Şeyhmus İDRİSOĞLU

NASIL HUKUK DEVLETİ OLUNUR


Şeyhmus İDRİSOĞLU
30 Mart 2012 Cuma 17:22
Hukuk devleti olabilme kriterleri, ilkeleri nedir, neler anlatılır, kaçımız biliyoruz? Diye size sorarsam hepiniz şaşıracaksınız. İktidar yanlısı iseniz kişi "devletimiz, hukuk devletidir" der, memnuniyetini ifade eder çıkar işin içinden Muhalefette ise kişi, tutumu daha sert olur ve "hukuku olmayan faşist devlet, zalim devlet" diye sıralar.
"Hukuk devleti ve ilkeleri nelerdir?" diye kendime sorduğumda; karşıma çok basit bir tanımlama; "Kendini yasalara bağlı sayan, kurumsallaşan devlet yapısı" çıkmakta.
Kurumsallaşan devlet hem meşruiyet kazanır, hem de vatandaşlarının haklarını yasalarla güvence altına alır.
Hukuk devleti olma kavramını benimsemiş ülkelerde; kişiler kayrılıp, himaye edilip baş üstünde tutulmazlar. Kanunlara ve kurumlara itaat edilir. Yasalar karşısında herkes eşittir. Dinleri dilleri ne olurlarsa olsunlar. İktidarda olanlar devlet gücünü istediği gibi kullanıp harcamasınlar diye, kişilerin hakları yasalarla korunur.
Bir ülkenin hukuk devleti olabilmesi için belli ilkeleri, kuralları olması gerekir. Bunları sizlerle paylaşmak istiyorum.
-Öncelikle kişilerin hak ve özgürlüklerinin devlete karşı korunması,
-Ülkede yaşayan toplumun her kesiminin, yasalar karşısında eşit olmasın sağlanması.
-Yöneticilerin tüm uygulamalarının yargı denetimine tabi tutulması.
-Ve en önemlisi yargının bağımsız olması lazımdır.
" Ülkemiz hukuk devleti mi?" diye baktığımızda, anayasanın 2. maddesinde ;" Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir," vurgusuyla karşılaşırız. Ancak pratikte, hukuk anlamında karnesinin zayıf ve sınıfta kaldığı görülmektedir. Temel hak ve özgürlükler kendi kanunlarıyla kısıtlanmaktadır. Herkese eşit uygulanmayan kanun, milletvekillerine ayrı, bürokratına ayrı, işçisine ayrı, zenginine ayrı, kısaca toplumun her kesimine farklı ölçülerde uygulanmaktadır. Bu nedenle yargının tam bağımsız olmadığı ülkemizin, bir hukuk devleti olmadığı aşikârdır.
Hukuk devleti olmadan demokratik olunması mümkün müdür? Geçmişte onlarca insanı katleden canilerin " Ben ne yaptıysam devlet için yaptım. " mantığını savunan bir yapı hukuk devleti olabilir mi? Hukuk kimsenin hatırına yapılmaz. Hukuk ülkenin birlik ve beraberliği herkesin kanun karşısında eşit olması için yapılır.
Peki sizlere sorsam; " ülkemizdeki yargı, mazlumdan mı, yoksuldan mı, sistemden mi, güçlüden mi? Halkının özgürlüğünden yana mı, özgürlüğü kısıtlayanlardan mı?
"Ben devlet için kurşun sıktım." diyenlerin yanında mı? Kurşun sıkılan mazlumların mı?
Ülkede yaşayan Kürtlerin mi, Türklerin mi, Lazların mı, Çerkezlerin mi?
Ermeni'nin, Yahudi'nin, Müslüman'ın, dinsizin mi? Suninin mi, Alevinin mi?
Onlarca katledilen, tecavüz edilen kadının kızın çocukların mı yanında, yoksa bu iğrençlikleri yapan canilerin mi?
Emekli maaşını bankadan aldıktan sonra soyulan vatandaşların mı, yoksa bu fiilleri işleyen suçluların mı?
Peki, bu sorulardan sonra tekrar size sorsam adalet kimden yana dersem siz ne dersiniz. Hep beraber bir düşünelim.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star