Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın
Bermal MELİK

MUTSUZ KADINLAR


Bermal MELİK
25 Temmuz 2012 Çarşamba 14:10
Bu ülkede kadın olmak  zordur.. Hele Urfa da kadın olmak daha  da zordur. Kadın cinayet ve intiharlarının yoğun  yaşandığı  bir şehirdir  Urfa .Mevsimlik işçi olarak çalışan emeği sömürülen,etrafındaki tüm erkekler tarafından,incitilen,yaralanan ,ötekileştirilen bir şehirde kadın olmak ,kadını anlatmak ,yazmak zordur.  Can acıtıcıdır.

Töre cinayeti,kadına karşı karşı şiddet, koca dayağı ,yetmeyen sığınma evleri,siyasetin hep erkekler tarafından şekillendirilmesi,,göz göre haksızlık,eşitsizlik,haksızlık ve ,adaletsizlik.,kadının bitmek bilmeyen sorunlarıdır.Bu listeyi daha da  uzatmak mümkündür.

Ancak  tüm bunları Türkiye hatta dünya  bilir ve okurken ,adını koyamadığım bir kesim Urfa kadını Urfa da bu sorunlardan  bihaber yaşamaktadır.”Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” mantığıyla hareket eden bu hanımlar  sırça köşklerde mutsuz,umutsuz ve duyarsız  bir yaşam sürdürmektedirler .Eyyübiye deki kadının  varlığına ve sorununa , avrupaki kadından daha uzaktırlar.

Böyle  derin  sorunların olduğu bir ülkede ,bir şehirde bu kadınları eleştirmek  yerine  tiye almak isterdim ama bu kadınların sayısının artmasıyla, bu hatunları  yazmam ,anlatmam  farz oldu.Çünkü çocuk yetiştiren bu kadınların  depresif halleri  kaçınılmaz olarak çocuklara ,dolayısıyla topluma yansıdığı için bunun  bir sorun olduğu kanaatinteyim.

Çevrenizde evi, arabası ve sağlıklı bir ailesi olduğu halde kendini sürekli mutsuz hisseden kadınlara rastlamışsınızdır. 

Çoğu insan buna sahip olduğu halde hala mutlu değildir. Hep mutsuzdur ve sürekli yakınarak mutluluğu aradığını dile getirirler. Neden acaba? 

Ben bu kadınlara mutsuzluk virüsü bulaştığını düşünüyorum. Bu kadınların sayısının Urfa da hızla arttığını ,mutsuzluk virüsünü birbirlerine  bulaştırdıklarını görmekteyiz

Bunların en büyük problemi hiçbir probleminin olmamasıdır.
Kadın dünyası  zordur,acımasızdır.Dedikodularımız,kıskançlıklarımız,alaylı ve iğneleyici konuşmalarımız,her şeyi ve herkesi kıyaslama huyumuz,duygusallıklarımız,tepkiselliklerimiz,bir meseleyi anında söylemeyip içimize atmalarımız,aramız bozulduğunda  harekete geçip acımasızca saldırılarımız ,bıyık altı gülmelerimiz,hemcinslerimizin başarılarına tahammül edememiz, kadın dünyasının  çekilmez  kaideleridir.
Bir erkek kadının çorabını kaçtığıyla kaç gram kilo aldığıyla ,arkadaşının evindeki sehpanın tozuyla ilgilenmez.Erkek gözü böyle ayrıntılara takılmaz ama kadın  meclislerinde bu detaylar çok önemlidir ve irdelenir.

Ama  bu kaidelerden(!) biri  kendilerine dokunulduğunda hırçınlaşırlar..İğneyi kendimize ,çuvaldızı kendimize batıralım  bağlamında   birbirimizi eleştirmeliyiz ,zaaflarımızı görmeliyiz.


Kurtçuk beynimizi, kalbimizi kemirmeye başladığında yolun neresindeyiz? Mutluluk genimizde eksik olan ne? Ne yapmamız gerek? Yoksa bunu biz mi istiyoruz?
Kadının mutlu olmasının yolu nereden geçer? Bi' karar verelim
Aşk, sevgi, huzur, para, saygı, başarı, çocuk, kariyer, aile, seks, yemek, hobi, spor, ...
Hadi bunları sonsuzluğa fırlatalım ve listenin daha çok uzayabileceğini kabul edelim.
Hepimize söylenmiş ve beynimizin bir tarafına kazınmıştır şu laf: “Sağlık ve huzur.
Bunlar olunca hayatta başarıyı da zenginliği de elde eder ve mutlu olursunuz!”
Sağlık denen şey, insanın istediklerini yapabilmesi için vücut ve akıl sağlığını koruması demektir.
Huzur, sağlıklı bir yaşam tarzı ile hayatta istenilen şeyi –insanın kabul ve mutlu edilebilir doyumu- elde etmektir. Zenginlik, dünyada istenilen maddi şeylere sıkıntı duymadan sahip olabilmek, başarı ise insanın hedeflediği sosyal konuma ulaşması, kendisini sosyal çevrede kanıtlaması ve söz sahibi olarak anılmasıdır.


Yapılan araştırmalar, işlevsiz,üretemeyen,koca parası yiyen zengin  ve mutsuz kadın sendromu yaşayan, çoluk çocuk arasında sıkışan kadınların mutsuzluğunun giderek arttığını söylüyor. Sonuç; etrafta kafası bi’ dünya, midesi anti depresanlarla tıka basa dolu binlerce kadın…

Sızlanmak için neden çok, şikayet etmek için de. Tüm bu mutsuzluk nedenlerine bile bile kendilerini sürükleyen dişi dünyalar, bir de sorumsuzluk duygusunun altında ezilmenin vahşi lezzetini de tadarken, aslında her şeyi kendi kendilerine körüklediklerini  ,kendilerini zehirlediklerini fark etmiyorlar.


Aynaya bakın, mutsuz bir kadının çevresi için ne kadar sıkıcı olduğunu düşünebiliyor musunuz?

Çocuklar, kocalar, arkadaşlar, dostlar, anne-babalar, hepsi aynadaki kadının şikayetlerine çooktan kulak tıkamış bile...

Nefes alın. Biraz gayret, biraz çaba, sızlanmaları bırakın!

Aynadaki o kadının önce kendisi için mutlu olmasını ona öğretin. İçinde bulunduğunuz şartları tek tek sıralayın, sonra kendinize itiraflarda bulunun. Sonra çevrenize bakın. Kadın olmak bugünlerde hiç de kolay değil. ,çok uzaklarda  değil  yanı başımızda  çok zor hayatlar  yaşanmakta..,çok büyük mücadeleler  verilmekte.

Ne koşullarda, nasıl yaşamaya çalışan kadınlarla empati kurun.,kendinize gelin.Modern çağın kadını olmanın da  zorlukları var, kabul  ama... Abartmayın!YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık