Abuzer AKBIYIK

SAYIN VALİMİZE VE BELEDİYE BAŞKANIMIZA HATIRLATIYORUM


Abuzer AKBIYIK
8 Ocak 2012 Pazar 04:19
“Marifet iltifata tabidir” diye veciz bir söz vardır. Kendi zaviyemizden bunu değerlendirirsek; Bir memlekette kültür, sanat ve edebiyata,onları üreten düşünce adamlarına, şair, yazar ve bestekarlara iltifat varsa o memlekette kültür, sanat, edebiyat yaşar ve gelişir, yeni yeni sanatçılar ve eserler ortaya çıkar.
6 Ocak Urfa’mızın yetiştirdiği ünlü Şair, fikir adamı, sendikacı Mehmet Akif İnan’ın (1940-2000) vefatının 12. yıldönümü idi. Ankara’da bulunmamız nedeni katılamadık konu ile ilgili etkinlikleri internet sitelerinden takip ettik. Her sene olduğu gibi bu sene de mezarı başında anıldı, bir gece düzenlenerek hayatı, fikir ve düşünceleri anlatıldı, şiirlerinden örnekler verildi. Şanlıurfa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen törenlere katılım yüksek olması beni sevindirdi.
Mezarlıktaki anma töreni ve geceye, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Yücetepe, Ahmet Al, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Mehmet Doğan ve diğer temsilcileri, Akif İnan’ın kardeşi Dr. Ahmet İnan, AK parti başkanı, yazarlar, daire amirleri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Akif İnan’ın ünü Urfa dışına taşmış şair, sendikacı, düşünce adamı gibi çok yönlü biri olması, kültür adamları, siyasetçiler, sendikacılar ve bürokratları bir araya getirmeye vesile olsa da, anma törenlerine katılımın bu kadar yüksek olması, bir düşünce ve kültür adamına sahip çıkılması Urfa kültürü adına beni umutlandırdı. Vesile olanları, organizasyonda emeği geçenleri kutluyorum.
Ben de Mehmet Akif İnan’ı şahsen tanıyan onunla çeşitli ortamlarda sohbet etmiş biriyim. Şanlıurfa Mega Radyo’da şair ve yazarlarla yaptığım bir programa konuk etmiştim. Hayatını, çalışmalarını anlatmıştı. Şiirlerinden örnekler okumuştu. İnşallah bu kayıtlar bir gün CD haline getirilir ve sevenleri ile buluşturulur.
Bu vesile ile şunu söylemek istiyorum “vefat edenleri analım, bu önemli. Bir başka önemli husus da hayatta olanları unutmayalım”. Hayatta olanları hatırlamak, ilgilenmek, iltifat etmek, eserlerini yayınlamak, adlarına gece düzenlemek, ödül vererek onore etmek çok önemli.
Bu konuda Urfa’da çok isim var ama ben –Allah uzun ömürler versin- hayatta olan iki kişiyi hatırlatmak istiyorum. Birisi Urfa’nın ekonomik ve sosyal yönden gelişmesine, Urfa kültürüne ve edebiyatına  ömrünü vermiş, Bu konularda gazetelerde, dergilerde fasılasız 52 sene yazılar yazmış, konuşmalar yapmış, şiirler yazmış, kitaplar yayınlamış, terbiyesi, edebi ve vakur duruşu ile örnek bir Urfalı Mehmet Hulusi Öcal’dır.  Hulusi abimiz, acaba nerde bir bilen var mı? Bir ferçlik geçirmişti durumu nasıl,  ömrünü Urfa kültürünü araştırmaya, yaşatmaya ve tanıtmaya adamış değerli insan Mehmet Hulusi Öcal’ın sağlığı nasıldır, ne yer, ne içer, nasıl geçinir. Sabri Dişli gibi üç beş dostunun dışında halini bilen var mı? Valinin, Belediye başkanın, diğer yetkililerin, Urfa sevdalısı (!) siyasetçilerin, kültür vakıflarının, derneklerin bilgisi var mı? ..Tekrar soruyorum var mı? Ses gelmiyor.. Duyamadım..
Size bir başka şahsiyeti hatırlatıyorum. Bestekâr, Söz yazarı, Urfa Folklorunun Kaynak kişisi, Halk Oyunları hocası Abdullah Balak. Onun öğrencisi ve yaklaşık 30 senedir onu yakından tanıyan biri olarak biliyorum ve şahidim ki Urfa’nın, müziğin, halk oyunlarının, sıra gecesinin tanıtımında en büyük emeği olan insanlardan biridir.  “Urfa” deyince gözleri yaşarır, kalbi çarpar.  Urfa’ya o kadar sevdalıdır ki eserlerinin içinde mutlaka Urfa ile ilgili bir husus veya “Urfa” kelimesi” geçer. Eserlerinin ünü yurt sınırlarını aşmıştır. Söz ve müziği kendisine ait; Kardaş dala konaram, Fadile, Yar gözlerin ceylandır, Feleksen ne feleksen, Başında yazması var gibi türküleri  İbrahim Tatlıses, Nuri Sesigüzel, Masun Kırmızıgül ve daha birçok sanatçı tarafından plak ve CD’lere okunmuştur. Kendisinden derlenen türküler ve halk oyunları  TRT ve Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivine alınmıştır.
Bu değerli insanları Vali veya Belediye başkanı bilmeyebilir. İşte hatırlatıyorum. Vali veya Belediye başkanı bu yazımı görmeyebilir. Lütfen onlara yakın olan Urfalı bürokratlar, edebiyatçı, yazar ve şair Mehmet Hulusi Öcal’ı, Bestekar, Kaynak kişi, Yaşayan Efsane Abdullah Balak’ı  Valiye, Belediye başkanına, Vakıf ve dernek yönetimlerine hatırlatsın. Sağlıklarında bu değerli insanlara sahip çıkalım, onları hatırlayalım, ne haldedirler bir soralım, iltifat edelim, onlar için geceler düzenleyelim, ödül verip onore edelim, basılmamış eseleri varsa yayınlayalım, hayatlarını kitap, belgesel film yapalım.
Şanlıurfa Valisi Sayın Celalettin Güvenç, Mehmet Akif İnan’ın mezarı başındaki konuşmasında, İnan için  “Bunlar, bu topraklarda geleneğimizin, inancımızın, kültürümüzün yaşamasının köşe taşları, buna sebep olan büyük insanlar, ömürlerini bir davaya adamış insanlar, bugün burada olmaktan, onu anmaktan mutluyum. Kendisine rahmet diliyorum. Aile efratlarına tekrar taziyelerimizi, baş sağlığımız dileklerimizi bildiriyorum. Allah Rahmet eylesin.  Büyük, güzel bir insanın başındayız.” Sözlerini sarf etti. Valinin bu konuşması beni mutlu etti, umutlandırdı.
Urfalıların kendi değerlerine sahip çıkması kadar, o şehrin mülki amirinin kültür, sanat, folklor ve edebiyatçılarına ilgi göstermesini, sahip çıkmasını  önemsiyorum. Çünkü edebiyat, musiki, tiyatro, dans gibiGüzel Sanatlar, resim, heykel, mimari, hat, minyatür, ebru, tezhip fotoğraf ve sinema sanatı gibi Görsel Sanatlar(Plastik Sanatlar), Metal, tahta, ağaç, cam, kumaş işlemeleriyle ilgili Geleneksel El Sanatları iltifat gördüğü yerde yaşar, gelişerek büyür. Bu ilgi ve iltifat tohuma verilen su, hava ve güneş gibidir. Tohuma verilen su,hava ve güneş, tohumu yeşertir, büyütür  ve ulu bir çınar yapar.
Urfa’ya birçok vali geldi geçti ama ancak bir kısmı iz bırakabildi.  Ziyaettin Akbulut, Şahabettin Harput ve Muzaffer Dilek iz bırakanlardandır. Bu Valiler zamanında Urfa kültür hayatında bir canlılık oldu, çok güzel organizasyonlar yapıldı ve kalıcı eserler ortaya çıktı.  Bazı vali muavinleri de iz bıraktı. Balıklıgöl alanına verdiği emekleri Vali Yardımcısı Hasan Duruer bunlardan birdir. Urfa’ya emeği geçenlere minnettarız.
Geldiği günden beri Şanlıurfa Valisi sayın Celalettin Güvenç’i  basındaki haberlerden izliyorum. Kültür sanat etkinliklerine katılması ve yaptığı konuşmalar Urfa kültürü adına beni umutlandırıyor. Umarım görev süresi içinde Urfa’da tarih, kültür, sanat, folklor edebiyat adına güzel projeleri gerçekleştirir.
Urfa Peygamberler şehri, 12 bin yıllık kültür şehri, şairlerin ve sanatçıların harmanı, müziğin merkezi, medeniyetlerin doğduğu şehir, müze şehir, nereyi kazsan tarih fışkırıyor. Bu nedenlerle Urfa’da yapılacak çok iş var. Kolay gelsin diyorum, umutla, sevgi ile kalın sağılacakla.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star