Osman GEREM

NESLİ YETİŞTİRMEK BİR SANATTIR...


Osman GEREM
5 Ekim 2013 Cumartesi 12:13

NESLİ YETİŞTİRMEK BİR SANAATTIR…

 

En büyük sohbetçi Hz Peygamber aleyhissalatu vesselam; sahabelerini bir manada talebelerini sohbetlerinde yetiştirdi. Fakat nasıl? Onlara neyi verdi, nasıl verdi ve onları nasıl yetiştirdi?

1)    Peygamberimiz kendisini talebelerine kabul ettirmiştir. Emin ve doğruluğu ile. Onların sıkıntılarını gidermiş, sıkıntıya düşmelerine üzülmüştür. Talebelerine son derece düşkün olduğunu herşeyi ile ispatlamıştır. (1)

 

2)    Peygamberimiz sohbet ettiği kimselere Rabbinden getirdiği her şeyi olduğu açıklamıştır. Şayet böyle yapmazsa, peygamberlik görevini ifa edemeyeceğine dair Rabbinden ayet almıştır. (2)

 

3)    Peygamberimiz Mekke ve Medine döneminde yetiştirdiği sahabe için: sıra ile akidelerini düzeltmiş, güzel örnek olma hususunda onları toplumun aynası haline sokmuş, cihad ruhu vermiştir. Daha sonra eğitim yerini de bağrında taşıyan, mescid inşa etmiş Müslümanlar arasında uhuvveti kuvvetlendirmiş ve bağlı olacakları prensipleri bildirmiştir. Ayrıca onların mesaisini düzene sokmuş ve vakit israfını önlemiştir. (3)

 

4)    Peygamberimiz sohbetlerinde insan yetiştirirken ve onları eğitirken cihad vazifesini kademe uygulamıştır. İlk önce okumaya muhatap olan Yüce Resul, sonra risalet görevine memur kılınmış, daha sonra risalet görevine başlamıştır. En yakınlarından işe başlayan Peygamberimiz kavminin tamamını Safa tepesine davet ederek meşhur açıklamasını ifa etmiş, davetine savaşsız, cizyesiz devam etmiştir. Sabr, direnme ve kötülüklere iyiliklerle cevap veren büyük insan, hicret hadisesini yaşamıştır. Hicretten sonra savaş için Rabbinden izin alan Hz. Muhammed Salallahu Aleyhi Vesellem öncelikle kendileri ile savaşanlara kılıç çekmiştir. Sonra başkaları içinde savaş iznini alan büyük insan, son olarak otoritenin, hakimiyetin ve dinin tamamının Allah’a ait olunması ile hizmetini bir manada noktalamıştır.  (4)

 

5)    Sohbet, sadece bir konuma, bilgilendirme, muhataba nasihat verme, emr-i bil’ma’ruf yapma değildir. Yine sohbet, açık oturum, panel, makale, röportaj da değildir. Sohbet arkadaşlık demektir, dostluk demektir, görüşüp konuşmak, konuşup anlaşmak, anlaşıp kaynaşmak, kaynaşıp sevişmek ve bir duvarı meydana getiren tuğlalar olmak demektir.

 

Bu sebeplerle sahabe sohbetlerde yetişmiştir. Kalplerine ilaçlar o sohbet meclislerinde verilmiştir. Kalbe ait ilimler oralarda verilmiştir. Kalbi hastalıkların devası sohbetlerde gerçekleşmiştir.

 

6)    Bütün hadis kitaplarının bir bölümlerine bakarsak, Ahlak ve Edep bölümlerine bakarsak, Peygamberimizin eğiterek yetiştirdiği insanlara nasıl müdahale ettiği, onları nasıl düzelttiği, onları nasıl temizlediğini öğrenmiş oluruz: Peygamberimiz onların dişleri ile meşgul olmuş, misvaklanmamış ve sararmış diş sahiplerinin dişlerini temizlemelerini istemiştir.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık