Adalet YILDIRIM

ÖSYM ve KOPYA…


Adalet YILDIRIM
20 Ocak 2015 Salı 12:30

Türkiye’nin gündemini, yani eğitim alandaki gündemini, başta Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) olmak üzere Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafında yapılan sınavlarda kopya çekildiği iddiası oluşturuyor.
 
ÖSYM Başkanı Ali Demir’in, 2010 yılında yapılan KPSS’de kopya ile ilgili yürütülen soruşturma hakkında açıklaması şöyle; "İncelemelerimiz, sadece 2010 öncesiyle kalmayacak. 2010 sonrasındaki sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız. Hak ve adaleti zedeleyen her türlü unsuru ortadan kaldırmak adına incelemelerimizi yapacağız"  şeklindeki açıklaması uzayıp gidiyor.
 
Kamuoyunda bildiği gibi, 2010 yıllında yapılan KPSS eğitim bilimleri sınavı, kopya çekildiği gerekçesiyle iptal edildi.
 
2010 KPSS’de ne oldu, isterseniz bir hatırlayalım. 279 bin 889 kişi öğretmen olmak için eğitim bilimleri sınavına girdi. Tam bir sürpriz yaşandı. Çünkü Türkiye’nin bugüne kadar gördüğü en başarılı sınav oldu. 3 bin 277 aday 100 ve üstü net yaparak başarı rekorunu kırdılar.
 
Başarılı öğretmen adaylarımız bununla da yetinmediler. Tam 350 kişi, 120 sorudan 120 net yapıp başarı rekoru üstüne başarı rekoru kırdılar. Daha durun buda bir şey mi, Türkiye bir ilke daha tanklık edecektik. 100 ve üstü net yapanlardan 324’ün evli oldukları ortaya çıktı. Ne diyelim başarı bulaşıcı mı? Aile bireylerine de mi bulaşıyor? Ya da evliğini hikmeti mi? ÖSYM sınavı iptal etti. Yerine Ekim 2010’da yeni bir sınav yaptı. Yeni yapılan sınavda 120 net çıkaran olmadı, en yüksek 111 nette kaldı. Ayrıca başarılı öğretmen adaylarımız, hani 120 soruda 100 ve üstünü yapanların bazıları yapılan ikinci sınava girmediler bile.
 
KPSS puanı hesaplanırken, çan eğrisi siteminden faydalanır. Yani en düşük puan alanla, en yüksek puan alanın puanına göre diğer adayların puanları hesaplanır. Yani kopyacı öğretmen adaylarımızın yükselttiği çıtayı, hakkıyla girmeye çalışan dürüst öğretmen adaylarımızı çok zor durumda bıraktı. Bu dürüst öğretmen adayların yalınzca kadrolarını değil, hayalerini, emeklerin kısacası hayatlarını ellerinde aldılar. Ben sert olmasın diye aldılar diyorum, aslında düpedüz  ÇALDILAR desek yeridir.
 
Gerçekten sözün bittiği yerdeyiz. Bunlar birde ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın derslerine girdiler. İnsanın tüyleri diken diken oluyor. Atatürk’ün öğretmenlerle ilgili bir sözü aklıma geldi ‘’ Öğretmenler! Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.’’ Bu kopyacıların eserleri nasıl olacak gerçekten merak ettim. Ama içimden de Allah bizi korusun demek geliyor.
 
Kopya maalesef KPSS’yle sınırlı kalmıyor. 2012’de yapılan adli yargı sınavlarına da kopyadan dolayı soruşturma devam ediyor. Bu iki sınav için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma sürüyor.
 
 Şimdi benim burada ÖSYM Başkanı Ali Demir’e bir kaç sorum olacak.
 
-2010’da yapılan KPSS’de  kopya çekenler ilgili soruşturma neden hala nihai bir sonuca bağlanmadı?. 2010 nere, 2015 nere arada beş koca yıl var. 2010’da doğanlar anasınıfa başladılar bile.
 
-Kopya çekenlere nasıl bir yaptırım olacak?. Mesela 2010 ve 2015 yılları arasında aldıkları maaşları geri alınacak mı?.
 
-Nasıl bir adli ceza alacaklar?.
 
 
-Her şeyden önemlisi, bu kopyacılar yüzünden mağdur olan öğretmen adayları nasıl tespit edilecek? Ya da tespit edilecek mi? Ya da aman bir daha mı girsin sınavlara denilecek?.
 
- Yani ‘’hak ve adalet’’ nasıl sağlanılacak?.
 
-Bir diğer sorumda, ÖSYM çizdirdiği karizmasını, nasıl düzeltecek? Yani sınavlara girmek zorunda olan vatandaşlara nasıl bir güvence verecek?. ‘’Siz güzel güzel çalışın vallahi bu sefer soruları çaldırtma mı’’ diye kampanyamı yapacak?.
 
 
-Son olarak da bu sorular nasıl çalınıyor?. ÖSYM’nin bir önlemi yok mu?

 

 


YORUMLAR
  • yorum2015-01-21 18:12:39Ali Kılıç

    Adalet hocam yüzlerce kişi sırf işe giremediği için intihar etti. İnsanların hakkını hep yediler. bu günahı nasıl taşıyacaklar nasıl can verecekler. iki elimiz yakalarında olacak. haram zıkkım olsun

  • yorum2015-01-20 13:12:19Züleyha Kaçar

    Bende o sınav mağduruyum. O zaman cemaatle el eleydiler. Soruları verdiler, şimdi pardon diyorlar. hakkımızı yediniz haram olsun.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık