Mehmet FARAÇ

PKK militanının çekemediği fotoğraf!..


Mehmet FARAÇ
5 Aralık 2011 Pazartesi 00:21
PKK’nın yurtiçi ve dışındaki birimlerine yönelik son iki aydır gerçekleştirilen hava ve kara operasyonlarında, örgütün ne kadar kayıp verdiği tam olarak açıklanmadı...
Genelkurmay Başkanlığı, operasyonların ilk aşamasında  yaptığı açıklamada, “en az 150” teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurmuştu!..
Ancak bu operasyonların sonuçlarından çok, Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 24 askerin şehit edilmesinin öncesi ve sonrasında yaşanan üç büyük olay örgüt bünyesinde şok etkisi yarattı!..
Örgütü sarsan ilk olay, PKK’nın lider kadrosunda son 10 yılda verilen en önemli kayıplarla ilgiliydi...
İşte geçen ay hava operasyonlarının yoğunlaştığı günlerde bombalanan bir kampta, PKK’nın çatı örgütlenmesi KCK’nın “Konsey üyesi” Suriyeli “Rüstem Cudi” kod adlı Rüstem Osman, örgütün askeri kanadı HPG‘nin “konsey üyeleri” “Çiçek Botan” kod adlı Guhar Çekirge ile “Alişer Koçgiri” kod adlı Tuncelili Yücel Halis öldürüldü.
10 Ekim 2011’de Hakurk-Hinere bölgesine gerçekleştirilen bu operasyonda öldürülenler arasında, PKK’nın üst düzey yöneticilerden “Nazlıcan” kod adlı Rındahan Kayra, “Eşref Argeş” kod adlı Ömer Çetinkaya, “Roj Amara” kod adlı  Rabia Atan ile “Dr. Amara Çiya” kod adlı Gülistan Çiftçi de vardı!..
Bu kayıplar PKK’da büyük sarsıntıya ve öfkeye yol açtı!.. Örgüt yöneticileri “intikam“ çığlıkları attı ve “misilleme” yapılacağını açıkça duyurmaktan kaçınmadı!..
Çünkü kayıplar arasında bulunan Yücel Halis örgütün en eskilerindendi... PKK’nın 15 Ağustos 1984‘te silahlı eylemlere başlamasından tam 4 yıl sonra, 1988 yılında örgüte katılan Halis, adını 2005’te Hakkari bölgesinde 12 askerin şehit düştüğü Dağlıca baskınıyla duyurmuştu.
Halis, bu saldırıdan sonra kaçırılan 8 askerin Kuzey Irak’ta DTP’li milletvekillerine teslimi sırasında hazırlanan tutanağa PKK adına imza atan militandı... PKK’nın bu protokolü çok önemsemesi, Halis’in örgüt içindeki konumunu da güçlendirmişti!..
Çukurca eylemi onun için yapıldı!..
PKK, Yücel Halis ve arkadaşlarının öldürülmesinden 9 gün sonra harekete geçti... Teröristler, Hakkari’nin Çukurca ilçesindeki güvenlik birimlerine eşzamanlı olarak büyük bir saldırı düzenledi. En az 300 militanın katıldığı bu eylemde 24 asker şehit oldu, 18 asker de yaralandı!
Örgütün yöneticileri, Çukurca baskınının “Yücel Halis ve arkadaşlarının anısına” yapıldığını duyurdu!..
Güvenlik güçleri bu saldırının ardından Çukurca kırsalına hava operasyonları düzenledi. İşte bu operasyonlar PKK’nın özellikle kadın militanlarına beklenmedik boyutlarda büyük zarar verdi!..
Çukurca kırsalında bombalanan bir mağaranın altında kalan 16’sı kadın 35 teröristin ölümünün ardından PKK sempatizanları ile BDP yöneticileri kırsalda ceset aramıştı!
PKK’da büyük sarsıntı yaratan bu iki olayın ardından üçüncü bir şok da dört gün önce yaşandı.
19 Ekim’deki Çukurca saldırısının ardından geri plana çekilen teröristlere yönelik tam 40 gün aradan sonra gerçekleştirilen ilk operasyonun hedefi Diyarbakır kırsalında barınan militan grubuydu!..
PKK’nın kuruluş yıldönümü olan 27 Kasım’da eylem düzenleneceği ihbarı alan güvenli güçleri, örgütün kuruluş kararının da alındığı Fis vadisinde gerçekleştirilen operasyonda yönetici kadroya önemli bir kayıp verdirdi.
Dicle ilçesi kırsalındaki operasyonlarda, 1987 Hazro doğumlu Serdar Tekin ile 1990 Van doğumlu Harun Edemen‘in yanı sıra 1977 Mardin-Dargeçit doğumlu “Armanc Kerboran” kod adlı Hüseyin Akdoğan da öldürüldü.PKK’nın ajansı, Akdoğan’ın “fotoğrafçılıktan bölge komutanlığına” uzanan bir geçmişe sahip olduğunu duyurdu!..
 
PKK’nın Kıbrıs temsilcisi!..
Peki ama kimdi bu Hüseyin Akdoğan?.. Son 26 yılda 30 binden fazla kayıp veren örgüt onu niçin bu kadar önemsemişti?..
Hukuk fakültesini ikinci sınıfta terk ederek 2001 yılında örgüte katılan Akdoğan, kırsala gitmeden önce örgütün Avrupa yapılanmasında yer almış.
PKK’nın Yunanistan‘daki “kitle faaliyetleri” ne katılan Akdoğan daha sonra “PKK temsilcisi” olarak Kıbrıs’a gönderilmiş!..
Akdoğan buradan PKK’nın “ana karargahı”nın bulunduğu Irak-İran sınırındaki Kandil Dağı‘na giderek uzun süre örgütün propaganda biriminde çalışmış...
2007 yılına kadar örgüt üyelerinin fotoğraflarını çekmiş, görüntülerini kaydetmiş örgütle ilgili propaganda içerikli yazılar yazmış... Akdoğan dağda bulunduğu sırada 10 defter dolusu günlük de tutmuş!..
4 yıl önce PKK’nın Diyarbakır çevresindeki birimlerine katılan Akdoğan, geçen yıl ise örgütün Diyarbakır “bölge komutanlığı” na getirilmiş!..
Hukuk fakültesini yarıda bırakarak kendisini şiddetin ve terörün adaletsizliğine teslim eden bu militan, örgütün 34. kuruluş yıldönümünün ilk kaybı olarak da tarihe geçti!..
Üstelik tam da PKK’nın kurulduğu gün ve kurulduğu bölgede!..
PKK’nın web sitesinde onu adeta destanlaştıran bir biyografi de yazan örgüt yöneticileri, övgü dolu satırlarla ona özel bir önem verdiklerini gösterdiler...
Mardinli Hüseyin Akdoğan, objektifi ve kalemi bırakıp silaha sarılınca binlerce militanın uğradığı sondan kurtulamadı...
10 yıl içinde örgüt kamplarında, çatışma bölgelerinde belki de yüzlerce PKK’lının binlerce fotoğrafını çeken Akdoğan’ın biyografisinin yayımlandığı sayfada, onu Kandil Dağı’nda gösteren fotoğraflar da vardı...
Üstelik bu fotoğrafların bazılarında Akdoğan’ın yanında PKK yöneticileri Murat Karayılan, Bahoz Erdal ve Duran Kalkan da bulunuyordu.
İşte Akdoğan’ın çekemeyeceği tek görüntüler o fotoğraflardı!.. O fotoğraflar da, tıpkı diğer militanlarda olduğu gibi örgütün biyografi duyurusuna görsel olmaktan kurtulamadı!..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star