Duygu SUCUKA

Okullarda Serbest Kıyafet ve Uyuşturucu Satıcıları


Duygu SUCUKA
27 Ağustos 2013 Salı 21:53

Okullarda serbest kıyafet uygulaması uyuşturucu çetelerinin işini kolaylaştırır.

 

Bir ülkede eğitimle bu kadar oynamanın açıklaması var mıdır bilemem ama bildiğim bir şey varsa o da bizdeki eğitimin siyasetten daha çok değişikliğe uğradığıdır.

 

Bir siyasi irada 11 yıl işbaşında olacak, 11 yılda Milli Eğitim Bakanları 4 kez değişecek ve Milli Eğitimde her yıl yeni bir sınav sistemi, yeni bir anlayış, yeni bir uygulama, yeni bir düşünce gelişecek. Hep ayakta, oturmak için zemin bulamayan, temeli olamayan bir eğitim sistemi.

 

Geçen yıl (2012-2013) okula başlama yaşı 66 ay yapıldı. Yani 5 yaşını dolduran çocuk okula başlayacak dendi. Karar alındı, kanun çıktı, hemen uygulamaya geçildi. Yürümedi, bu yıl bu uygulamadan vazgeçildi, geri adım atıldı. O zamanki kamuoyu tepkileri hiçe sayıldı. Uygulamadaki aksaklıklar, geri adım atılmasında en etkin neden olmuş olmalı.

 

5 yaşında okula başlama kararının çıktığı günlerde, benim de bulunduğum bir ortamda bu konu tartışılıyordu. Bir grup konuyu hararetle savunuyor, bir iki kişi de karşı çıkıyordu. Ben sessizce dinledim ve yoruma girmedim. Sen neden bir şey söylemiyorsun diye sordular. Tartışmaya gerek görmüyorum, nasıl olsa yürümeyecek ve vazgeçilecek dedim. O kadar eminsin yani diye de eleştirdiler. Aklın yolu birdir.

 

Yine geçen yıl alınan eğitimi uçurma kararlarından birisi de okullarda serbest kıyafet uygulaması idi. Bu uygulamaya da bu yıl yani 2013-2014 eğitim-öğretim yılında geçilecek. Konu geçen yıl çok tartışılmış, kamuoyunda kabul görmemişti. Şimdi uygulamaya geçilmesi konusunda çekince olmalı ya da geri adım atmanın kapalı bir şıkkı olmalı ki, uygulamaya geçebilmek için anket çalışmaları yapılarak velilerin görüşüne başvurulacak. 

Bu konuda anketler nasıl yapılacak, tüm velileri anketlere dahil etmek nasıl mümkün olacak, Milli Eğitim gerekli çalışmaları yapıyordur mutlaka. Ancak okulların açılmasına az bir zaman kaldı. Biz hep yumurta gelip dayanınca harekete geçeriz ya…

 

Yapılacak anket çalışmalarında her okul kendi kararını mı verecek? Eğer öyle olur ve her okuldan farklı sonuç çıkarsa, bazı okullar formalı bazı okullar serbest kıyafetli mi olacak? Neresinden baksanız arapsaçı.

Okullarda serbest kıyafet uygulamasının nasıl işleyeceğini bir kenara bırakıp bazı farklı gerçekleri ele almak gerekir. Mesela uyuşturucu konusu. Son derece hassas bir konu. Gelişen ülkeler, büyüyen nüfuslar, kalabalıklaşan şehirlerle birlikte uyuşturucu trafiğinin ve ticaretinin arttığını da görüyoruz. Tabi ki bağımlı hale gelen ve bu yüzden hayatını kaybedenlerin de…

 

Uyuşturucu konusunda toplumsal bilincimiz son derece eksik. Bağımlı hale gelen bir genci, anne-babanın anlaması bağımlıyken bile mümkün olmayabiliyor, çoğu zaman durum tesadüfen ortaya çıkıyor. Toplumu bilinçlendirme, kamuoyu duyarlılığı oluşturma, gençleri bu tehlikeden koruma ve polisiye tedbirler elbette devletin işi. Ancak devletin işi deyip kenarda beklemek de vatandaş sorumluluğunun çok ötesinde. Herkes üzerine düştüğü kadar mücadeleye girmek zorundadır.

 

Uyuşturucu kullananların, bağımlı hale gelenlerin çoğunlukla sigara ve alkol alışkanlığıyla bu işe başladığı, sigara ve alkolün yetmediği yerde uyuşturucuya geçildiği, uzmanların, bu konuda söz sahibi olanların tespitleridir. Sigara alışkanlığı, bizim toplumumuzda bilhassa lise yıllarında yerleşen bir alışkanlıktır. Uyuşturucu da aynı şekilde, okullarda zemin bulan, bilhassa öğrenci kitlesini hedef alan bir tehlikedir.

 

Uyuşturucu satıcıları okulların çevresinde, kendilerine imkan bulabildikleri oranda vardırlar. Ya da bunu yapan öğrenci varsa eğer okulun içindedirler. Okullarda serbest kıyafet uygulamasına geçildiği zaman o tacirler okulun içinde daha kolay olabileceklerdir. Formalılar arasında bir sivili tespit etmek, görebilmek kolaydır. Ancak herkes sivil giyimli ise içlerindeki torbacıyı (uyuşturucu satıcısı) anlayabilmek, görebilmek kolay olmaz. Yani okullar yolgeçen hanına dönebilir. Milli Eğitim yetkililerinin bu konuyu dikkate alması ve getirilmeye çalışılan serbest kıyafet uygulaması gibi bir yanlıştan, açık açık geri adım atması gerekir. Yapılan yanlıştan geri adım atmamak için yok veli anketine başvuracağız, yok veliler karar verecek diye diretmenin hiç anlamı yoktur.

 

Böyle hassas konularda konuya en yakın çalışan kurumların, konunun uzmanı kişilerin görüşleri neden sorulmaz? Mesela Emniyetin uyuşturucu konusunda çalışmaları olan birimleri var. Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM), Narkotik Şubeler, bu konularda çalışmalar yapan komisyonlar, Akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, vs. Bunların hiç görüşleri soruldu mu okullarda serbest kıyafet konusunda?  

 

Uyuşturucuyla mücadelenin en etkin yolu bilinçlendirmedir. Bunun da en iyi zemini okullardır. Mücadele için okullarda uyuşturucu dersi konması bile tartışılırken serbest kıyafet uygulamasıyla, mücadeleyi daha baştan 1-0 kaybetmiş olursunuz.

 

Sonuç olarak, okullarda serbest kıyafet uygulaması her yönüyle yanlış bir karardır. Her yönünü iyi irdelemek gerekir. Uyuşturucuyla mücadele de bunlardan birisidir. 

27.08.2013  


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star