Mustafa GÜNEŞ

NARENCİYELİ KÜRDİSTAN’A DOĞRU?


Mustafa GÜNEŞ
27 Temmuz 2012 Cuma 20:04
O günlerde çok anlatılan bir anekdottu:
12 Mart 71 fırtınasında, 70 yaşlarında Siverekli bir amcayı,”bölücülük “suçuyla Diyarbakır Sıkıyönetim mahkemesine çıkarmışlardı.
Suçu, evindeki aramada Kürdistan haritası bulundurmaktı.
Haritayı, bir harita üzerine kendi çizmişti.
Hâkim,  delil olarak sunulan haritaya bakar ancak o güne kadar gördüğü Kürdistan haritalarına benzemiyordu. Haritada Hatay, Adana’nın bir kesimi, Suriye’nin kuzey sahilleri de vardı. İyice inceledikten sonra, sanığın yaşlılığını da hesaba katarak, onu getiren polislere kızarak:
-“Yahu ne diye bu adamcağızı getirdiniz? Böyle Kürdistan haritası mı olur? Onca Kürdistan Haritası gördüm. Ama böylesini görmedim. Çiziktirilmiş her şekli Kürdistan haritası diye getirseniz bu işin sonu gelmez!”diyerek, tam amcanın tahliyesi için kâtibe “yaz!” diyeceği sırada;
Haritasının ciddiye alınmadığını ve ucuza gitmek üzere olduğunu anlayan amcamız yerinden fırlar ve (siz bunu Siverek şivesiyle okuyun, herkes anlasın diye yazı diliyle yazdım.);
-“Bir dakika hakim beg ! Şimdi sen bu haritamı Kürdistan haritası olarak kabul etmiyor musun? Valla kızarsan da kız. Sana söyleyeyim, HİÇ NARENCİYESİZ KÜRDİSTAN OLUR MU? YERİN DİBİNE GİRSİN NARENCİYESİZ KÜRDİSTAN!” diye bağırmış.
Ve tabii karar,”tevkifine
O günlerde bu tür hülyaları delilik, uçukluk ve hayalperestlik olarak değerlenip espri amaçlı kullanıp gülüyorduk
Bu gün artık amca olmuş ben,  Suriye Kürdistan”ındaki gelişmeleri görünce, büyük ihtimalle rahmetli olmuş o amcadan hem utanıyor,  hem de hatırası önünde saygıyla baş eğiyorum.
Umarım yaşıyor ve bu günleri görmüştür.
“NARENCİYELİ KÜRDİSTAN!” Espri gibi duruyorsa da hoş!
Ne dersiniz?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star