Şeyhmus ÇAKIRTAŞ

ÖLÜM YOLUNDA BARIŞ YÜRÜYÜŞÜ


Şeyhmus ÇAKIRTAŞ
4 Ekim 2012 Perşembe 04:58

Türkiye Halil Savda’yı bir vicdani redçi olarak tanıdı. Savaş karşıtı bir insan olarak bu gün ise bir yürüyüşe imza atıyor.

Adını çatışmaların en sık yaşandığı Uludere Roboski’den alan“Roboski’den Ankara’ya Barış Yürüyüşü.” 1 Eylül Dünya Barış Gününde start almış.

İlk durak Roboski

Özellikle Roboski’yi başlangıç noktası seçmesinde, 21 Aralık 2011 tarihinde Türk ordusuna bağlı savaş uçaklarıyla hangi nedenle vurulduğu açıklanamayan 37 sivilin katledilmesinin payı büyük.

Halil Savda’nın bir amacı var. Yaşanan çatışma ve acıları görünür kılmak, çığlıkları duyurmak,kalıcı bir barışın sağlanılması için herkesi harekete geçirmek.

Halil Savda bu yolu ölüm yolu olarak nitelendiriyor ve ekliyor:” Türkiye’de savaş-barış ikileminde tarihi kırılma noktalarından birini yaşıyoruz. 30 yıldır süren savaş nedeniyle her gün kan akıyor. Neredeyse her gün televizyon ekranlarında bir ölüm haberi, bir cenaze merasimi…

İnsan hakları savunucuları, savaş karşıtları ve barış savunucuları barış için yeni mücadele pratikleri sergilemek durumundalar. Yoksa bu savaş, bizi kirletmeye ve acıtmaya devam edecek.” Diye ifade ediyor.

Halil Sevda Roboski’deki olaya vurgular yaparak Kürt Sorunun çözümünün güvenlik politikalarıyla mümkün olamayacağını belirterek şu ifadeleri kullanıyor: “Roboski devletin savaşı bitirmek için güvenlik politikalarını ve araçlarını bize tek gerçek olarak sunmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan bir insanlık suçudur. Kürt sorunu savaşla, daha çok güvenlik önlemleriyle değil, daha çok özgürlük, daha çok barışla çözülebilir. Elbette daha çok barış, daha çok ekmek demek… Çünkü halkın ekmeği, teri, parası, silahlara, askerlere, güvenlik organizasyonlarına veriliyor. Daha çok güvenlik, daha çok silahlanma, daha az ekmek… ‘Silahların susması” istemi, devletin şimdiki “güvenlik” anlayış ve yapılanmasına karşı bir duruştur. İşte bu yüzden, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Roboski’den Ankara’ya 1300 km yol yürüyerek, Barış için yürüyorum.

Bu yolculuk boyunca uğrayacağım her şehirde savaşın yol açtığı insan hakları ihlallerini kamuoyu ile paylaşacağım.

Savaş kaderimiz değildir; olamaz! Bu savaşı durdurabiliriz, durdurmalıyız!

Mahatma Gandi’nin “Dünyada yapmak istediğiniz değişikliği, kendinizde yapın” sözlerine inanıyorum. Dünyada arzu ettiğim değişikliği bu yürüyüşle “kendimde” gerçeğe dönüştürmek istiyorum. Ben, yaşadığımız haksızlıklara böyle yanıt vermeyi seçiyorum.

Martin Luther’in “karanlık, karanlığı silemez, kin, kini söndüremez, ancak aydınlık bunu yapabilir” sözünü, barış mücadelesine başladığım noktadan, şimdi geldiğim yerde gayet iyi anlıyorum. Savaşı görünür kılmak, barışa dair umutları arttırmak, barış ve yaşamı yeniden taraflara hatırlatmak maksadı ile yürüyorum…” diyor.

Barış için yürüyüş fikri ilk değil

Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideri Mahatma Gandhi 1930 yılında, o dönem Britanya’nın, sömürgesi olan Hindistan’a getirdiği “tuz vergisi”nin kaldırılması için 400 km. yol yürüyerek, şiddetten arındırılmış aktif bir direniş tarzının öncüsü olmuştu… Daha yakın geçmişte ise, 1995 yılında Bosna’da Srebrenitsa katliamından kurtulmak için, 110 km. uzaklıktaki Tuzla kentine gitmek amacıyla orman yolunu kullanan Boşnakların birçoğu, Çentiklerce yakalanıp katledildi. Bundan böyle bu yola “Ölüm yolu” ismi verildi. Ve o günden sonra, ölümü barışa dönüştürmek için her yıl, “ölüm” yolunda 3 günlük yürüyüş düzenleniyor.

Halil Sevda’da bu acı deneyimlerden yola çıkarak bir barış yürüyüşünü sürdürüyor. Savda.”Benim yürüyeceğim yol güzergahında ise 30 yıldır askerler, gerillalar ve Roboski’de olduğu gibi siviller ölüyorlar.
Savaşa karşı barış umudumu her zaman korudum. Barışın bu topraklarda yeşermesine gücüm ve yeteneğim oranında katkı yapmaktan çekinmedim. Bu sefer barışı kendi içimde örmek için bir yolculuk yapıyorum.” Diyor.Bir barış sevdalısı olan Halil Sevda “Küçük bir adım atıyorum; bu adımı hep birlikte çoğaltabiliriz!..
Bu coğrafya çok acılar yaşadı, tanıklık etti. Bu ölüm yolunu, barışa evirmek, yaşanan acılara dikkat çekmek için barış yürüyüşündeyim.” İfadesini kullanıyor.

1 Eylül Dünya Barış Gününde Roboski’den başlattığı yürüyüş herhangi bir aksaklık olmasa Ekim sonunda Ankara’da son bulacak. Yürüyüş şu ana kadar sorunsuz devam ediyor. Bazı sorun ve sıkıntılar yaşansa da Barış Yürüyüşçüleri yaşananları doğal karşılıyor ve umutlarını koruyarak yoluna devam ediyor.

Her gittiği yerde mütevazi kalabalıklar tarafından karşılanan ve daha çok insan hakları aktivistlerinden destek gören Savda, yolda kendisine katılan dört arkadaşıyla büyük bir inatla barış yürüyüşüne devam ediyor.

Günde 30-35 km yol alan Barış Yürüyüşçüleri gece boyunca dinlenerek, gittikleri yerlerde insanlarla görüşerek, barış yürüyüşünün amacını anlatıyor.

Halil Savda uzun süre iç barışın sağlanması için bir eylem düşünmüş. Ancak ortam ve şartlar müsait olmayınca, düşüncelerini gerçekleştirememiş. Bu yıl çatışmalar alabildiğince ve can kaybı artınca harekete geçerek,Roboski’den yola koyulmuş..

“Romoski’den yola çıktığımda, bombalama sonucu hayatını kaybeden gençlerin mezarlarının bulunduğu yol güzergahından geçtim. Mezarları hala çok büyük acıların izlerini taşıyor.

Evlatlarını kaybeden anneler de Mezar başlarından benimle yürüyerek, barış yolculuğumda beni yalnız bırakmadılar. Yüreklerinde ki tarifsiz acılara rağmen barış için yürüdüler.” Diyor.

Bir başına, herhangi bir hazırlık yapmadan yola koyulmuş Halil Savda. Önce bir öğretmen arkadaşı kendisine Şırnak’a kadar eşlik etmiş, sonra güne birlik katılımlarla yürüyüşüne devam etmiş.

Yoğun çatışmaların yaşandığı bölgelerinden geçerken, her hangi bir kısıtlamayla karşılaşmamış ama her yerden gelen çatışma ve ölüm haberleri Halil Savda’yı kaygılandırmış. Buna rağmen barış umudunu hiç kaybetmemiş, tam tersine patlayan her mermi, ölen her insandan sonra daha çok barış için bir şeyler yapmak istemiş.

Barış Yürüyüşçüsü Halil Savda ilk ciddi rahatsızlığını Mardin Kızıltepe’de yaşamış, ayakları pişmiş, yürümekten patlamış. Kısa bir süre Kızıltepe’de tedavi gördükten sonra yoluna devam etmek üzere yürüyüşüne tekrar başlamış.

Halil Savda Kızıltepe’deyken ilginç bir gelişme yaşanmış. Belki de yürüyüşün en büyük destekçisi ve sürprizi daha önce PKK’nin elinde rehin kalan İbrahim Yaylalı da yürüyüşe katılmış. Eylül 1994’te Uludere’nin Ortasu köyünde askerliğini yaparken, PKK tarafından tam 2 yıl 6 ay alı konulan Samsun’lu İbrahim Yaylalı, 18 yıl sonra süren çatışmaların son bulması için barış yürüyüşüne katılarak, yürüyüşün seyrini değiştirmiş.Halil Savda bir başınayken, kendisine eşlik edecek kişinin savaş mağduru Halil Yaylalı olması hem kamuoyunun dikkatini çekmiş, hem de Halil Savda için hayatın sürprizi olmuş.

Daha sonra Viranşehir’de üç savaş karşıtı kadın daha katılmış Savda’ya.

Barış yürüyüşüne katılan her birisinin ayrı hikayesi, yürüyüşe katılma nedenleri var.

Barış ise ortak yönleri.

Öte yandan bir süre önce PKK tarafından Lice’de alı konulan iki askerin aileleri de Barış yürüyüşüne Viranşehir Urfa güzergahında katılarak, barış taleplerine destek olmuşlar.

Birbirlerini tanımayan, her biri başka yerlerde yaşayan ama yolları tarihi İpek Yolunda barış için kesişen bu insanların ölümüne yürümeleri barışçıl ortamın inşası açısından önemlidir diye düşünüyorum.

1 Eylül dünya barış gününde Uludere’ye bağlı Roboski’de başlayan barış yürüyüşü Gavur Dağlarına dayanmış durumda. Fırat’ın iki yakasında her gün yaşanan acılar, kaldırılan cenazeler yolculuğu daha bir ağır kılıyor. Çatışmalar her gün tv ekranlarına, ajans bültenlerine düşen ölüm haberlerinin ağır atmosferinde barış için yürüyorlar.

Ekim sonunda Ankara’da olmalarını planlayan barış yürüyüşçüleri yol boyunca karşılaştıkları olaylar karşısında irkildiğini belirten Savda” Ülkemizde 30 yıldır süren çatışmaların çok büyük acılara neden oluyor. Ben de bu çatışmaların son bulması için kafamda bir eylem planlarken, barış için yürüme fikri kafamda şekillendi. Tarih boyunca insanlar barış için yürümüş, etkili sonuçlar almış.” Diyor.

İlk Müdahale Osmaniye

Roboski’de başlayan barış yürüyüşü küçük bazı sorunlarla karşılaşsa bile, her hangi ciddi bir engelleme olmadı. Ta ki Fırat geçildikten sonra Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde polis gelen grubu durdurarak, yola devam edemeyeceklerini belirti. Bu ilk engellemeydi. Yürüyüşçüler uzun süren görüşmelere rağmen yola devam edilmelerine izin verilmedi. Bunun üzerin Halil Savda ve arkadaşları oturma eylemine başlayarak, yürümek istediklerini belirtiler. Ancak polis valilik kararı olduğunu belirterek, yürümede ısrar eden yürüyüşçüleri göz altına alarak haklarında yasal işlem yaptıktan sonra il dışına çıkararak, görevini yapmış oldu.

Osmaniye Emniyetin yürüyüşçülere izin vermeme gerekçesinde ilin hassas olduğu, bu yürüyüşün halkın hassasiyetlerini harekete geçireceğine dair ibareler bulunuyordu.

Engellemeden sonra Adana’da bir gece dinlenen grup, kent merkezinde basın açıklaması yaparak, Osmaniye il sınırından başlayarak, yürüyüşlerine devam ettiler.

Osmaniye’deki engellemeden sonra sanatçı İlkay Akkaya yürüyüşçülere destek olmak için yürüyüşe dahil oldu. Yıllardır barış ve özgürlük şarkıları söyleyen Akkaya barış için Ankara’ya yürüyecek.

Yürüyüş hakkında konuşan Halil Savda :” Yürüyüşün başında tek başınaydım. Sonra bana katılanlarla çoğaldık. Yol boyunca binlerce insan bize destek oldu. Barış istemiyoruz diyen kimseye rastlamadım, savaş isteyen kimse yok…Barış her kesin ortak talebi.Evlatlarını bu savaşta kaybeden insanların barış dilemesi yüce bir duygu. Ben bu duygu karşısında yürüyüşüme kilitleniyorum.” Diyor.

Sabahın ilk ışıklarıyla yola koyuluyorlar. Güneş henüz yükselmeden alabildiğince çok yol almak, yollarda insanlarla karşılaşmak ve barış için yürüdüklerini anlatabilmek için zorlu bir yolculuktalar.

Savaşın yeryüzü cenneti Ortadoğu’nun tam ortasında, otuz yılı aşkın bir süredir süren çatışmaların son bulması için, vicdanların kanadığı Roboski’den yola çıkarak, barışa yürüyorlar.

Yürüyüşe destek verenlerin hikayelerine gelince en az, yürüyüş kadar ilgi çekici.

Merve Çöngel;

Merve, istanbul'da yaşıyor. Hem öğrenci hem emekçi aslında 'tam da iş buldum, okurken ekonomik olarak rahatlayacağım' derken barış yürüyüşünü duymuş.Ve barış için Osmaniye’den sonra Halil'e yürüyeceğim demiş. Kaç gün yürüyeceksin diye sorma gafletinde bulunanlara sonuna kadar demiş. Serap gibi söylediği zamandan önce Viranşehir'de barış için yürümeye başlayan Merve'nin sağlık sorunları var, ayrıca kilolu. Sen hastasın ve kilolusun yürüyemezsin diyenleri utandıracak adımlar atıyor. Grubun tüm üyeleri mola isteyip dinlenelim derken o yürümeliyiz diyor. Yaşamak için ihtiyacı olan işi bile boşlayıp barış yolculuğuna çıkmış, durmuyor, dinlenmiyor, her durakta hastaneye gitmesi gerekse de yürüyor yeter ki insanlar rahat bir nefes alsın diye canını dişine takarak insanlık yolunda ilerliyor.

Bingöl Elmas;

Bingöl Elmas, yürüyüşe Viranşehir'de katıldı. Ankara'ya kadar Halil'le yürüyecek. Elmas aslen Erzurumlu yürüyüşe İstanbul'dan katılıyor. Asıl işi film yönetmenliği Pipaya mektuplar, Evcilik gibi belgesel filmleri çekti. film-belgesel yönetmenliği hayatının işi ama hayat onun için daha önemli. Neden kameranı alıp yola çıkmadın yürümüşken belgesel de çekerdin diyenlere hep aynı şeyi söylemiş; hayat, yaşam, birilerinin ölmemesi savaşsız bir yaşam her şeyden ama her şeyden daha önemli diyor.

Serap Halvaşi;

Artvinli lakin Sinop Gerze'deki evinde tam da emekliliğin keyfini çıkaracakken barış yürüyüşünü duymuş. Halil'in tek başına kalma ihtimalini düşünmek bile Serap Halvaş'ini (ki barış severler sayesinde şimdilik böyle birşey olmadı) hareketlendirmeye yetmiş. Çoluğunu çocuğunu, bahcesini bostanını bırakıp kanın önüne geçmek için Viranşehir'den yürüyüşe katılmış.

İbrahim Yaylalı;

Eylül 1994’te Uludere’nin Ortasu Köyünde PKK tarafından alı konulmuş. 1996 yılının 12. ayında arkadaşlarıyla birlikte serbest bırakılmış. Kesdisi “Hâlâ çözümü savaşta, kanda, silahta görenler benim askere gittiğim 90’larda da aynı şeyi söylüyordu. Bu savaşın bir çoğuna tanık oldum. Bu sorunun silahla çözülemeyeceğini gördüm. Ölümü kutsayarak barışı getiremezsiniz. Bu nedenle Barış için Halil Savda ile yürüyüşteyim.” Diyor.

Kyn:www.ajans3g.com


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık