Duygu SUCUKA

SANIK MUSTAFA GÜNDÜZ


Duygu SUCUKA
6 Şubat 2013 Çarşamba 16:24

Sanık Mustafa Gündüz. Savunmasının altında aynen bu ibareyi kullanmış. Biz kendisini Prof. Dr. Mustafa Gündüz olarak biliyoruz. Rektör Mustafa Gündüz olarak biliyoruz. Ve hepsinin ötesinde Sosyolog yani bir toplum bilimci olarak biliyoruz.

Adıyaman Üniversitesi eski Rektörü Mustafa Gündüz’ün 6 Şubat 2013 tarihindeki duruşmasında mahkemeye sunduğu yazılı savunmayı görme fırsatım oldu. Uzunca hazırlanmış, detaylı bir savunma. Mitler, Mitolojiler, Tanrılar, Tanrıçalar, Mısır-Yunan-Roma Mitolojilerinden bahsediyor Mustafa Hoca, tarihteki Adalet anlayışından başlayıp günümüze geliyor. Adaleti sorguluyor, Adalet aradığını vurguluyor. Sonra da kendisinden, Adıyaman’dan, doğduğu köyden ve Rektörlük yaptığı Adıyaman Üniversitesinden bahsediyor. Değiştirmeye, geliştirmeye çalıştığı köyünü ve Adıyaman’ı değiştiremediğini, geliştiremediğini söylüyor.

Olur mu hiç hocam? Siz ki Adıyaman’a, Adıyaman Üniversitesini kazandırdınız. Geliştirmeye çalıştığınız köyün yerinde koskoca bir üniversite yerleşkesi yarattınız. Nasıl olur da bunu söylersiniz?

Yine Mustafa Hocanın savunma sözleri arasında geziniyorum. Sitem ediyor. Adıyaman, kendinden olan, Mustafa Gündüz gibi bir değere sahip çıkamadı. Belki de, her yerde böyledir, birçok olumsuzluğun temelinde kişisel husumetler, kişisel önyargılar vardır. Bu kişisel önyargıları bir kenara bırakmadığımız sürece kendi gelişmişliğimizi düşünmemiz hayal olur.

Adıyaman. Kültür düzeyi yüksek, ekonomisi çok yükseklerde olmayan, kendi içinde güzel, dışarıda olumlu izlenimlere sahip, benim de görev yaptığım ve çok sevdiğim bir ilimiz. Gelişmeye, ilerlemeye, kalkınmaya daha çok, çok ihtiyacı var. 6-7 yıl öncesine kadar bir üniversitesi yoktu. Son 6 yılda büyük bir üniversiteye sahip oldu. Bu sahip oluşun temelinde, bu olgunun gerçekleşmesinde alternatifsiz Prof. Dr. Mustafa Gündüz vardır.

Güneydoğum Derneği olarak, çalışmalarını takip ettiğimiz ve başarısı nedeniyle ödüllendirdiğimiz, Adıyaman Üniversitesi’nin, ilk bir yıllık Kurucu Rektörü’nden sonraki ikinci Rektörü’dür Sayın Mustafa Gündüz. Onun döneminde Üniversite, şu ana kadar ki süreci içerisinde ‘Altın Çağı’nı yaşadı. İktidarla uyumlu çalışmalarına siyaset karıştırmamayı başardı. Üniversite’nin gelişmesi için elinden gelen çabayı gösterdi ve bunu başardı. Başaramadığı şeyi, kendisine karşı başlatılan kampanyaları aşamamak ve bu konuda Adıyamanlıları ikna edememek olarak tanımlayabiliriz.

Güneydoğu’da veya diğer bölgelerde, aynı dönemlerde kurulan üniversiteler içinde en hızlı yükselişi, en hızlı büyümeyi gösterdi Adıyaman Üniversitesi ve adını duyurdu. Bu başarıdan dolayı Rektör Mustafa Gündüz iki kez ödüllendirildi. Güneydoğum Derneği tarafından emsalleri içindeki en başarılı Üniversite ve Rektör; İZDER tarafından da Türkiye’de “Yılın Rektörü” seçildi.

Mustafa Gündüz bugün bir başka şehirde, bir başka üniversitede eğitimcilik hayatına devam ediyor. Kendisi bugün yaşanılanlardan ötürü üzgün, hakkındaki davalardan dolayı kırgın olabilir. Ancak uzun vadede, her zaman için kazanan, düzgün çalışan, iyi niyet taşıyan ve ülkesini düşünenlerdir şüphesiz. Bu yaşananlarda kaybeden Mustafa Gündüz değil Adıyaman olmuştur.

Buraya kadar anlatmaya çalıştığım, Adıyaman Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, evet bugün sanık sandalyesinde. Üniversitedeki ihalelerle ilgili yürümekte olan bir davanın sanığı. Adaletin yerini bulması ve dava sürecinin selametle sonuçlanması temennisiyle.

06.02.2013

duygusucuka@hotmail.com


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star