Mustafa GÜNEŞ

PYD-ESAT ve TÜRKİYE-EL KAİDE


Mustafa GÜNEŞ
22 Ağustos 2013 Perşembe 18:28

Mısır işi abartılı ve suni olarak gündeme oturtulduğundan beri, “sosyal medya”da çok sıklıkla PYD’nin Esat’tan yana davrandığı vurgulanıp kamu oyunda darbe ve kanlı diktacılarla Kürtler arasında bir “bilinç altı şartlandırılması” yaratılmaya çalışılıyor.

Dramatik olanıysa, bu Ortadoğu tipi kurnaz ve bilindik numarayı bir çok Kürt aydınının da yutmuş olması. Gerçi  çoğunluğu  hümanist düşünceli saf duygularla böyle düşünüyorsa da,  asıl riyakar ve saptırıcı olanları medya dünyasında yer tutmuş “ Devşirme Kürtler”dir.

Bunlar, AKP ve Başbakan tarafından özel yerlere getirilip toplumda “önemli insan”  görünümü verildikleri için özellikle –zaten buluttan nem kapan-Türk kamuoyu üzerinde Kürt Nefretinin pekiştirilmesinde etkin eleman görevi görmektedirler.

Çünkü Yalçın Akdoğan gibi yeminli Kürt nefretçileri PKK’nin silah bırakıp   “kansız ortam” oluşturmasıyla ülkede bir Kürt Sempatisinin doğması ihtimalinden rahatsız olmakta, uykuları kaçmaktadır.

Onlar için bu nefretin sürekli taze kalıp yaygınlaştırılması “İslam-Türk sentezi”nin hayati gıdasıdır.

Bize göre ise;

1-Bu iddia tamamen Türk Devlet Politikası  ve ırkçı Yalçın Akdoğan gibi Kürt Takıntısı olanlar  kaynaklıdır.

2- PYD ise esas olarak Suriye’de çatışan her iki tarafın da özünde  BAAS’çı olduğu ,Kürtlere bakışlarında pek bir fark bulunmadığı bilinciyle, üstelik kimin kazanacağı da belli olmayan bir savaşta taraf olmamaya ve tıpkı Türkiye’deki gibi yok edilmeye karşı durup varlığını sürdürmeye çalışmaktadır.

3-Şükür ki PYD ve Kürtler -kanlı bıçaklı olsalar da- paylaşımcı  4 ülkenin Kürtler söz konusu olduğunda derhal bir araya geldiklerinin ve her zaman aralarındaki düşmanlığı unutup Kürtlere karşı ortak tavır takındıklarının artık farkında.

Aslında bunun bilincinde olmak için  karmaşık analizlere gerek de yok.Ders alanlar  için Kürt Tarihi bu örneklerle doludur.

4-Diyelim ki PYD Esat’tan yana tavır aldı. Buna rağmen onları kim kınaya bilir? “Denize düşenin yılana sarılır”

Kürtlerin bu tavırlarını dillerine dolayanlar dönüp “Milli Mücadele”de Mustafa Kemal ve ekibinin İngiltere,Rusya ve Fransa ile yürüttüğü ittifaklara,çevirdikleri dolaplara,işi bitince  bizzat kurduğu Komünist Partisinin 15 elemanını nasıl Karadeniz’de boğduklarına bir göz atsınlar .

Ayrıca ”meşru müdafaa durumundaki kişi veya halkların cezai sorumluğu yoktur “ evrensel hukuk ilkesinin Kürtler için de geçerli olduğunu hatırlasınlar.

Diğer yandan her nedense kimse AKP ve Başbakan’ın  insanlık tarihinin en kanlı teşkilatlarından biri olan   EL  KAİDE ‘yi Kürtlere karşı açıkça desteklediğini kınamaz da garibim Kürt’ün varoluş çabalarını ısıtıp ısıtıp gündeme taşırlar.

5-Bir de taze bir önek verelim:Bu toz duman içinde bile Kılıçdaroğlu, Irak’a gidip Maliki’yi Kürtlere karşı nasıl biraz daha bileyebilirim diye harekete geçmeyi ihmal etmiyor;kendi ülkesindeki “etnik sorunları” unutarak Irak’a “etnik zenginlik” konusunda akıl veriyor ve bu konuda  Türkiye medyasında  tek satır eleştirel yorum yazılmıyor.

Nitekim Körfez Savaşı sırasında pirleri Ecevit de Irak’a gidip insanlık suçlusu Saddam’ı sırf “Ortak  Kürt Nefreti”  hatırına öpüp kucaklamış,o zaman da  Türkiye medyasında  bu konuda da tek satır kınama görmemiştik.

Tabi her ikisinin de birer “Devşirme Kürt”  olması da tuzu biberi…

SÖZÜN ÖZÜ

Lafı çok uzatmadan dürüst ve iyi niyetli Türk ve  Kürt aydınlarına demek isteriz ki;

Aydınlarımızın sırf “objektifim” görüntüsü vermek uğruna, PYD veya diğer Kürt  gruplarına yüklenirken, lütfen bin yıldır bu coğrafyada insanları bir birine düşürerek  yanında tutmaya  çalışan  Türk Devlet’inin zokalarına biraz daha dikkat etsinler.Esasen ”Tarih Bilinci” denilen kavram da bunu gerektirir.

Ve nihayet belirtelim ki, bu ülkeleri veya Ortadoğu coğrafyasını parçalayacak olanın “Tabii Kürt Hakları” değil; ceberut, ırkçı ve asimilasyon politikalarında inat eden bu devletlerin bizzat kendileri olacağını artık anlamalılar.

 

21.8.2013

MustafaGüneş/URFA

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık