Mehmet FARAÇ

PKK’da gizemli olaylar!..


Mehmet FARAÇ
19 Kasım 2011 Cumartesi 19:17
PKK’nın siyasi ve askeri açıdan kumpasa alınmasına yönelik strateji başarılı olacak mı?..
Örgütün lider kadrosu etkisizleştirilecek mi?.. PKK tamamen silah bırakmaya zorlanabilecek mi?..
Bu sorular, PKK’nın Çukurca’da 24 askeri şehit etmesinin ardından örgüte yönelik başlatılan sınır ötesi hava ve kara operasyonundan sonra iyice gündeme oturdu.
PKK’nın ağır kayıplar verdiği bu operasyonların örgüt içinde şaşkınlık yarattığına yönelik işaretler de var!..
Örneğin bu işaretler, Kazan Vadisi’nde, 16’sı kadın toplam 35 teröristin bombalanan bir mağarada göçük altında kalarak ölmesinin ardından toplu yakalanmalarla kendisini gösteriyor!..
PKK; son haftalarda ne güvenlik güçleriyle çatışabiliyor ne de bir eyleme kalkışabiliyor!
Çatışmalardaki kayıplar ve örgütten toplu kaçışların yanı sıra bu kez PKK’nın çok sayıda eylem hücresinin art arda yakalanması dikkat çekiyor!
Van Valisi Münir Karaloğlu, 1 Kasım’da düzenlediği basın toplantısında, “şüpheli görülen” bir minibüste 2’si Iraklı, 1’i İran kökenli ve 1’i de Türk olmak üzere 4 teröristin yakalandığını açıkladı.
Vali Karaloğlu, teröristlerle birlikte 3 Kalaşnikof, 8 adet el bombası, 1 Glock marka tabanca, çok sayıda mermi ve araç gereçler ele geçirildiğini duyurdu!..
Sınırdaki canlı bomba!..
Örgütün ikinci eylem timi ise Mersin’de ele geçirildi. “Bir ihbarı değerlendiren” Mersin polisi,13 Kasım’da Antalya’dan Hatay’a gittikleri belirtilen bir otomobil ve kamyonette 7 PKK’lıyı yakaladı.
Nakliye yapıldığı izlenimi verilen kamyonette gerçekleştirilen aramada, 4 Kalaşnikof tüfek ile çok sayıda mermi ve 8 el bombası ele geçirildi.
Aralarında PKK’nın Amanoslar sorumlusunun da bulunduğu bu teröristlerin Hatay’da geçen yıl 6 asker ve 4 polisin şehit edilmesi eylemine de katıldıkları ileri sürüldü!..
Son operasyon ise önceki gün Kilis’in Elbeyli İlçesi’nde yapıldı. Suriye’den Türkiye’ye kaçak olarak girmek istedikleri belirlenen PKK’lı 3 kadın terörist ile onlara yardım ve yataklık yapan 5 kişi gözaltına alındı.
Kadın teröristlerin “canlı bomba” olarak görevlendirildiğine ilişkin iddialar da var!..
Tüm bunlar çok şaşırtıcı!.. Örgütün neredeyse 30 yıllık tarihinde; 15 gün içerisinde 3 PKK timi ilk kez art arda yakalanıyor!.. Hem de “yapılan bir ihbar” ve “şüphe üzerine”!..
Örgütteki şaşkınlık, dağınıklık ve tartışmaların yanı sıra hava ve kara operasyonları ile kış şartları şu soruyu ciddi biçimde akla getiriyor: PKK’lılar yakalanıyor mu yakalatılıyor mu?..
Örgüt içinde önümüzdeki günlerde bu soru çok ama çok tartışılacak!..
PKK’daki derin sessizlik!..
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaklaşık 1 aydır sürdürdüğü sınır ötesi hava ve kara operasyonlarının ardından PKK şaşırtıcı bir sessizliğe gömüldü...
Kandil Dağı ve çevresindeki çok sayıda kampın günlerce bombalanmasının örgütün askeri birimlerinde ciddi bir dağınıklığa yol açtığı ileri sürülüyor...
Ancak geçmişte de yoğun operasyonlara maruz kalan örgütün bu kez sergilediği sessiz bekleyiş öncekilere hiç benzemiyor!..
Bu sessizlik, PKK’nın her yıl kış gelmeden önce geri plana çekilmesi ve üslerinde hareketsiz kalmasından da kaynaklanmıyor!..
Önceki gün Türk basınına yansıyan bir haber, PKK’daki sessizliğin derinden yürütülen yeni bir “diyalog” sürecinin sonucu olabileceği kuşkusunu yaratıyor!.. İşte o haber:
“Talabani’nin partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) sözcüsü Azad Cundiani, AFP’ye yaptığı açıklamada, ‘Talabani ve Barzani, İran, Türkiye ve Kürdistan sınır bölgesindeki çatışmaları sonlandırmak için Türk Hükümeti’yle PKK arasında yürütülen arabuluculuk çabalarına öncülük ediyor’ dedi. Türk Hükümeti, son Türkiye ziyareti sırasında Barzani’ye, söz konusu savaşı bitirme arzusunu aktarmıştı.”
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun önceki gün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşma da yeni bir açılım diyaloğunun ipuçlarını veriyor.
Davutoğlu’nun, PKK’nın Irak’tan çıkarılması için peşmerge liderlerine yönelik talep ve baskıları artırmaya devam edeceklerini söylemesi de göz önüne alındığında, örgütteki sessizliğin yalnızca operasyon şokundan kaynaklanmadığı anlaşılıyor!..
ABD ve İsrail’in İran’a yönelik saldırı planı ve Türkiye’nin Suriye’ye baskısının arttığı bir süreçte Washington, Ankara’ya  PKK tavizi vermeye mi hazırlanıyor acaba?.. Neden olmasın!..
Öcalan öldürüldü!..
4 Kasım akşamı Eruh İlçesi’ne bağlı Bokan Köyü yakınlarında güvenlik güçleriyle teröristler arasında çatışma çıktı...
Çatışmada “Sipan Amara” kod adlı bir terörist öldürüldü... 2004 yılında Almanya’da örgüt saflarına katılan bu militanın daha sonra Kuzey Irak’a geçerek Kandil, Behdinan ve Botan bölgelerinde faaliyette bulunduğu belirlendi.
PKK’lı teröristin cenazesi, 11 Kasım günü Urfa’nın Halfeti İlçesi’ne bağlı Kurugöl (Efser) Köyü’nde toprağa verildi...
Cenaze törenine BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binci de katıldı.
13 Kasım’da ise köy meydanında kurulan taziye çadırını aralarında BDP PM üyesi olan Abdullah Öcalan’ın küçük kardeşi Mehmet Öcalan’ın da bulunduğu parti heyeti ziyaret etti...
Peki kimdi bu terörist?.. BDP’lilerin cenazesine büyük ilgi gösterdiği bu militan,1983 Urfa doğumlu Güven Öcalan’dı!..
Öcalan’ın uzaktan akrabası olan bu militan kendisine “kod adı” olarak da PKK liderinin doğduğu köyü seçmişti; “Amara”... Yani Ömerli...
“Amara” ismi son 1 ayda ikinci kez gündeme geldi!.. Diyarbakır-Bingöl arasında 4 Ekim günü çıkan çatışmada öldürülen Müslüm Göçer’in PKK liderinin köyü Ömerli’de toprağa verilmesinin ardından, örgüt tarihinde ilk kez “Öcalan” soyadlı bir terörist de öldürüldü!..
Terörün acısı son 1 ayda iki kez, tam da Öcalan’ın çok yakınında ve de doğduğu topraklarda hissedildi!..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık