Adalet YILDIRIM

ÖSYM’DEKİ DEĞİŞİKLİKLERİN HIZI BAŞ DÖNDÜRÜYOR


Adalet YILDIRIM
18 Nisan 2015 Cumartesi 10:31

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM ), son birkaç yıldır sistemleri o kadar hızlı değiştiriyor ki, bu değişimden sadece öğrencilerin, eğitimcilerin, velilerin ve uzmanların  başı dönmüyor. Aynı zamanda bu hızlı değişimlerden en çok kendi başını döndürüyor.

 

ÖSYM, yaptığı değişiklikler sebepsiz ve sıkı sık olduğu için bazen kendi hızına bile yetişemiyor. Bundan dolayıda yaptığı değişiklikleri kendi sitesinde bile yayınlamaya vakti bulamıyor. Hadi öğrencileri, velileri, eğitimcileri kısacası kimseyi düşünmüyorsunuz, bari biraz kendinizi düşünü. Bir nefes alın, bir karar alırken ve bu kararı açıklamadan önce bir düşünün. En azından bir gece uyuyun eğer ki, sabah vereceğiniz karardan hale eminseniz o zaman açıklayın.

 

En son böyle hızlı bir değişim durumunu, Mart aynda yaşadık. Daha önce 11 bölüme özel yetenekle öğrenci alınıyordu. Fakat  YGS’ye çok az bir zaman kala,  yerleşme şekli özel yetenek olan 11 bölüme, bu kez merkezi yerleştirmeyle öğrenci alınacağını, 2015 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) kılavuzuna baktığımızda öğreniyoruz. Yani bu değişikliği yaparken, açıklama gereği bile duyulmuyor.

 

Bildiğiniz gibi daha önce  özel yetenekle alınan bölümler için öğrencilerin YGS’de 140 puan almaları yeterliydi.  Haberimiz olmadan yapılan değişiklikte ise, 11 bölümün 2015-2016 öğretim yılında artık Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) puanlarıyla üniversitelere öğrenci yerleştirilecek.

 

Öğrencilerin geleceğiyle ilgili böylesine önemli bir değişikliği kılavuzdan öğrenmemiz ne kadar acı değil mi? Bu bölümlerle ilgili meslek liselerini tercih eden öğrenciler, yıllarca özel yetenek sınavlarına hazırlandılar. Gittikleri meslek liselerinde kültür dersleri yerine, özel yetenekle gidecekleri bölümün derslerini aldılar. LYS’e hiç ama hiç hazırlanamadılar. LYS’e yönelik matematik, coğrafya, tarih ve ya edebiyat konularına hiç hazırlanamadılar.  Bu gençlerin yılarca verdikleri emekler bir andan yok oldu, hayalleri yıkıldı.

 

Eğer ki ilgili değişiklik bölüme ve bu bölümleri okuyacak öğrencilere ve mesleğe katkı sunacaksa yapılsın; yapılmasın demiyoruz. Ama bu durum öğrencinin sınavlara hazırlanacak bir zaman diliminde yapılmalıydı.

 

Yerleşme puanları değişen bu 11 bölüme birkaç örnek verecek olursak;

 

-Görsel İletişim Tasarımı.

 

- Endüstri Ürünleri Tasarımı.

 

- İç Mimarlık.

 

- İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı.

 

- Gastronomi ve Mutfak Sanatları  gibi bölümler.

 

Gerçi bu bölümlerin bir kısmı daha öncede bazı üniversiteler özel yetenekle öğrenci alırken, bazıları da merkezi yerleştirme puanıyla almayı tercih ediyordu.Mesleklerin niteliklerinin korunması için aslında tüm üniversitelerde benzer yerleşme şekilleri olmalı. Bu eşitliği yakalamak içinde gerekli hazırlıklar önceden yapılmalı. Öğrencinin ve üniversitelerin mağdur olmayacağı bir formül bulunmalı.

 

Başta da değindiğim gibi, ÖSYM kendi hızına yetişemiyor. 15 Mart 2015 tarihinde yapılan YGS’nin kılavuzunda yayınladığı 11 bölüm hakkında değişiklikleri,  aynı hız ve kimseye duyurmadan tekrar kendi özgür iradesiyle 25 Mart 2015 tarihinde kararın iptal ettiği bilgisi bazı çevrelerce duyuruldu. İşin en ilginç tarafı ise, ÖSYM’nin resmi internet sitesi olanhttp://www.osym.gov.tr de herhangi bir açıklanmaya yer vermemesidir.

 

Gördüğünüz gibi iş arap saçına döndü. Çöz çöze bilirsen. Şimdi hepimizin merak ettiği şey şu, bu 11 bölüm 2015-2016 öğretim yılında hangi puan türüyle öğrenci alacak?.


YORUMLAR
  • yorum2015-04-18 11:35:05Aliye Çetin

    Sayın yazar, neyin hızına yetişebiliyoruz ki, her konuda o kadar çok değişiklik yapılıyor ki, insanlar takip edemesinler, bilgileri olmasın ve bunun sonucunda da hesap sormasınlar. İnsanlar bilmedikleri konuda nasıl hesap sorabilirler ki. İşte iktidarda Sosyal güvenlikten, emekliliğe, kıdem tazminatından,eğitim her şeyi çorba yapıyor. Allah yardımcımız olsun

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık