Tahir COŞANDAL

Şanlıurfa'da Sağlık sektöründeki sorunlar (1)


Tahir COŞANDAL
21 Haziran 2011 Salı 07:20
 Sağlık Bakanım,
Sağlık reformundan sonra, Bakanlığın verdiği sağlık hizmeti çok gelişti. Bu gelişmeler ışığında, Üniversite Hastanelerimiz de, özel hastanelerimiz de sağlıktaki rekabete uyarak; hizmet, doktor, tıbbi cihaz noktasında  daha iyi bir duruma geldi.
Daha önceleri SSK, Yeşil kart ve Bağ-Kurlu vatandaşlar 2. sınıf  insan muamelesi görüyorlardı. Şimdi tüm  sağlık hizmetlerinden eşit şekilde yararlanıyorlar. Böylece Sosyal Güvenlik sisteminin birleştirilmesi büyük bir adaletsizliği önlemiş oldu.
 
Artık, kanamalı hastaya bakmayıp başka bir hastaneye sevk yapan ve ambulans bulunamadığından sedyede bekletilen, parasını ödemediği için hastanede rehin tutulan hastayla karşılaşmak mümkün değil.


Şanlıurfa’mızda Devlet Hastanelerimizde de poliklinik sayısı, Uzman Doktor sayısı her geçen gün artmakta, halkın ihtiyaçlarını karşılayacak daha kaliteli hizmetler sunulmaktadır. Şehrimizde kalp ve kanser ameliyatları, kemoterapi yapılmaktadır.
Ancak Sağlık Bakanım,
 Hastanelerimizde yeterli yoğun bakım üniteleri bulunmamaktadır. Hastaneler sürekli olarak “yoğun bakım ünitelerimiz dolu” gerekçe gösterilerek hastalar sevk yapılmaktadır.
Ameliyat sonrası hijyenik steril ortam konusunda daha titiz çalışmalar bekliyoruz.
Zaman içersinde, hastanelerimizde ara elaman sıkıntıları yaşanmakta, zaman zaman temizlik işçileri vatandaşlara sağlık hizmet vermek zorunda kalmıştır.
Şu sıralar acil servislerine gidecek hastaların vay haline!
Aile hekimliği başladıktan sonra, birçok acil doktoru, aile hekimliği görevine geçiş yaptı.
Acil servislere yetişmiş acil doktoru getirilmedi. Acil tecrübesi olmayan pratisyen doktorlarla acil servisler yürütülüyor. Bu durum çok ciddi sonuçlar doğurabilir.
Eczanelerimiz karekod uygulamasına geçti.
Eczanelerden ilaç alan vatandaşlara şu kadar ücret ödeyeceksiniz diyen eczaneler, bilgisayar çıktısını göstermemektedir.
Vatandaş eve döndüğünde verdiği ilaç parasının doğru alınıp alınmadığını kontrol etmek istediğinde ise yeni karekodlu kutularda ilaç fiyatları, ilaçların çoğunda bulunmamaktadır.
Sağlık Bakanlığının ve Şanlıurfa Valimizin, programına alınan çocuk hastanesi konusuna girmeyeceğim.
Histerosalpingografi (HSG) veya Türkçe tanımıyla ilaçlı rahim ve tüp filmi hiçbir devlet hastanemizde yoktur. Bu filmler için vatandaşlar özel sektöre 130 TL ve 200 TL arasında ücret ödemektedir.
Ultrasyon uzmanı az olduğu için ultrasyon çektirmek isteyen hastalar sıra beklemektedirler.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık