Tahir COŞANDAL

Şanlıurfa'da Sağlık sektöründeki sorunlar(3)


Tahir COŞANDAL
30 Haziran 2011 Perşembe 05:58
Tıp merkezleri
Tıp Merkezlerinde günübirlik işler yapılmakta, ne hasta kayıtları, ne geçmiş sağlık sıkıntılarını yazan bir dosya tutulmamaktadır.
Doğurganlık ve çocuk nüfusunun fazla olduğu bu şehir ve bölgeye, en az 1 tane çok donanımlı Çocuk Hastanesi( içinde çocuk cerrahi ve anestezi kadrosuyla) ve Kadın Doğum Hastanesi bir an önce yazılması gerekmektedir.
Mevcut,  hâlihazırda doğum hastanemizde yoğun bakım ünitesi bulunmamaktadır.
Çocuk Hastanesi'nin ise 10 yataklı yoğun bakımı var, yeni doğan yoğun bakımında ise 20 yataklı olmasına rağmen o da yetmemektedir.
Balıklıgöl Hastanemizin mevcut hekim sayısı, çocuk hastanesinin bir kısmının taşınması nedeniyle azalacak, bakanlık en az 17 doktoru bu hastaneden başka hastaneye dağıtacak. Bu mahallenin nüfusu ve sağlık şartlarını bu haliyle bile hastanenin kaldıramadığı ortadayken, bu küçültme operasyonu çok yanlış. İnsanlar şehrin bir ucundan Esentepe Semtine gitmek zorunda kalacaktır. Sigorta Mahallesi çevresine büyük ve kapsamlı bir yeni hastane şart hale gelecektir.
Başhekimlik ve Yardımcılığı Kadrolarına doktorlar getirilmemeli bu mevcut uygulama bir an önce kaldırılması sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltecektir…
Genel sorunlar
Sağlık reformundan sonra, Bakanlığın verdiği sağlık hizmeti çok gelişti. Bu gelişmeler ışığında, Üniversite Hastanelerimiz de, özel hastanelerimiz de sağlıktaki rekabete uyarak; hizmet, doktor, tıbbi cihaz noktasında daha iyi bir duruma geldi.
Daha önceleri SSK, Yeşil kart ve Bağ-Kurlu vatandaşlar 2. sınıf  insan muamelesi görüyorlardı. Şimdi tüm  sağlık hizmetlerinden eşit şekilde yararlanıyorlar. Böylece Sosyal Güvenlik sisteminin birleştirilmesi büyük bir adaletsizliği önlemiş oldu.
Artık, kanamalı hastaya bakmayıp başka bir hastaneye sevk yapan ve ambulans bulunamadığından sedyede bekletilen, parasını ödemediği için hastanede rehin tutulan hastayla karşılaşmak mümkün değil.
Türkiye'de en az 2000 hastane olduğunu düşünürsek, bunlardaki idareci doktor sayısı toplam da en az 8000-9000 kişidir. Bu doktorlar, idareci kadrosuyla hastaneye katkı sağlayamamaktadır.
Özellikle, bu kadar hekim açığı varken böyle bir uygulama çok yanlış olduğu göze çarpmaktadır…
Üstelik idarecilik, satın alma, ihale vb işleri, konuları hekimler bilmezler, bunun eğitimi de yok. Üstelik bu kadrolar siyasete peşkeş çekiliyor.
Bu kadrolara siyasiler müdahale ediyor. İhale, işe alma, tanıdıklara kadro verme, adam kayırma, hizmet satın alma gibi rant getirisi olması siyasilerin iştahını kabartıyor. Burada çalışan doktorlar baskı altında zor şartlar içersinde görevlerini yapmaya çalışmaktadırlar.
Hizmet satınalma uygulaması kaldırılmalıdır
Hizmet satın alma uygulaması kaldırılmalıdır. Bakanlık olarak doktora zaten mecburi hizmet yaptırılıyor. Ebe, hemşire, sağlık memuru zaten Devlet memuru.
Hastane Devletin, Arazi Hazine arazisi geriye eksik ünitelerin yapılması kalıyor. O zaman istihdamda sağlanmış rant engellenmiş, Sosyal Devlet görevini yerine getirmiş olur. Bu şekilde, para da hazinenin kasasında kalmış olur.
112 acil hizmetlerinde hekimler ilk müdahale konusunda yetersiz, bunun eğitiminin çok iyi derecede hızlı, becerikli, performaslı olarak aldırılması gerekmektedir.
Hastanelerimizdeki performans sistemi ve puanlamaları adil değil.
dahili branşlar ve cerrahi branşlar arasında uçurum fark var ve cerrahi branşlar geride kalıyor. Geceleyin acil hastalara gelen, ameliyatlar yapan, yoğun bakımlarda nöbetler tutan, ağır riskler alan anestezi, genel cerrahi, göğüs cerrahi, kalp damar cerrahi, beyin cerrahi gibi bölümler, yerinden kalkmadan sivilce bakan, cildiyeden  çok daha az kazanıyor. Demek ki  bu kritik bölümler tarafından hayata döndürülen bir insanın değeri hiç yok ki bunu başaran hekimlere de parasal dönüşümü olmuyor.
Zorunlu hekim mesleki sigortalarında en yüksek risk ve prim, anestezi, beyin cerrahi, kalp damar cerrahi, genel cerrahi bölümlerine aittir
Fakat en az döner sermaye payını bu bölümler alıyor. Bu şekilde adaletsiz bir tablo karşımıza çıkıyor.  Hayat kurtaran, nöbet tutan, prim ödeyen ile sivilce tedavi eden aynı kefeye konulmuş oluyor…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık