın, tüm alanlarda olduğu gibi mimarı alanda da büyük değişiklikler getirmesine neden olmuştur.

 

İster okul, hastahane, ev ya da iş yeri olsun yaşamımızın büyük bir bölümü konut içerisinde geçiyor. Yapıların iç kesimleri çok önemli ve tabi dış cepheleri de bir o kadar önemlidir. Günümüz şehirlerinde nüfusun büyük bir kısmı çok katlı binalarda ya çalışıyor, ya da yaşıyor. Bu durum bizi ortak bir yaşama mecbur kılıyor. Bundan dolayı da yaşamımızda bir takım sıkıntılar olabilir. İyi yapılmamış bir yalıtım, ısı kaybına yol açacağı gibi, dışarıdan ya da yan binalardan istemediğimiz gürültü kirliliğine maruz kalmamıza yol açmaktadır. Söz konusu durum bir süre sonra hem yaşamımızı etkileyeceği gibi, hem de bazı toplumsal sorunlar yaşamamıza neden olabilir.

 

Eğer; yaşadığımız konutlara yeterli derecede yalıtım yapılmadıysa, başta ısı kaybına neden olacaktır. Bu duram hem doğal gaz faturasına, hem de elektrik faturasına hiçte güzel yansımayacaktır. Bir diğer sorunda, dışarıdan gelecek olan seslerin yaşamımızı kötü etkileyeceği gerçeğidir. Eğer ki, evimizde veya işyerimizde kaliteli bir zaman geçirmesek, bu süreç içinde yaşamımızı her anlamda verimsiz hale getirir.

 

Bir yapının dış cephesinin çok  önemli olduğunu yukarıda belirtmiştik. İyi bir dış cephe, yapının fiziksel estetiği kadar sağlamlığını da gözler önüne serer. Bugün gelişen teknoloji sayesinde yapıların her anlamda daha donanımlı olması için bir çok imkan sunuluyor. Bunlardan dış cephe için bir kaçını sayarsak Ahşap, Prekast, Alüminyum Kompozit Panel, Doğal Taş ve Siding gibi.

 

Binanın dışı kabuğu yani dış cephesi, ne kadar sağlam ve estetik ilkelerine uyularak yapılırsa, bina da o kadar değerli olur. Ayrıca malzemeler seçilirken, tabi ki bulunduğu yerin iklim özeliklerine uygun olacaktır. Örneğin; Van ve Ağrı’da yapılacak bir dış cepheyle, Diyarbakır veya Şanlıurfa’da uygulanacak diş cephe çok farklı olacaktır. Diyarbakır ve Şanlıurfa’da yaz aylarında sıcaklık gölgede 40-50 derce arasında değişiyor. Van ve Ağrı’da kışın büyük bir zaman dilim kar yağıyor. O yüzden aynı olması mümkün değil.

 

Dış cephe yanlız yeni yapılarda uygulanmaz, eski yapıları da uygulanır. Eski yapıya yapılacak bir tadilat ile günün koşularına göre, yeni bir görünüm kazandırılabilinir.

 

İyi yapılan bir dış cephenin bazı olumlu etkilerin yazarsak;  bina yüzeyinde tespit edilen şekil bozuklukları yeni oluşturulan cephe yüzeyi ile ortadan kaldırılır, İstendiğinde mevcut bina cephesinden tamamen farklı bir cephe yapılmasına olanak sağlar, hava sirkülasyonu imkanı sağlar, rutubeti önler, daha bunlar gibi bir çok özelik sıralamak mümkün...

 

Ayrıca burada bir konuya daha değinmek istiyorum; sırf modadır diye de bazı dış cepheler yapılmaz. Gazete, dergi ve Tv'ler de görüyoruz. Başta Amerika Birleşik Devleti olmak üzere birçok gelişmiş ülke, ihtişamlı yaşamlarını göstermek için gökdelenlerin dış kısımlarını büyük gösterişli camlarla kaplatıyor. Ayrıca yine dikkatinizi çekmiştir, bu dış yüzeydeki camlar pırıl pırıldır. Yaşadığımız şehirlerde ise, özentiden yapılan bazı yapılarda dış cephe camla kaplanıyor. Fakat yapı henüz bir yılını doldurmadan kir-pas içinde kalıyor. Buda bize şunu gösteriyor; bu yapılar özentiden öteye gitmiyor, bulunduğu coğrafyanın iklimsel ve kültürel özeliklerini yansıtmıyor. Ne diyelim, daha sağlam ve estetik yapıların yapılması dileğiyle...

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star