Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın
Adalet YILDIRIM

OKULLARIN AÇILIŞ TARİHİ NEDEN ERTELENDİ?


Adalet YILDIRIM
25 Ağustos 2015 Salı 05:11

Bilindiği gibi 2015-2016 yılı orta öğretimi, 14 Eylül’de ilk zile açılacaktı. Ama nedense Başbakan ani bir değişiklikle okulların açılış tarihini erteletti. Bu erteletmeye kimse bir anlama vermezken ve herkesten ‘neden okulların açılış tarihi ertelendi soruları peş peşe gelirken’ hükümet cephesinden bir açıklama geldi.

Açıklamayı sizlerle uzun uzun paylaşmak istiyorum; Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklaması şu şekilde:

“Bakanlar Kurulu'nda bu konuyu gündeme aldık. 14 Eylül'dü ancak, 24 Eylül'de Kurban Bayramı tatili olmasından dolayı turizm şirketlerinin başvurusu oldu. Bu yıl turizme teşvik, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin Kurban Bayramı için her iki Bakanımıza da talimat verdim. 28 Eylül Pazartesi'ne erteledik.”

İyi güzel, Kurban Bayramı’ndan ve ülke turizmi canlansın diye okulların açılış tarihlerini ertelettiniz. Şimdi benim bir-iki sorum olacak ilgililere…

-Kurban Bayramı yeni kutladığımız bir bayram mı?

-Sene başında yapılması gereken eğitim planlamasında, bu durum neden hesaba katılmadı?

-Kurban Bayramı İslam Alemin en büyük ve önemli iki bayramından biridir. Her seferinde dini referansları ön plana çıkartan bir hükümetin, bunu atlaması manidar değimlidir?

-Turizm sektörü bugün neden acaba bu halde?

-Ülkemizde dahil olmak üzere, yaşadığımız coğrafyada her gün bombaların patlaması ve insanların öldürülmesi olabilir mi?

Şimdiki Başbakan çok yakın bir dönemde Dışişleri Bakanıydı. Peki, sloganı neydi? Hatırladınız mı? ‘Komşularla sıfır problem’ aynen öyle oldu. Artık tüm Dünya insanları kendi ülkelerinde izledikleri haberlerde, ülkemizle ilgili gördükleri, işittikleri tek şey patlayan bombalar ve öldürülen insanlar. 

Hükümet cephesinde yapılan açıklama bize şunu gösteriyor. Eğitim konusunda çok vasatlar. Bırakın gelişmiş ülkelerdeki gibi 20,30 yada 50 yıllık planlamaları yapmayı, günlük planlama yapma bilgisi ve becerisinden dahi yoksunlar.

Sene başında bu yana kaçıncı değişiklik bu… Sadece eğitim de değil, her konuda yapılan değişikliklerle artık neyin doğru, neyin yanılış olduğunu kimse bilmiyor. Ve herkes bundan çok yoruldu, sıkıldı, bıktı resmen insanlar bezdi. 

Örneğin; Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi ek yerleştirme tercih işlemlerini önce 17-23 Ağustos tarihlerinde yapılacağını duyurdu. Ancak daha sonra 2 gün daha uzattı. Mademki ek yerleştirme için 5 gün yeterli olmayacaktıysa, neden bunu baştan 7 gün yapmadınız?

Bu uzatma yüzünde görüştüğüm birçok öğrenciden şikayet aldım. Diyorlar ki ‘ne olur ne olmaz sistem çöker başka başka şeyler olur; biz tercihlerimizi Perşembe (22.08.2015) günü bitirdik. Bu tarihin uzatılması kafamızın karışmasına ve yanlış yapmamıza neden oluyor.’

Aslında haklılar; ne kadar uzarsa öğrencinin de, velinin de kafası o kadar karışır. Hata yapmalarına neden olur. Birçok konu gibi, eğitim de çok ama çok ciddi bir konudur. Bu nedenle planlamanızı baştan iyi yapın. Yok ‘biz uzun süredir saraylar da, villalardayız, bu halkı çok anlamıyoruz’ diyorsanız bizlere danıştığınız taktirde çocuklarınızın yarınları için seve seve sizlere yardımcı oluruz, bunu da iyi bilin.        


YORUMLAR
  • yorum2015-08-27 06:23:09Süleyman

    Adalet hanım, alanına bu kadar hakim bu kadar seviyeli yazar çok az bulunuyor. Sizlerde bunlardan birisiniz. Yol gösterici yazılarınız ve düşünceleriniz için sizlere teşekkür ederim. Çizginizi ne olur değiştirmeyin.

  • yorum2015-08-27 06:19:21Gülten Çerci

    Adalet hocam sizi okumak çok keyifli. Hem üslubunuz, hem de tatlı sert vede ince dokundurmalarınız, çok önemli mesajlar içeriyor. Tabiik anlayana. Kaleminize sağlık hocam.

  • yorum2015-08-25 05:16:48Hasan

    Adalet hocam, bunlar neyi doğru yaptılar da eğitimi doğru yapsınlar. Bunların tek derdi, okulları arka bahçeleri yaparak oy deposuna çevirmektir. Bunu anlamayacak ne var ki.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık