Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın
Bermal MELİK

Neden Kürtler Barış,Türkler İntikam İstiyor?


Bermal MELİK
21 Ekim 2011 Cuma 15:58
Bindokuzdoksanbeş  yılının Kasım ayında , soğuk karlı bir Ankara akşamında ,sevgilisini sevdiği icin terketmek zorunda kalan sevgilinin ruh haliyle cok sevdiğim  ülkemden ayrıldım.

Karanlık  90 lı yıllarda bıraktığım ülkeme 2011 yılının sıcak Ağustos ayında döndüm.Ancak  hep bir tarafımı kanatan gurbet acısı ve yıllardır  rüyalarımın başkahramanı olan  ülkem,  geldiğim günden beri beni  kötü bir tabloyla karşıladı..

KCK Operasyonları,kara harekatı ve şehit haberleriyle  beni geride  bıraktığım  ve belleğimden silmek istediğim  90 lı yıllara götürdü.Bunca yıl köprünün altından cok sular akmıştı ,daha rahat konuşur,daha rahat yazar  ve barışa daha yaklaşır olmustuk.

Ancak açılım,kapanım derken yerimizde saydığımızı ve başa döndüğümüzü üzülerek  ve endişeyle  gözlemler oldum.
Bu arada yine  başka bir el, ülkeyi karma karışık hale getirmenin gayreti içine girdi.

Yine neler oluyordu.?
Aynı filmi seyreder  gibiyim.
Türkiye yıllarca iç düşman konseptiyle yönetildi. Bu anlayışa göre ülkenin büyük bir bölümü devleti yıkmak isteyen ve sürekli baskı altında tutulması gereken kesimlerdi.


12 eylül cuntasıyla doruğa çıkan imha,inkar sürecinin alevlendirdiği çatışmlarda, gerek asker ve gerekse Pkk li evlatlarının acısıyla,yaşamak zorunda olan Kürtler, üstüne üstlük ekonomik yokluk,göç,faili meçhullerle adeta cehennem hayatı yaşadılar.

Bu yüzden Kürtler milyonlarla barışı talep ediyorlar,acısını ve cefasını en çok kendileri çekiyorlar çünkü…Barış’ı canları pahasına talep ediyorlar…

Uzun süredir Askerler’in yaşamını yitirmesinden nemalanan bir kesimde, kayıpları Kürtlerin canına ve malına kast edecek çapulcu bir kalkışmaya dönüştürme çabası var,,bu çabalar çapulculuktan öte bir anlam ifade etmemektedir…

Her ölüm halinde sindikleri karanlıklardan çıkarak çığlık çığlığa İntikam, kan ve savaş çığlıkları atanları geldikleri karanlığa göndermeden rahat etmeyeceğiz…

Kürtler sonuna dek barışta ısrar etmelidirler,Türkiye’nin emekçi ve yoksul halkı Kürtleri anlamalı savaşın kimlik gözetmeksizin canlarını ve emeklerini çaldığı bilinciyle Barışa ses vermelidirler…

Unutmamalıyız ki “Savaş bir soru sözcüğüdür, yanıtı ise Barıştır… Savaş ölüme davet, Barış ise yaşamda ısrardır… Yaşamda ısrar edin… Israr edin.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık