Osman GEREM

NEMELAZIMCI ZİHNİYET.


Osman GEREM
30 Eylül 2012 Pazar 05:14

NEMELAZIMCI ZİHNİYET.

 

Tarihin akışı içinde hayat ve memat mücadelesi veren cemiyetlerin, milletlerin bazıları ilgisizlik ve birbirlerine karşı vazifelerini yerine getirmemeleri yüzünden acı akibetlere düçar olup gitmişlerdir. Toplumları perişanlığa sürükleyen, cemiyetlere kötü akibet hazırlayan, fertlerin birbirine olan alakasını azaltan, tebliğ ve davet gibi İslami vazifeleri zayıflatan "bana ne" veya "nemelazımcı" zihniyetler mutlak surette terkedilmeli ve İslam kardeşliğinin gerekleri her halükarda yerine getirilmelidir.

 

Osmanlı İmparatorluğu'nun son zamanlarında meydana gelen bazı nahoş hadiseler padişahı sıkıntıya sokmuştur. Devlet sınırları dahilinde o zamana kadar görülmeyen bazı İslam dışı yaşantıların sebebini devrin padişahı bir yazı ile şeyhülislama sorar. Şeyhülislam iki kelime ile cevap verir. Bir kağıdın ortasına büyükçe "NEMELAZIM PADİŞAHIM" ifadesini yazarak padişaha gönderir. Bu ifadeye sinirlenen padişah derhal şeyhülislamı huzuruna çağırır ve soruma bu nasıl cevap diye tahkir eder. Şeyhülislam meseleyi anlatır. "Sultanım. siz sordunuz ben de cevap verdim. Bugünkü kötülüklerin, yani İslam dışı yaşantıların temelinde yatan hakikat nemelazımcılıktır, ben sultanıma kısaca onu arz ettim" der.

 

"Bana dokunmayan yılan bin yaşasın", "Suya sabuna dokunma", "Kıl beşini al maaşını, salla başını", "Kokuşmuş bir toplumu ben mi kurtaracağım", "Elin iyisinden-kötüsünden bana ne?" gibi ifadeler, bu nevi söylentiler halkımız arasında oldukça yaygındır. "Bana neci veya nemelazımcı" bir cemiyetin iflah olması ve tarih sahnesinde uzun süre hayatiyetini devam ettirmesi çok zor, hatta imkansızdır. Nemelazımcı bir zihniyet milletin yıkım fermanını hazırlar. Çevremizde gördüğümüz İslam dışı yaşantılar karşısında görevimizi hakkıyla yerine getirebiliyor muyuz? Bir içki, bir kumar müptelası olan bir komşumuzu, bir akrabamızı dışlıyor muyuz, yoksa onu ziyaret ederek İslam'ı tebliğ yapabiliyor muyuz?

 

Bugün şehirlerin pek çoğu İslam dışı yaşantıyı benimsemiş, haramlarla ülfet eder hale gelmiş insanlarla dopdoludur. Biz eğer nemelazımcı bir zihniyet üstleniyor, onlarla ilgi ve irtibatı tamamen kesiyor isek işte o zaman dışlanan o insanlar başkalarının eline geçecek, onlara başkaları sahip çıkacaktır. Hiç kimseyi dışlamaya hakkımız yoktur. Herkese kucak açmak, herkesi İslam kardeşi olarak kucak açmak, herkesi İslam kardeşi olarak kucaklamak ve böylece işlenen kötülüklerden onları vazgeçirmeye çalışmak hepimizin görevidir.

 

"Koyun koyun bacağından, keçi keçi bacağından asılır" zihniyetini ve nemelazımcı bir görüşü terketmek lazımdır. Çeşitli sebeplerle kötü yollara düşmüş ve birtakım haramlara kendini kaptırmış olan bu insanlarla irtibatı ve ilgiyi kesmemek ve: "Başkasının sarhoşundan, kumarbazından, meyhanecisinden, namazsız ve oruçsuzundan bana ne" demek ve böylesine hatalı bir düşünceye kapılmak bizleri manevi mesuliyetten kesinlikle kurtaramaz. Gelmeyenlerin yanına gideceğiz, hasbel kader kötü yerlere ve alışkanlıklara düşmüş olanları zaman zaman ziyaret edeceğiz, böylece onları ıslah cihetine gidip onere edeceğiz. Aksi halde ve köşeyi vahdete çekilmekle kendimizi manevi mesuliyetten kurtarmamız mümkün olamaz.

 

Zuhur eden kötülükler, görülen İslam dışı yaşantılar hepimizi, yani çevredeki bütün Müslümanları yakından ilgilendirir. Nemelazım deyip uzlete çekilmek, o kötülükleri işleyenlere irtibatı kesmek yanlıştır. bir kötülük görüldüğü zaman onu ya elimizle, ya dilimizle düzeltecektik hani ya. Bunları yapamaz isek imanın en zayıfı olan kalben buğuz edecektik. Ne oldu bu peygamber buyruğu? Bizlerin şimdiki durumu ile yahutta nemelazımcı bir tavır sergilemekle işlenen kötülükleri önlemenin imkanı olur mu hiç? Bu hususta kendimizi hesaba çekmeliyiz.

HZ.isa (AS) bir gün çevreden kötü bilinen bir adamın evi de çıkarken

gören havarileri(arkadaşları)sorarlar o kötü adamla ne işin olur

HZ.isa (AS) bizler hekim gibiyiz her hastalığı tedavi etmek zorundayız buyurur.

Kötülükleri işleyenlerden uzaklaşmak, haramla içli-dışlı bir yaşantı içinde olanlarla irtibatı kesmek, bir batağa düşmüş kimseleri dışlamak hiç bir zaman için doğru değildir. Davamızı her türlü yaşantı içinde olan insanlara da anlatmak ve onları kazanmak için ciddi bir çalışma sergilemek her Müslüman'ın en önemli görevleri arasında yer alır...


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık