Mustafa GÜNEŞ

MISIR İDAM KARARLARI


Mustafa GÜNEŞ
10 Nisan 2014 Perşembe 02:45

İdam cezası, insanlaşma evrimiyle başlamış vahşi bir uygulamadır. O zamandan beri taraftarı karşıtından kat be kat fazla olan bir uygulama. Ancak genel olarak gelişmiş, demokratik, eğitimli ve kentleşmiş ülkelerde karşıtı fazlayken; bunların tersi durumdaki geri ve ilkel ülkelerde taraftarı fazladır.

Bunun yanında İslam Ülkelerinde hem İslam’daki suç-eza kavramında neredeyse temel ceza olması, hem de bu ülkelerin gelişmişlik, kentleşme ve eğitim seviyesinin düşüklüğü bu cezayı en çok uygulanan ceza türü durumuna getirmektedir.

SİYASİ- ADLİ İDAM CEZASI FARKI

İdam cezalarının toplumlarda derin izler bırakıp infial yaratmasının temel nedeni büyük oranda siyasi mahkûmlara verilip uygulamasından kaynaklanmaktadır.

Küçük bir çocuğu kaçırıp ırzına geçtikten sonra parçalayıp gömen birine verilip uygulanan ceza, çoğu kimsede infial yaratmaz. Bu ceza türüne temelden karşıt birkaç ses dışında…

Bunun en iyi örneği ABD’dir. Son zamanlarda birkaç eyalette kaldırılmış olmakla beraber, çoğunluk eyaletlerde halen yürürlükte ve hemen her yıl onlarca mahkûm infaz edilmekte, buna rağmen bu ülkede idam cezalarına karşı fazla tepki gösterilmemektedir.

Çünkü mahkûmların hepsi ya seri katil, ya sadist, ya kurbanına tecavüz edip öldürmüş canilerdir. İçlerinde bir tek siyasi ve fikri mahkûm yoktur. Olmadığı için de toplumdaki adalet duygusu incinmemekte, hatta adaletin yerini bulduğu duygusu hâkim olmaktadır.

ROSENBERGLER

ABD tarihinde hala tartışma konusu olan, üzerine bir yığın film çekilen bir tek dava vardır o da karı-koca Rosenberg’ler davasıdır.

Çünkü dava tamamen siyasi içerikliydi.

Sovyetlerin İkinci Dünya Savaşından dağılmadan  çıkmasıyla Amerika’da oluşan komünizm endişesini kullanan ünlü Faşist Senatör Mc.Caryt’in başlattığı anti-komünist kampanyadaki insan avcılığı bir sosyal histeri krizine dönüşmüştü.

Amerika’da da tıpkı 12 Eylül Türkiye’sinde olduğu gibi solcu ve demokrat olarak bilinen ne kadar aydın, sanatçı, yazar ve düşünen muhalif varsa ya işlerinden atılmış veya tutuklanıp çeşitli cezalara çarptırılmıştı.

Rosenbergler de nükleer teknik sırları Sovyetlere vermek suçuyla tutuklanmış ve toplumun önemli kesiminin muhalefetine rağmen casusluk suçundan idam edilmişlerdi.

Ancak bu tartışma o günden beri hiç bitmedi. Aradan 70 yıl geçmesine rağmen hala yeri ve zamanı geldikçe gündeme gelmektedir.

İSLAM ÜLKELERİNDEKİ SENİN SİYASİN-BENİM SİYASİM AYRIMI

Belirttiğimiz gibi İslam Şeriatı’nda zaten neredeyse temel ceza durumundaki bu ceza halifelerin, padişahların ve kralların muhaliflerini sindirmek için bin 500 yıldır hiç kesintisiz uygulana gelmiş, başa geçen her muktedir, muhaliflerini bu cezayla acımasızca sindirmiştir.

O zamandan beri hiç kesintisiz uygulandığı için toplumda da artık alışkanlık halini almış, kanıksanmış ve hiç tepki verilmeden tüm hızıyla devam etmiştir.

MISIR’DA KARŞI, İRAN’DA YANINDA

Son bir kaç gündür bütün Türkiye infial halinde Mısır’da 529 kişiye verilmiş toplu idam cezasını protesto etmekte, gösteriler yapılmaktadır.

İnsan hayretler içinde kalıyor. Bu ülke şimdiye kadar uzayda ve Dünya’yla iletişimi kesik miydi diye?

Özellikle İslami kesime hayret ediyorum.90 yıllık Kürt katliamı saymıyorum. Sadece Kürt liderlerin idamlardan aklımda kalabilenleri saymaya çalışacağım:

Bu ülkede Şeyh Sait ve 47 arkadaşı, Bitlis Milletvekili Yusuf Ziya,Cıbranlı Halit Beg,Heseni Halit Beg ,Seyit Rıza ve arkadaşları M.Kemal’in emri ve Ali Saip gibi kan içicilerin işkenceleri altında idam edilirken İslami siyasetçilerden tık çıkmadı.

Bu güne kadar iki infaza, o da zamanında değil, şartlar düzelip tehlikeli ortam geçtikten sonra cılız seslerle karşı çıkıp şehit ilan ettiler. Biri İskilipli Atıf Hoca, diğeri de Menderes…

Hadi o zaman basın yayın o kadar güçlü değil ve devletin kontrolü altındaydı. Peki, 12 Eylül’e ne demeli?

Yüzlerce Kürt, solcu, aydın hatta ülkücü acımadan idam edilirken, yüzlercesi işkenceyle katledilirken uzayda mıydılar?

Türkiye’deydiler ve onların taifesinden idamla yargılanan kimse olmadığı için ilgilerini çekmiyordu!

Dahası 90 yıldır Suudi’de devleti elinde bulunduran ilkel ve vahşi “Suudi Çetesi”nin her gün sapır sapır meydanlarda kelle uçurmasına tık demediler.

İran’da hemen her gün exkavatörlerde sallandırılan Kürt İnsanları için ağızların bile açmadılar, tek kelime konuşmadılar.

SİZE DOKUNUNCA MI?

Şu anda dünyadaki İslam ülkelerinde bir tek Mısır’da mı idamlar var ve infaz ediliyor?

Niye öteki ülkelerdeki idamları görmezden geliyorsunuz?

Çünkü onlar sizin siyasileriniz değil. Çünkü siz idam cezasına değil, sizin çocukların idam edilmesine karşısınız.

Daha birkaç yıl önce Mehdi ilan ettiğiniz Erdoğan, idam cezalarını geri getireceği tehdidini savurmuyor muydu?

İstediğiniz kadar haykırın kimse size aldırmayacaktır. Çünkü geçmişiniz tenekeli.

Göreceksiniz, gene olsa olsa bu idamlar o her gün küfür ettiğiniz Sam Amca’nın girişimiyle durdurulacaktır.

TÜM SİYASİ İDAMLAR İĞRENÇTİR.

Hatırladığım kadarıyla bu ülkede adli suçtan iki kişi idam edilmişti. Biri Urfalı Mehmet Polat, diğeri de Urfa’da infaz edilen Maraşlı bir mahkûm. Onların ikisi de normal vatandaş katlettikleri için değil ikisi de devlet görevlisi öldürdükleri için idam edilmişlerdi. Yani gene halkın değil devletin imtiyazlı memurlarını öldürdükleri için...

Çünkü normal vatandaş, ırkçı ve devletin kutsandığı faşist yapıdaki bir devletin umurunda olamaz.

Sonuç olarak, elbette kendine insan diyen ve çağı kavramış hiç kimse Mısır’daki bu iğrenç ve siyasi emelli idamları kabul edemez.

Bu tür idamlar alçaklıktır ve topluma kan davası tohumu eker.

Siyasi amaçla idamların toplumda bıraktığı izler derin ve unutulmaz olurlar. Nitekim Seyit Rıza, Şeyh Sait, Menderes ve Denizlerin idamı daha yüz yıllarca anılıp kınanacaktır.

Ancak buna rağmen İslami kesime bir tavsiyemiz olacaktır. Geçmişte ucu size dokunmadığı için bu vahşetlere ses çıkarmadınız. Gene de Mısır İdamları karşısında bütün Kürt, sol ve demokratik kitle yanınızda ve sizinle birlikte hareket etti.

Bari bundan sonra İran’daki Kürt idamlarında içinizden gelmese, İran rejimine kıyamasanız bile hiç değilise görüntüde karşı olduğunuzu gösterin.

Gösterin ki başınızda geldiğinde yalnız kalmayasınız.

 

10.4.2014

Mustafa Güneş/URFA


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık