Şeyhmus İDRİSOĞLU

SANIK SANDALYESİNDE TİTREME


Şeyhmus İDRİSOĞLU
10 Nisan 2012 Salı 14:47
Binlerce insanını işkenceden geçirip cezaevinde onlarca yıl savaş suçlusu gibi cezalandırıp, sayısı belirsiz faili meçhul cinayet işleyen-işleten bir zihniyet yargılanıyor. Yani 12 Eylül yargılanıyor.


Kimse kimseyi bu saatten sonra kandıramaz. Bunca işlenmiş cinayeti 90 yaşına merdiven dayamış iki adam üstünden yargılayıp demokrasi şampiyonluğuna da kimse koşmasın. Kendinizi aldatırsınız ancak. Biz aklıselim vatandaşlar, asıl suçluların aramızda ellerini kollarını sallayarak vicdanları rahat bir şekilde dolaştıklarını da biliyoruz!


Hitler faşizminin yaptığı soykırımda sadece Adolf Hitler mi suçlu bulundu? O faşistle kim hareket ettiyse hepsini cezalandırdılar. Türkiye’de 12 Eylül’ün suçlularını sanık sandalyesine gelmeden titreyen bu iki kişi üzerinden kapatmaya çalışıyorlar. Onlarla beraber hareket eden tüm suçluları bulup cezalandırırlarsa hukuk işlemiş olur. Özlediğimiz hukuk devletinin işlerliği vuku bulursa “demokrasi çalımlarının” gerçekçi olduğuna inanabiliriz.


Bakış açımızı yargılayanlara yönlendirmemiz lazım. Demokrasi havarileri 12 Eylül zihniyetini yargılarken, diğer taraftan gazetecilere, akademisyenlere, öğrencilere terör suçu yapıştırıp uzun tutukluluk sürelerini reva görüyorlar. Düşünmek ve fikirlerini kâğıda dökmek ya da mevcut iktidara muhalefet etmek gibi “ağır suçlu” yüzlerce vatandaşımız cezaevlerinde. Böyle bir çelişki karşısında yanlışı görmemek mümkün değil…


Peki, çocuk yaşta asılan Erdal Eren’in idamına onay verenlere, dönemin askeri yargıçlarına, Diyarbakır Cezaevinde insanlık dışı işkenceleri yapan canilere dokunmadan 12 Eylül hesaplaşması nasıl yapılır, nasıl yargılanır, bunu görmezlikten gelinemez.


Sisteminize karşı gelen herkesi bir şekilde suçlayıp içeri atarken, haksız acılarla kavrulan yüreklere kendinizi affettirmeniz için uygun yöntem bu değildir. Yaşam süresinin son demlerini soluyan titrek ayakları mahkeme yatakta getirtmeniz ise ayrı bir komedi unsuru.
Demokrasi ayıbı parti kapatmaları, gazete yayınlarının durdurulması sürerken 12 eylülü yargılamak neyin nesi.


İşkenceciler sokaklarda cirit atarken sadece Kenan Evren’i ve Tahsin Şahinkaya’yı sanık sandalyesine oturtulması neyin nesi. Yargılanması gerekenler memleketin dört bir yanına dağılan faillerdir. Onlar yargılanmadan mevcut sistemin sıkıyönetim zihniyetinden soyutlandığını kim söyleyebilir?
Tüm demokratik toplantıları ve basın açıklamalarını; yürüyüş ve gösterilere izin vermeden, polis coplarıyla, tazyikli su, biber gazı, yerlerde sürüyerek gözaltına alıp, terörist tanımıyla tüm kesimin üstünde egemenlik kurmak için yeni yollar icat eden, vatandaşına nefes aldırmayanlar.” Kenan Paşa’yı yargılıyoruz ya, daha ne istiyorsunuz?” diyemezler!


Yani 12 Eylül’ü yargılarken ülkenin 1980’den daha yaşanır hale gelmediğini bilin! Tüm bunları da onların yazdığı anayasa ile yapıyorsunuz.


Kenan paşamızı hasta diye mahkemeye getirmeyip, cezaevinde binlerce kanserli hastanın son günlerini aileleriyle geçirmesini kabul etmezsiniz çelişkinin en vahimini icra etmiş olursunuz.
“12 Eylül’ü yargılıyorum” deyip kendilerini kandıranlar var. Bu şekilde de mutluluk tabloları çizenler için yazılacak, söylenecek çok söz var. Geçmişle yüzleşmek için katillerden hesap sorup mevcut zihniyetten arınmanız lazım. Umarım bir sabah gözlerimizi açtığımızda gerçek demokrasi ve özgürlükler ülkesine uyanmış oluruz.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık