Adalet YILDIRIM

SANCILI DERS BAŞI…


Adalet YILDIRIM
11 Şubat 2016 Perşembe 06:52

8 Şubat itibariyle ilk ve orta öğretimlerde yeniden ders başı yapıldı. Ve böylece ikinci dönemde başladı.

Bilindiği gibi Doğu ve Güneydoğu’da birçok yerde yaşanan çatışmalar sebebiyle ilk dönem öğrenciler, derslerine devam edemediler ve böyle devam ederse ikinci dönem de devam edemeyecekler.

Bu durumda olan öğrenciler, hayatlarından sadece bir dönemi değil, belki de büyük bir kısmı okuma şansını kaçıracaklar. Bu da kendi isteğiyle değil, şartların dayatması olacak.

Her insan değerlidir, hayatı da, hayalleri de çok değerlidir. Bundan dolayı yetkililer bir an önce bu duruma nihai bir çözüm bulmalılar. Aksi takdirde bir kuşağı kaybedeceğiz. Bir ülkenin genç nüfusa sahip olması önemli, ama daha da önemli donanımlı genç bir nüfusa sahip olmasıdır. Bir insanın donanımlı olabilmesi içinde çok iyi eğitim alması şarttır.

Yine bildiğiniz gibi; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Yönetim Kurulu, sokağa çıkma yasağının yaşandığı Doğu ve Güneydoğu bölgesi için Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuru süresini 10 Şubat 2016'ya kadar uzatmıştı.

Verilen süre yazıyı kaleme aldığımda tamamlandı. Dolayısıyla süre uzatılır mı bilemiyorum. Ama hala çatışmaların yaşandığı bölgelerde (Cizre, Sur gibi) öğrencilerin başvurması mümkün değil.

Bundan dolayı ÖSYM, YGS başvurusunu yasakların olduğu yerlerde yeniden uzatabilir. Daha öncede önerdiğim gibi bu durumdaki yerlerde bulunan öğrencilere ek kontenjan ayırabilir veya ek puan verebilir.

DERS KİTAPLARI YENİLENİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yapılan açıklamaya göre, önümüzdeki yıl için ders kitaplarında bir takım değişiklikler olacak.  İlköğretim dersleri arasındaki Hayat Bilgisi, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler 4 dersleri ‘Ders Kitabı ve Çalışma Kitabı’ olarak tek kitap altında birleştirilecek.

Talep sayısı 500’ün altında olan kitaplarda basılmayacak, elektronik ortamda yayınlanacak. İlköğretimde Türkçe ve İngilizce ders kitapları ile ortaöğretimde mesleki Arapça, İngilizce, Almanca ve Fransızca ders kitapları da elektronik ortamda öğrencilerin hizmetine sunulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı durumu, ‘okul çantalarını hafifletmek ve tabletli eğitime geçilmesi amacıyla kitap sayısını azaltma’ olarak açıkladı. Yani artık öğrenciler boylarından büyük çantalarla okula gitmek zorunda kalmayacaklar.

Bu değişikliğin iyi mi, kötümü olduğunu ise önümüzdeki süreçte hep beraber göreceğiz.


YORUMLAR
 • yorum2016-02-11 10:16:45Cüneyt

  Allah aşkına böyle bir şey olabilir mi? Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki çocuklar zaten geriden geliyor. Bir de sınava girme hakları ellerinden alınıyor. Binlerce çocuk sınava giremeyecek bu yine batıdaki çocuğa yarayacak. Yazık hemde çok yazık.

 • yorum2016-02-11 10:14:51İrfan

  Adalet hanım yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Ayrıca ek kontenjan ve ek puan öneriniz çok mantıklı. Keşke herkes sizin gibi bu çocukların hakkını hukukunu savuna bilse. Sizleri çok taktir ediyorum.

 • yorum2016-02-11 10:13:04Yazıklar olsun

  Kitapları değiştiriyorlarmış, yine kime ne rant kapısı açacaklar. Daha önce yaptıkları gibi yine birilerine bazı baskı veya tablet ihalesi verecekler. Yazıklar olsun

 • yorum2016-02-11 10:11:57Rıza

  Şimdi bu çatışmaların yaşandığı yerlerdeki çocukların hali ne olacak? kim nasıl mağduriyetlerini giderecek. Böyle bir ülke olabilir mi? hem sokağa çıkma yasağı ilan ediyorsun hemde çocukların üniversite sınavlarına başvurmasını istiyorsun. Bu nasıl olacak?

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık