Osman GEREM

MÜSLÜMAN MÜSLÜMAN A ZÜLM ETMEZ...


Osman GEREM
21 Nisan 2012 Cumartesi 15:19
MÜSLÜMAN MÜSLÜMAN'A ZÜLM ETMEZ...
 
Günümüzde bilinçli diye bildiğimiz müslümanların sorunlarından biri, meslek, meşrep ve cemaat taassubu neticesinde, islami kardeşliği icraat bazında özelleştirmeleridir.
adeta; kur'an ve sünnette bildirilen islam kardeşliğini, müslümanların birbirlerine karşı hak ve hukuklarını düzenleyen bir kardeşlik olarak görüyorlar. Oysa islam'daki kardeşliğin hak ve hukukları geneldir. Üslup ve yöntemleriyle beraber; meslek, meşrep  ve cemaat ayrımı yapmaksızın tüm müslümanları kapsamaktadır.
 
'' Mü'minler ancak kardeştirler. Öyleyse iki kardeşinizin arasını düzeltin ve Allah'tan sakının. Umulur ki merhamet olunursunuz.'' ( Hucurat, 49/10)
 
Müslümanların birbirlerine yakınlıkları ve münasebetleri bir vücudun organları arasında bulunan yakınlık ve münasebet gibidir.  Bir vücudun organları nasıl ki birbirini tamamlıyorsa, aralarında bulunan yardımlaşma ve dayanışma neticesinde bir sonuca varılıyorsa, bir uzvun hastalığı veya eksikliği diğer uzuvlara yansıyorsa ümmet olarak müslümanlarda böyledir.
 
Numan İbnu beşir (r.a) Resulullah (s.a.s )'ın şöyle söylediğini bildirmektedir: '' Birbirlerini sevmede, birbirlerine merhametli davranmada ve şefkatte mü'minlerin misali bir bedenin misali gibidir. Bir bedende herhangi bir organ rahatsız olduğunda tüm organlar acı ve uykusuzlukta ona katılırlar.'' (Buhari , Müslim)
 
Resulullah (s.a.s)'ın benzetmesi geneldir. Tüm müminleri kapsamaktadır. Tüm müslümanlar bu derece birbirlerine yakın olduklarını düşünmelidirler. Bu yakınlığın gerektirdiği tavır ve hareket içinde bulunmalıdırlar.
 
'' Müminin mümine karşı durumu bir binanın birbirini kenetleyen taşlarının durumu gibidir.'' ( Buhari,Müslim )
 
bu gerçekten de hareket ederek, müslümanın müslümana karşı vazifelerinin bazılarını maddeler halinde aktarmaya çalışayım. Ümit ediyorum ki müslümanlar kardeşliğin hakkını vererek vazifelerini yerine getirirler.
 
1- Müslüman, müslüman kardeşlerinin hakkını yiyerek ve aleyhinde konuşarak ona zulüm yapmaz.
 
2- Müslüman, müslümanları insi ve cinni şeytanlara teslim etmez. onları nefisleriyle baş başa bırakmaz. fasıkların, münafıkların, kafirlerin, şeytanın ve nefsin saldırılarına karşı onlara yardımcı olur.
 
3- Müslüman, müslümanın maddi ve manevi ihtiyacını gidermeye çalışır ve onun derdiyle dertlenir.
 
4- Müslüman, müslümanın ayıbını örter onu ifşa etmez. Ayıbını araştırmaz.
 
5- Müslüman, müslümanlara hainlik yapmaz, onları aldatmaz.
 
6- Müslüman, müslümana yalan söylemez herşeyi doğru olarak söyler.
 
7- Müslüman, müslümanın ırzına,malına ve kanına girmez. Bilakis onları muhafaza eder.
8- Müslüman, müslüman kardeşlerini hakir görmez, onları küçük düşürecek hal ve hareketlerden kaçınır.
 
9- Müslüman, müslüman kardeşlerini kıskanmaz. Onları sever, kendi nefsi için maddi ve manevi açıdan istediği şeyi onlar içinde ister.
 
Enes (r.a) Resulullah (s.a.s)'ın şöyle dediğini rivayet ediyor:
'' Kişi kendi için arzuladığı bir şeyi kardeşi içinde arzulamadıkça mümin olamaz.''
( Buhari,Müslim) müslüman mülüman ın kurd u olmamalıdır.
 
Bu gerçeğe parmak basarken özel anlamdaki kardeşliğin varlığını ve önemini de unutmamak gerekir. Zira islam kardeşliği özel ve genel olmak üzere iki türlüdür. maddeler halinde zikrettiğim islam kardeşliğinin genel haklarının yanında, özel kardeşliğin de artı bazı hakları mevcuttur. Ancak bu özel kardeşliğin varlığı ve hakları genel kardeşliği ve haklarını unutturmamalıdır. Gördüğüm kadarıyla problem bunun bilinçli müslümanlar olarak bildiğim kesim tarafından unutulmasından kaynaklanmaktadır.
 
Hz. Nuh (a.s) kendinin evinde bulunan müslüman kardeşlerine öncelik hakkı verirken, sair müslümanlarıda ihmal etmemiştir.
                                                          Nuh ( a.s.) dua sila bitirelim.inşaallah.
 
'' Rabbim! Beni, anne babamı, mü'min olarak evime gireni ve mü'min erkeklerle mü'min kadınları bağışla. Zalimlerin ise helaklerinden başka bir şeylerini artırma.''
( Nuh, 71/28 )

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star