Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın
Mustafa GÜNEŞ

OBAMA


Mustafa GÜNEŞ
9 Ağustos 2014 Cumartesi 10:49

Seçildiği gün, Dünya ve Türkiye’deki her hümanist ve demokrat çok sevinmiş, adeta bayram etmişti. Öyle ya, ABD tarihi tepe taklak olup, Lincoln’ün ve yüz binlerce Amerikan yurttaşının uğruna canları verdiği köleliğin kaldırılması iç savaşından 150 yıl sonra çabalar meyvesini veriyor ve melez de olsa siyah renkli biri ABD Başkanı seçiliyordu. Üstelik baba tarafından Müslüman…

Bilindiği gibi anası Beyaz ve Hıristiyan,Babası Zenci ve Müslüman’dı.ABD’nin milyonda bir zenciye nasip olmuş üniversitesinden,Harvard University’den mezundu.Babasının Müslüman ve adının da Barack Hussein (Hüseyin Bereket) olmasından dolayı hakkında çıkan Müslüman söylentilerini reddetmiş ve çok net bir şekilde bir “Protestan Hıristiyan” olduğunu açıklamıştır.

Hiç unutmam, seçildiği gün bir TV programına telefonla katılan Sayın Prof.Mehmet Altan olayın öneminin anlaşılması için;

“Bir Ermeni’nin Türkiye’de Genel Kurmay Başkanı olması ne ise Obama’nın da ABD başkanlığına seçilmesi de odur.” Örneğini vermişti.

DEMOKRAT PARTİ KÖLECİ

Obama Demokratik Partilidir. Bu partinin sicili de bizim İttihat Terakki veya CHP gibi pek temiz değildir. ABD iç savaşında Güneyli Kölecilerden yana olmuş bir partidir ve 1929 “ekonomik buhranı” na kadar bir tek Zenci oyu almamış bir partidir.

Aynı zamanda dünya siyaseti karşısındaki tutumu genel olarak “pasifist” özelliktedir. Yani bir iki zorunlu örnek dışında DP’nin geçmişinde sorunları silahla çözüm metodu pek yoktur.

Onun için Amerikan Halkı bir uluslararası problemin savaşla yürütülmesi gerektiğine inandığında genel olarak Cumhuriyetçi bir başkan seçer. Anlayacağınız, Cumhuriyetçi başkan ortalığı toza dumana katıp gereken ortamı hazırladıktan sonra, ardından DP’li bir başkan (duygusal Filozof Clinton gibi) seçerler ki olayı diplomatik sürüncemeye soksun.

SEVİNEMEMİŞTİM

Seçildiği sırada, yani dünya aydın ve özgürlükçülerinin sevinç mesajlarının havada uçuştuğu günlerde ne hikmetse sevinememiş, başta Kürtler, Kürdistan ve Filistin olmak üzere,  özgürlük ve demokrasi mücadelesi içinde olan halklar adına endişe ve karamsarlığa kapılmıştım.

Bu endişemi zaman zaman çevremdekilere açıkladım. Bir kesimi o andaki atmosferin heyecanından pek üzerinde durup ciddiye almadıysa da benim gibi endişe duyanlar da çıkmıştı.

Evet, ilk nazarda tarihi boyunca ırkçılık ve ırk ayrımcılığından çok çekmiş, dökülen onca kana ve verilen mücadeleye rağmen günümüzde bile hala o iğrenç ayrımcılık ön yargısını yıkamamış bir devlette (ABD) ,melez de olsa, bir zencinin Başkan seçilmesi uzayda “zaman atlaması” gibi gelebilir.

Ancak seçilmesi çok sevindirici de olsa, başka bir objektif gerçeği görmemize de engel olmamalı

Her ne kadar “insan, insandır“ anlayışıyla ayrımcılığa karşı çıkmak her demokrat insanın temel fikri olsa da; her coğrafyanın,  kavmin, inancın veya etnik kitlenin davranış, zekâ, yetenek veya sosyo-kültürel yapılarının biri birinden farklı, hatta kimileri arasında tam tersi nitelikler bulunduğunu da biliyoruz.

OBAMA’NIN GENETİK KODLARI PASİFİST

Hem üyesi olduğu DP’nin pasifist yapısı, hem de genlerini taşıdığı halkın yaklaşık 500 yıl köle olarak kullanılmasından kaynaklanan ve genetik şifrelerde gelişen çaresizlik, umutsuzluk, eziklik duygusu ve teslimiyet psikolojisi, ne kadar eğitim almış olursa olsun, kişiliğinde mutlaka izler bırakmıştır.

Biliyorum hümanist, demokrat ve sosyalistler bu yazdıklarıma kızacaklar. Ama ne yazık ki ne kadar nefret edersek edelim genetik bilimi ve sonuçları objektif birer olgu olarak orada duruyor ve bizim bunun sonuçlarını değiştirme imkânımız yoktur.

Kısaca ve halk deyimiyle açıklamaya çalışırsak; hiçbir mahallenin Çingene’si veya dilencisi mahallenin kabadayısı olamamıştır

Obama da bu şifrelerin gensel aktarımından nasibini almış olmaktan kurtulamazdı. Seçildiği gün, ABD’ye umut ve bel bağlamış halkların bir Cumhuriyetçi gelinceye kadar bu beklentilerini ertelemeleri ve bu arada da varlıklarını başka bir yolla sürdürmeleri gerektiğini düşündüm. Kısacası yapısında yüzlerce yıllık köle geni taşıyan birinden kimseye bir fayda geleceğine inancım yoktu.

Nitekim seçilir seçilmez ilk iş ABD askerlerini Irak’tan çekmek oldu. Oysa bırakın Irak gibi insan ve inanç aşuresi bir ülkeyi, basit bir aşiret devletini dahi devirdiğin zaman yeni rejimin yerleşmesi için en az iki üç kuşağın geçmesi gerekir. Yani en azından eski rejimdeki etkili kişilerin hayattan göçmesini ve yerine yeni kuşakların yetişmesin beklemek gerekir.

Yoksa değil 15 milyar, trilyon dolarlık ordu kursan bile sonuç mevcut Irak Ordusu’nun düştüğü durumdan farklı olamaz.

Kısacası Obama baskılara direnemeyip ABD güçlerini erken çekti ve sonuç tam fiyasko, rezalet ve vahşet…

Şu anda Saddam’ın kuytularda gizlenerek uygun zamanı bekleyen ve İran Savaşı’nda pişmiş tecrübeli subayları yüzlerce yıldır zulüm altında, katliam ve kırımdan geçirilmiş, direnme ve savaşma yeteneği çökertilmiş Şii halktan oluşturulmuş orduyla kedi-yumak gibi oynuyorlar.

ABD güçlerinin en az 30 yıl orada kalıp eski kurtların doğal yolla ölümlerini beklemesi gerekirdi.

Ama işte bu pasif ve korkak adam, bu yapısıyla Ortadoğu ve dünyayı çok berbat bir hale getirdi. Devlet politikası diye düşünenler olabilir. Ancak siyasi tarih, karizmatik liderlerin devlet politikalarını devre dışı bıraktığının örnekleriyle doludur.

Sizce şu sırada G. Bush gibi biri başkan olsaydı IŞİD’in bu kadar palazlanmasına izin verir miydi?

IŞİD KATLİAMLARI

Nihayet aylardır süregelen vahşete tepki gösteren Dünya ve Amerikan Kamuoyu ve özellikle Cumhuriyetçilerin baskısıyla IŞİD mevzilerine lütfedip iki uçak göndermiştir.

Oysa orada en az 3 -4 yüz sortiyle IŞİD’in Irak ve Suriye Ordularından ele geçirdiği bütün ağır silahlar yok edilmeli ki şartlar dengelensin.

CUMHURİYETÇİLERİ BEKLEYİN.

Nitekim bu sınırlı, korkak ve çekingen karara karşı Cumhuriyetçi Parti ileri gelenleri karşı çıkarak, bombardımanın daha etkili olması gerektiğini söylemektedirler.

Elbette Amerikan müdahalesi her şeyi çözer demiyoruz. Hatta çok şeyi karıştırdığını da biliyoruz. Ancak güçler arasında bir dengenin kurulması da şart. Yoksa Dünya, 80 yıl sonra tekrar Hitler Tipi bir jenosidi bu kez “canlı yayın” yoluyla izleyecektir.

Diğer yandan Amerika’ya güvenip hareket geçen katliam, baskı, vahşet ve zulüm altındaki kitle ve halklara tavsiyemiz şudur:

Bir Cumhuriyetçi seçilinceye kadar hayatta kalmaya çalışın.

Yoksa bu ödlek köleden sizlere bir fayda gelmez.

 

9.8.2014

Mustafa Güneş/URFA

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık