POLİS İMDAT… /İbrahim Hakkari


29 Temmuz 2012 Pazar 07:32
Hayati bir tehlike durumumuz söz konusu olduğunda, nedense aklımıza gelen ilk cümle “Polis imdat” olur.  “Polis imdat” olsun olmasına da nasıl?

Ekonomik şartların ağırlığı altında ezilen halkımıza birde bazı polislerin olumsuz davranışları karşısında zorlanan vatandaşlarımızın hali pek de iç açıcı değil doğrusu. Günümüzde ikilem içerisinde kalmaya devam ediyoruz. Her konuda olduğu gibi polisin vatandaşa karşı olan davranış biçimi hakkında da ikilemdeyiz.

Bir yandan gecesi gündüz demeden huzurumuz temini için mücadele eden göz bebeğimiz diye nitelendirdiğimiz,  bir yandan da emniyet teşkilatına yakışmayan leke süren polisler… Vatandaşın kafası işte tam bu noktada bulanmaya başlıyor. Neden mi? Önce basında yer alan, okumuş, kültürlü, etiketli polis memurları hakkında çıkan birkaç haber başlığından söz edelim sonra da nedenlerine gelelim…

Emniyet Müdürü fuhuştan tutuklandı,
Emniyet Müdürü ihaleye fesat karıştırmaktan tutuklandı,
3 Emniyet Müdürü uyuşturucudan tutuklandı,
Emniyet Amiri dolandırıcılıktan tutuklandı,
Rüşvetçi polisler tutuklandı,
İşkenceci 1\'i komiser 3 polis tutuklandı,
Öğrenci döven polis tutuklandı,
Ekip otosunda içip cinsel saldırıda bulunan polis tutuklandı,
8 polis rüşvetten tutuklandı,
Kadın kıyafetli polis tutuklandı,
Ahlaksız polis tutuklandı,
Röntgenci polis tutuklandı,
Dayakçı polis tutuklandı v.s…

Nedenler aslında gayet açık olmasına rağmen sanki çok bilinmeyenli denklemmiş gibi gösteriliyor. İki ayrı gurup oluşturan iyi ya da kötü polislerin tutumlarında bir grup layıkıyla ve onuruyla adaletin temsilciliğini yaparken diğer grup da ustalıkla işgüzarlığını kullanarak “iyi - kötü polis” karakterlerinin çıkmasına neden oluyor ve bu yüzdende vatandaşlar polise karşı biraz kuşkuyla ve mesafeli bakmak zorunda kalıyorlar.

Tabi ki; bu onurlu görevi canla başla yerine getiren sorumlu, hassas ve duyarlı binlerce polisimizin toplum nezdinde güvenlerinin daha çok artması için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, münferit de olsa yanlış davranışları yüzünden teşkilatı sıkıntıya koyanlara karşı daha caydırıcı tedbirler alması gerektiğine inanıyorum.

Misafir Kalem / İbrahim HAKKARİ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık