Osman GEREM

PEYGAMBERİMİZİN DEVLET YÖNETİMİ-2


Osman GEREM
8 Şubat 2015 Pazar 11:35

                      PEYGAMBERİMİZİN DEVLET YÖNETİMİ-2

 

           

Teokratik Devlet tanımlaması Batılılara aittir. Allah tarafından idare edildiği düşünülen devletlere denir. Onlara göre Vatikan teokratik bir devlettir. Allah’ın ete kemiğe bürünüp devlet idare etmesi ya da şu anda vahiyle devlet yönetmesi söz konusu olamayacağına göre İslam Devletine teokratik denemez. Peygamberimizin yönetiminde Allah; bazen vahiyle, eski bir uygulamayı teyit eder, bazen                    

 

en ortadan kaldırır, bazen de yönetimin ve şuranın ictihadına bırakır. Bu bakımdan Peygamberimizin yönetimine bile teokratik diyemiyoruz. İslam Devleti; bazı hükümleri günün şartlarına göre değişebilen İslam hukuku ile yönetilen bir hukuk devletidir.

Peygamberimiz (s.a.v) hem bir peygamber hem de devlet başkanı olarak Allah’ın hükümlerinin hayata geçirilmesinde ümmetine rehberlik etmiştir. Şartlar savaşmasını gerektirdiğinde savaşmış, barış her zaman öncelikli tercihi olmuştur.

Ensarla muhaciri kardeşleştirerek hem muhacirin ekonomik sorununu çözmüş hem de İslam toplumunu kardeşlik temeli üzerine oturtmuştur. Allah insanları rızık aramaya sevk eder toplumda ekonomik adaletin sağlanması için zekâtı emreder. İnsanların rızkını helalinden kazanıp kazanmadığını ve zekâtın ilgili yerlere ulaştırılmasını İslam devleti murakabe eder.

Toplumlar dinamiktir, sürekli değişirler. Zaman ve mekân değişimi de buna eklenince toplumun sorunları ve çözüm arayışları hiç bitmez! Bunun aksini iddia etmek İslam’ın çağ dışı olduğunu iddia edenleri sevindirir. Bunun için Peygamberimizin yönetim zihniyeti, devlet felsefesi, olaylara bakışı iyi algılanarak, uygulamalarından da hareket edilerek ümmetin sorunlarına çözüm aranmalıdır. Her toplum, layık olduğu idare tarafından yönetilir. İslam devleti ütopya değildir, çantada keklik hiç değil. Allah, İslam devletini çalışana ve layık olana lütfeder. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star