Duygu SUCUKA

Oğluma Mektup


Duygu SUCUKA
31 Mart 2013 Pazar 03:55

Acı bir olay:

27 Mart 2013. Vakit öğleden sonra. İşyeri telefonum öylesine acil çalıyor ki, acilen kaldırdım ahizeyi. Karşımdaki, ağlamaktan konuşamayan kızımdı. Bir anlık şaşkınlık ve korkudan sonra kendimi toparladım ve “Kızım, ağlama ve ne olduğunu anlat, seni anlayamıyorum” dedim. 

Dershaneden bir arkadaşları trafik kazasında ölmüş. Aldığı kötü haberle çok üzülen bizim kız anladım ki kötü durumda. Kalkıp eve gittim, onu biraz teselli etmeye çalıştım, sonra birlikte dershaneye gittik. Oradakiler de çok kötü durumdalar. Ağlamamaya çalışsam da titrek sesim konuşmamı engelliyor. Tanımadığım bir insan için bu kadar üzüleceğimi düşünmemiştim. 

Dershanenin lise son sınıf öğrencileri. Ayrı gruplarda, ayrı kümelerde olsalar da hepsi aynı ortamın gençleri bunlar.  Besim Orhon da onlardan birisi. Daha dün hayattayken bugün yaşamıyor.  Besim, dün akşam babasının arabasını alarak evden çıkıyor. Üstelik ehliyeti de yok.  Arkadaşlarıyla buluşuyor, biraz vakit geçiriyor ve tekrar eve dönerken feci bir trafik kazası geçirerek hayatını kaybediyor. Okul, dershane, aile çevresindeki herkes yıkılmış durumda. 

İki gün önce üniversite ilk basamak sınavına girmişlerdi bu çocuklar. Hepsinin hayalleri büyüktü mutlaka. Her birisi kendisi için bir gelecek düşlüyordu. Düşlememiş olacakları tek şey, sınavdan iki gün sonra böyle büyük bir acıyı yaşayacak olmalarıdır kesinlikle.

Yanlış yorumlar yapılmaması için yazıyorum; anlatılanlara göre, alkol yok, gençler buluştuklarında sadece kahve içiyorlar, sohbet ediyorlar, sonra annesi arıyor Besim’i, eve gelmesini söylüyor. 

İşte bu noktada duruyorum. Tüm annelerin yaşadığı bir şey bu. Oğlu dışarıdaysa aklının yarısı onunladır, dışarıdadır. O gelmeyince uyumaz, o dönmeyince rahat olamaz.

Genellikle erkek çocuklar, gençliklerinde, ergenliklerinde dışarıda olmayı pek severler. İlgi alanları ne olursa olsun dışarıda arkadaşları vardır onların, şöyle bir çıkıp buluşacakları, dolaşacakları grupları vardır. 

Bir ay önceydi, 1 Mart 2013 günü, Diyarbakır’da çocuklara dönük bir panel yapmıştık. Oradan aldığım notlara göre, lise çağındaki gençlerin ölüm nedenleri arasında trafik kazaları ilk sırada yer alıyordu. Yukarıda anlattığım acı olayın birçok benzerini yakın çevremizde gördük, tanık olduk. Bu tür acı olayların hiç yaşanmaması temennisi ve dileğiyle...

***

Oğluma Mektup:

Bu satırları yazarken, hislerimi, kesinlikle yukarıdaki olayla yan yana koymak değildi maksadım. Sadece yazma gidişatı o şekilde gelişti. 

Senin dışarıda olduğun akşam sevgili oğlum, gözüme uyku girmez. Yatağa girerim, telefon elimin ucundadır. Duramam, ararım,”Ne zaman geliyorsun?” derim. Olmadı az sonra kalkarım, biraz dolaşırım, tekrar ararım. Veya yatakta uyumadan beklerim. Ta ki, senin kapıya taktığın anahtar sesini duyuncaya kadar.

Sen bu tutumuma bozulursun, arkadaşlarının yanında aradım diye kızarsın. Ama ben eminim ki, sizler bir aradayken arkadaşlarının da anneleri arıyordur onları.

Mesele sana güvenmemek ya da takip etmek değil. Üniversite çağındasın ve biliyorum ki, üniversiteye geçtiğinden beri kişiliğin daha da oturdu, efendiliğine daha da efendilik kattın. Belki lise çağlarındayken daha tedirgindim, dışarıda olduğun her vakit daha da rahatsız ediyordu beni. Düşünürdüm, hala da düşünüyorum aynı şeyleri. Ya bir yerde istenmedik bir kavga çıkarsa ve sana da bulaşırsa, ya da başka bir olumsuzluk olursa diye… Hatta asansörle çıkıyorken bile risk görürüm…  Ya asansörde kalırsan, kim duyacak o saatte? Araba kullanman beni rahatsız eden türden değil ama arabalı olman gene de tedirgin edici bir kavram… İşte sana anlatmakta güçlük çektiğim bu vesveseler, sen eve girmeden gözüme uyku girmesine engeller.

Her zaman değil bu yokluğun. Hafta sonları ya da yaz akşamlarıdır. Biliyorum ki çoğu zaman aşağıdasın, çok uzakta da değil. Sitenin bahçesinde oturuyorsun sitedeki arkadaşlarınla. Ama evin dışındasın ya, daha ötesini savunmaya gerek yok.

Aynı şekilde annemi düşünüyorum; en küçük oğlu, bekârken, akşamları sohbet için arkadaşına takılır, eve geç gelirdi. Elektrik mühendisiydi ve iyi bir işi vardı. Hiçbir kötü alışkanlığı olmayan, son derece akıllı bir gençten bahsediyorum. Sabaha kadar gelmese onun hakkında en ufak bir endişe duymaya gerek yoktu. Ama annem o gelmeden uyumaz, yatağında uyanık beklerdi.

Keza, kayınvalidemi dinlerdim bazen, anlattıklarını ilginç bulurdum, yetişkin bir oğlum yokken. Geceleri oğlunu beklediğini, o eve girmeden uyumadığını söylerdi. “Saat kaç olursa olsun, şu pencerede durur, gelmesini beklerdim, onun karşı köşeden döndüğünü görür görmez gider yatardım. Çünkü kendisini beklediğimi görürse kızardı” derdi.

Dün de aynıydı, bugün hep aynıdır bu işler. Yarın da aynı olacak. Oğlunu bekleyen anneler yani. Oğlu akşam evde değilse, geç gelecekse, anne yatağa girmişse bile uyumaz o gelmeden. Oğul kızar, “Bekleme, yat sen, ben gelirim”. Baba söylenir “Yatsana sen, gelir o”. Ama annelerin aklının yarısı dışarıdaki oğluyla beraberdir. Bunun ne izahı vardır ne de mantığı. Tek tedavisi ise oğlunun evlenip kendi evinin yolunu tutmasıdır.

Bir annenin tutkusunu anlatmaya çalışırken kesinlikle gençlerin dışarıdaki özgürlüklerini kısıtlamak gibi bir düşünceyi savunmak değil amacım. Elbette onların dışarıda da bir yaşamları, arkadaşları, grupları vardır, olacaktır, bundan doğal bir şey yoktur. Ancak dışarıdan gelebilecek her türlü zararı bir anneden daha iyi hissedebilen bir başka canlı da yoktur. Dolayısıyla bir annenin hassasiyeti ölçülemez, izah edilemez, anlatılamaz. O nedenle anneler uyumaz, uyuyamaz evlatları eve girmediği sürece…

28 Mart 2013

[email protected]


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık