Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın
Bermal MELİK

Seçim Barış Refarandumu


Bermal MELİK
11 Mart 2014 Salı 16:44Ülke olarak yine kritik günlerden geçiyoruz. Bıçak sırtı yaşıyoruz adeta.

Her zaman olduğu gibi son dakika haberleriyle yönetiliyoruz.


Seçime az günler kala ülke olarak daha gerginleşip birbirimizi yiyiyoruz.

Fethiye, Ordu ve Giresun'da  yaşananlar endişeleri bir kat daha arttırmaya başladı.


Bir ülkede barışı inşa etmek savaştan daha zordur. Savaşın çirkin ve karanlık yüzünü görmeyenler barışını önemini anlayamazlar.

Bu yüzden önümüzdeki bu yerel seçim hayati bir önem arzetmektedir. Bu yüzden siyasi litaratürümüze yeni yerleşen  " seçim barış referandumu"  süreci anlamlı ve önemlidir.

Ancak bu süreç kritik olduğu kadar çok ta tehlikeli bir dönem. Seçim ve seçimin  sonuçları bu tehlikeyi daha da  artıracaktır.
Bu tehlikeyi görmek için kahin olmaya gerek yok!


Üç  yıl önce  Mahmut Alınak ile gerçekleştirdiğim röportajda  felaket senaryosundan bahsetmiş ve endişlerini paylaşmıştı. Daha sonra bu felaket senaryosunu  ve kendi düşüncelerimi köşemde yazmıştım. Bu senaryo konuşulur ve yazılırken  ülke olarak bu ihtimallerden ve yaşananlardan çok uzaktık.Ben kişisel olarak  buna ihtimal dahi vermiyordum.


Ancak Fethiye de yaşananlar ve ergenekon tutuklularının tahliye edilmesi  bu senaryo hayata mı geçiriliyor sorusuna cevap aramaya başladım.


İki yıl önce yazdığım yazıda Mahmut Alınak'ın felaket senaryosuna dikkat çekmiştim.


O zaman gerçekleştirilemeyen senaryo bugün mü gerçekleştirimeye çalışılıyor.?


Bu yüzden bu yazımı sizinle bir kez daha paylaşmak istiyorum.Umarım ve diliyorum  adı gibi senaryo olarak kalır.

15 Şubat 2012 tarihi yazım:

 

Kıyamet senaryosu gerçekleşiyor mu?

 

 

Ülke olarak çok kritik ve hassas bir süreçten geçiyoruz.


KCK  soruşturması tüm hızıyla sürüyor.Orta Doğu karışıyor, Suriye ’ de rejim sallanıyor, İran’a hava harekatı ihtimali her geçen gün artıyor.Türkiye böyle bir ortama Kürt meselesinde mesafe katetmiş olarak girebilirdi.Maalesef konu, derin dondurucuya konmuş durumda.!


Ne anayasa hazırlığı ne de müzakareler cephesinde bir gelişme yok!
Bırakın çözümü, tartışma bile yok artık.
Medya son aylarda bu konuyu konuşamaz ,tartışamaz hale geldi.


Türkiye toplumu da, uzun süredir, her yerde aynı şiddette yaşanıp hissedilmese de bazen, hızlanıp derinleşen, bazen yavaşlayan bir toplumsal bunalım sürecini yaşadı ve hala yaşıyor.

Yaşananlar, Türkiye'nin, dolayısıyla bölgenin, içinden bir daha çıkılamayacak olan bir girdaba doğru sürüklendiğini gösteriyor.Yanıbaşımızda kaynayan kazanın  ve "Arap baharı "  denilen rüzgarın ülkemizi es geçmesini beklemek biraz  politik saflık olurdu.

 

12 Hazirandan sonra süregelen olaylar, Mahmut Alınak’ın 16 Mayıs 2011 tarihli  “Bir felaket senaryosu” başlıklı yazısını akıllara getiriyor.Ülkenin ne denli tehlikeli bir süreçten geçtiğine dikkat çekiyor. Alınak korkunç bir senaryodan bahsediyor. Ve bence  gündeme uygun önemli başlıklar içermekte.


Alınak' ın senaryosu o tarihte  basında   geniş yer bulmuştu.Bu senaryoya dayanarak Alınak'ın söylediklerini  bir kez daha  okumakta fayda var:
"Ocak ayı başında görsel ve yazılı medyaya yaptığım çeşitli açıklamalarda, “Seçimden sonra korkunç şeyler olacak ”diye feryat ettim; ama sesimi kimseye duyuramadım. Gel gelelim daha seçim olmadan gerginlik başladı.
Üç gün önce, Gençler Ölmesin Ocaklar Sönmesin Girişimi (GEOS) adına İmralı’ya gidip Öcalan’la görüştükten sonra kaygılarım daha da arttı.
Öcalan kendisi ile yaptığımız bir saatlik görüşmede, devletle üst düzeyde görüşmeler yaptığını, görüşmelerin ümit verici olduğunu, ancak kendisi ile görüşen heyetin Özal, Ecevit ve Erbakan gibi tasfiye edilebileceğini ve bunu heyete de aktardığını söyledi,
Beş ay içinde bir iç müdahale olacak, Parlamento’nun kapısına kilit vurulacak, Ergenekoncu olarak bilinen subaylar serbest bırakılacak, AKP, BDP ve MHP yöneticilerinden sağ kalanlar (başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan) Yassı ada ya da İmralı’da hapsedilip ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılacak. Daha sonra bir dış müdahale olacak, müdahale eden dış güçler o günün şartlarına göre kendilerine uygun bir yönetimi başa geçirecek.

Bütün bunların Türk ve Kürd halkı için neye mal olacağını söylemeye gerek yok. Dediğim gibi (bu gidişatla) korkunç bir iç savaş çıkacak, bu coğrafya kan denizine dönüşecek."
Gelişmeler bu şekilde devam eder,  yangına körükle gidilmekten vazgeçilmezse,  çok ama çok kötü şeyler olabilir. Neden böyle olacağına dair hayli yazılıp, çizildi.

Öcalan ile görüşmesini Radikal’e  anlatan Alınak Öcalan’ın kendilerine, ‘iç savaş çıkmasından’ duyduğu endişeyi ve heyetlerle yapılan görüşmelerden duyduğu ümidi ifade ettiğini söyledi.
Alınak, “Ben görüşmelerden sonuç çıkmayacağını düşünüyorum. Bence bu görüşmeler bir mutabakat sağlanmadan sonuçlanacak. Böyle olunca seçimden sonra korkunç bir iç savaş başlayacak. Neredeyse tüm il ve ilçelerde halk birbirine girecek, evlere baskınlar düzenlenecek, devlet kurumları ve medya merkezleri bombalanacak, içeridekiler katledilecek, yollar kesilecek, medyatik kişilere karşı suikastlar yapılacak, sokaklar, alanlar birer ceset tarlasına dönüşecek. Böyle bir durumda bir iç müdahale olmasından endişe ediyorum. O zaman Başbakan Yassıada ya da İmralı’ya hapsedilebilir, farkında değil. Öcalan’ın talepleri yerine getirilmeyecek talepler değil. Bu nedenle hükümet en azından bir açıklama yapmalı” dedi. Alınak Başbakan ile Öcalan arasında aracı olmak istediğini söyledi.


Ancak hala ümit var.


Bu bir felaket senaryosu değil, alevleri yüzümüzü yakmaya başlayan ölümcül bir yangını haber vermedir. Ya “Elle gelen düğün bayram” deyip kan cehennemine yolculuk yapacağız ya da sivil mücadeleyi doruklaştırıp kardeşçe yaşayacağımız mutlu ve özgür bir hayata yelken açacağız. Tercih sizin.”
Abdullah Öcalan ’ın kendisiyle görüşmeye giden kardeşi Mehmet Öcalan ’a bir notla birlikte
"Burası çok hassastır.Görüşe çıkmamız uygun değildir." dediği günden bu yana yaşanan süreçten Mit’ teki depreme kadar yaşananlar  oldukça düşündürücüdür.


Alınak’ın dediği gibi, “tercih sizin”, hepimizin; ya birilerinin fitilini ateşlediği yangında yanacağız, can havliyle yakmak zorunda kalacağız,  Çözümün adı bahar da olsa, yangın da olsa…
Evet; tercih sizin, hepimizin…


http://www.urfahaber.net/yazar/kiyamet-senaryosu-gerceklesiyor-mu-384.html
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık