Öcalan'ın ev hapsi için düşünülen yerler


29 Eylül 2011 Perşembe 15:48
 
 Çözüme çok yakınız!
İktidarla Öcalan Kandil görüşmelerinde yapılan protokolün içeriği konusunda taraflar açıklamadan kaçınıyor.
Geri planda konuşulanlardan biri de,  Öcalan’ın ev hapsinin  yer olarak  Çatalca veya Yalova  olmasına ilişkin öneriler sunulmuş olması… Bunların konuşulması Hükümet ve Öcalan arasındaki temasların gelinen boyutunu göstermesi bakımından önemlidir.
Geçmişte BDP’nin müzakere için İmralı’yı ve Kandil’i işaret ettiğinde zaten görüşmeler devam ediyormuş. Bu ülkede bugün yaşananları anlamak için üzerinden zaman geçmesi  gerekiyor. Siyaseten tepki gösterilen gündem yaratılan durumlarda işin geri planında neler var ona bakmalıyız. Suni gündem nedir? Gerçek gündem nedir?  Hükümetin açıkladığı üzere, füze kalkanı Nato üyesi olduğumuzdan dolayı kuruluyor denilse de NATO’nun aldığı kararla İsrail’e yapılan saldırı Nato’ya yapılmış sayılır açıklamasını, göz ardı etmemek gerekir.
Siyasi takibi geniş tutmak, kamuoyuna sunulan her olayın, gerçek olmadığını toplumu yanıltarak, toplumsal  tepkileri pasifleştirmeye yönelik olduğunu, göz ardı etmemeliyiz.   Toplumların ekonomik sorunları çözüldükçe,  başkalarının   yaşadığı sorunlara, ilgisizliği de beraberinde getiriyor. Ekonomik refah her türlü müdahaleyi mubah kılar duruma geliyor.
Hatırlarsanız 2003 meclisten geçmeyen teskere, bugün meclise gelse geçer. O zamandan bu yana ekonomik gelişme artan refah toplumsal tepkilerin değişimine yol açıyor. Bu süreç ülkenin iç meselelerinde ve uluslar arası ilişkilerinde aynı doğrultuda yürüyor. Para gücü, güç egemen olmayı sağlıyor. Menfaat ve çıkarlar antidemokratik olmaya yönelir.  Eşitlik yerine adalet kavramı öne çıkar. Güçlü olanın dayattığı adalet anlayışıyla iki bana bir sana payı yapılır.   
Düzen böyle ilerliyor. Savaş bazı ülkeler için kazanç yaratıyor. Silahların yıktığı, harap ettiği şehirleri yeniden inşa etmek diğer bir kazanç kapısı…Hem savaştan hem de barıştan nemalanmak böyle bir şey… Ya hayatını kaybeden insanlar ne uğruna ölüyorlar. Kimin için ölüyorlar? Kimin için savaşıyorlar?  Çatışmalarda arada kalıp ölen tek suçu o an orada olmak olanlar canımızı acıtıyor.
Çözüme yaklaştığımız Kürt meselesinde her iki tarafta son kozlarını en yoğun biçimde kullanıyorlar. Hükümet PKK’yı  zayıflatarak müzakere devam etmek isterken PKK gerilimi yükselterek mücadele ediyor. Olan bu süreçte hayatını kaybedenlere oluyor. Her ölümle birlikte artan militarist ve milliyetçi duygular telafisi zor olaylara yol açabilir. Yaşanan şiddet bitmeli dayanacak gücümüz kalmadı…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star