Tahir COŞANDAL

SARI IŞIK YOK Kİ!


Tahir COŞANDAL
6 Şubat 2013 Çarşamba 14:08

Şanlıurfa’da trafik ihlallerini önlemek için EDS(elektronik denetleme sistemi) kuruldu.

Özellikle ilçe ve köylerden gelen sürücüler, şehir merkezine geldiklerinde trafik ışıkları ve ters yol ihlalleri nedeniyle sıkıntı oluşturuyordu.EDS sistemi gerekliydi. Emniyet caddesi ve birçok kavşakta, sinyalizasyon sisteminde 54 saniye kırmızı ışık, 17 saniye yeşil ışık, 1 saniye sarı ışık yanıyor. Yeşil ışıkta seyir halindeyken sarı ışık 1 sn olduğu için aniden duramıyorsunuz ve 1 veya 2 sn gecikmeli olarak geçiyorsunuz.

 

Veya…

 

Kavşağa yaklaşırken sabit hız ile gidiyorsunuz. O anda önünüzdeki araç biraz yavaşlasa ani durunca; arkadan gelen araç çarpacağı için sarı ışıkta geçmeye çalışıyorsunuz. Fakat sarı ışıkta geçme şansınız yok. Çünkü 1 sn. siz sarıda geçince size trafik kırmızı ışık ihlali cezası gönderiyor. Cezadaki fotoğrafı inceliyorsunuz. 1 veya 2 saniye ihlal olduğunu görüyorsunuz.

2 ay sonra size 154 TL trafik cezası ve fotoğraf geliyor. Fotoğrafta da 1,5 sn ile geçtiğiniz görünüyor.(aslında bu cezayı yazan Trafik polisi memur 1-2 sn ihlaleri kırmızı ışık ihlali olarak değerlendirmeyebilir)

 

BU NOKTA DA SUÇLU SİZ DEĞİLSİNİZ! BELEDİYE SUÇLU…

 

Sarı ışık süresinin uzatılması gerekiyor. Edindiğim bilgilere, kırmızı ışık ihlali ile ilgili olarak çok büyük cezalar kesilmiş. Bu yanlışlığı Trafik denetlemedeki yetkili arkadaşlarla görüştüm.

“Evet, haklısınız, biz bu konuya karışamıyoruz. Belediye ışık sürelerini düzenliyor.

Sıkıntıyı bizde fark ettik ve Belediyeye bildirdik, fakat şu ana kadar çözümlenmedi”. Dediler.

 

Belediyede bu işle ilgilenen yetkili arkadaş Adnan Okan ile görüştüm.

 

“ Trafik denetleme bize şifai olarak iletti. Fakat biz bunu düzeltirsek kuyruklama olur. Her sarı ışığı 3 sn yaparsak trafikte bekleme olur.” dedi.

Kendisini sürücülerin ceza kesilmesi yerine beklemeyi tercih edebileceği konusunda ikna edemedim.

Hala neden 10 veya 17 sn yeşil, 54 veya 67 sn kırmızı yanmasını anlamış değilim.

 

ŞANLIURFA’DA KIRMIZI DALGA IŞIK SİSTEMİ VAR

 

Şanlıurfa da KIRMIZI DALGA sinyalizasyon sistemi var.

Binin aracınıza yeni yapılan hal caddesinde gidin, karaköprü’den Abide kavşağına  kadar kırmızı ışık dalgası var.

Karaköprü ,Belediye yaklaşık 1 yıl önce görüştüm. Zaman Gazetesi köşe yazarı Nedim Hazar’ın da havaalanından dönerken kırmızı ışıklara yakalanmasını köşesine taşıdığını bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade ettim .Bu güne kadar bir gelişme olmadı.

 

”Şanlıurfa ilimiz yaz aylarında çok sıcak , vatandaş araçta sıcaktan bunalıyor.

 

Belediye Yetkilisi Adnan Bey’e KIRMIZI DALGA sinyalizasyon sistemini sordum.

Adnan bey, “Karaköprü bize ait değil fakat şehir içlerine biz bakıyoruz. Urfa dışından bu konun uzmanı birini getirdiklerini fakat bu kadar çözebildiklerini…” belirttiler.

 

Şanlıurfa gibi güneydoğu Anadolu’nun incisi bir şehirde, yöneticiler bu kadar basit bir düzenlemeyi göz ardı etmeyip, Şanlıurfa’lılara rahat bir nefes almalarını sağlamalıdır. Halk kesilen cezalara bir çare beklemektedir.

 

Bu konu ile ilgili olarak yorumları siz sayın okuyucularıma bırakıyorum…

 

OKUL SERVİSLERİ

Okul servislerinde fazla öğrenci alma, hostes bulundurma, öğrencilere uygun olmayan yüksek seste açılan müzik, okul önlerinde nizami duruşların olmaması ile ilgili sorunlar var.

Bu araçlara (S) Plaka alınması gerekiyor. O Zamanda bu araçlar yaz tatilde şehir dışına yolcu  taşıyamıyor.(S) Plakalı araçlar sadece okullara servis yaptıkları zamanda servis fiyatları çok artıyor ve bu ekonomik yükü öğrenci velileri taşıyamıyor.

06 ŞUBAT 2013

Mail tcosandal@gmail.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star