Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın
Mustafa GÜNEŞ

SEÇİM SONRASI TÜRKİYE TABLOSU


Mustafa GÜNEŞ
4 Mayıs 2015 Pazartesi 03:54

Geçtiğimiz belediye seçimlerinden sonra yazdığımız bir yazıda, Türkiye’nin ayrıştığını, AKP’nin her bölgede 1. Veya 2. Parti olduğunu, Kürt yoğun coğrafyada BDP, Ege Coğrafyasında CHP, Orta Anadolu da ise genel olarak AKP’nin birici parti olduklarını, ancak Orta Anadolu’da MHP ile AKP’nin oy toplamlarının çok kritik bir durum arz ettiğini belirtmiştik.

        Gerçekten Orta Anadolu sonuçlarına baktığımızda AKP ve MHP oy toplamı ortalama yüzde 90 ila 95 seviyelerde olduğu görülür.

         “Milli Görüş”ün ilk temsilcisi olarak ortaya çıkan Milli Nizam Partisi’yle başlayan ve devamı olan partilerden günümüze kadar Orta Anadolu’da iki parti arasında hiç kesintisiz bir rekabet, bir seçmen kapışması süre gelmektedir.

        Yani ezelden beri Orta Anadolu’nun bir ilinde Milli Görüş partisinden memnun kalmayan seçmen bir sonraki seçimde MHP’ye yönelmekte; bir başka ilinde MHP’den memnun kalmayan seçmen ise Milli Görüş partisine yönelmektedir.

        Bu olgu yıllardır hiç sapmadan ve şaşmadan sürüp gelmektedir. Başka hiçbir partiye fırsat verilmemiştir (Ankara, Adana gibi metropoller hariç).

              AKP – MHP VE ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİM

        Bu seçim, Türkiye’deki geçmiş tüm seçimlerin en kritik ve belirleyici olan seçimidir. Seçmen,ya  iktidar-muhalefet dengesinin sağlandığı demokratik bir parlamento ve hükümeti belirleyecek,ya da Erdoğan ve AKP diktatörlüğüne razı olacaktır.

        SEÇİMİN BAŞKA BİR GERÇEĞİ

        Ancak burada ikinci bir sorun hatta tehlike daha var. Bilindiği gibi iki yılı aşkındır “barış süreci” diye bir yola girildi. Bu olgu sayesinde (AKP, İmralı ve HDP arasında yürütülen görüşmelerle) 2 yıldır silahlar susmuş ve halkın önemli bir kesimi içinde barış umudu iyiden iyiye kök salmıştır.

        Bir takım yuvarlak laflarla geçiştirseler bile, iki büyük (CHP-MHP) muhalefet partisinin tamamına yakın kesimi, başlatılan “barış Süreci”nden rahatsız, karşı durmaya hatta engellemeye çalışmaktalar.

        Özellikle MHP eline geçireceği ilk fırsatta barışı ve görüşmeleri noktalayıp tekrar silahları konuşturmaya başlayacağını açık açık söylemektedir. Dahası tüm seçim stratejisini bu konu üzerine oturtmuş bulunmakta.

        CHP’de ise, liderinin ve birkaç yöneticinin taban ve seçmene duyurmamaya çalıştıkları cılız sesleri dışında, barışla ilgili pek fazla bir heves ve niyet görülmemektedir. Hele asıl seçmen kitlesinin merkezi sayılan Ege (sahili) ve Trakya Bölgesindeki toplantı ve konuşmalarında mümkün olduğunca barışa değinmemeye çalışılmaktadırlar.

        Çünkü bu bölgelerin büyük çoğunluğunun da barışa pek hevesli olmadıkları öteden beri bilenen bir olgudur.

        ŞAVAŞA KARŞI-SAVAŞTAN YANA SEÇMEN KİTLESİ

        Yazıyı uzatmadan ve fazla analitik cümleler kurmadan sade bir dille anlatmak istersek;bu seçimin  partilerin oy dağılımından daha önemli bir ayrışma ve ayrıştırma seçimi olduğunu belirtmek istiyoruz

        Gerek Ege, gerekse (özellikle ) Orta Anadolu seçmenlerinin AKP -MHP ve AKP-CHP arasındaki oy geçişleri savaştan yana mı yoksa barıştan yana mı tercih yapıldığının da göstergesi olacaktır.

        Özellikle Orta Anadolu seçmenlerinin  AKP’den vazgeçip MHP’ye yönelmesi,aynı zamanda, barış sürecine karşı olduğunun ve hatta savaştan yana olduğunun kriterini de gösterecektir.Yani her AKP’den vazgeçip MHP’ye oy veren seçmen,aynı zamanda;

-“Barış istemiyorum! Teröristlerin kökü kazınıncaya kadar savaşa devam edilmesini istiyorum!” demiş olacaktır.

Aynı şekilde, CHP’nin de geçmiş oylarından çok daha fazla oy alması halinde aynı mesajın verilmek istendiği anlamını çıkarabiliriz.

        HDP VE AKP

Bunun yanında Türkiye’nin hangi bölgesinde olursa olsun AKP’den HDP’ye kayan her oy;

-“Daha fazla demokrasi ve barış istiyorum!”Anlamına gelir. Çünkü her iki parti de bu sürecin ana aktörleri. Her iki parti de (AKP çok gönüllü olmasa da) bu süreci başlatıp sorumluğunu almış ve fatura ödemek durumunda olan partilerdir.

Aralarındaki tek fark, AKP daha fazla güç, daha fazla Erdoğan ve tek parti diktası, HDP ise daha fazla demokrasi ve iktidar muhalefet arasında  güç dengesinin sağlanması için çabalamaktadır.

Ancak bu fark, basit bir fark olmayıp bir birine zıt istemleri içeren bir farktır. 

Sonuç olarak ve kısaca özetleyecek olursak, Kürt Coğrafyası dışında Ege ve Orta Anadolu’da AKP’den CHP ya da MHP’ye kayan her oy,aynı zamanda savaş taraftarlarının da istatistiğini vermiş olacaktır.

 

4.5.2015

Mustafa Güneş/URFA

 

 


YORUMLAR
  • yorum2015-05-06 03:10:18SERİKANİLI SERHAT

    DEĞERLİ YAZARIN TÜM YAZILARINA İMZA ATİYORUM. RIHA'DA BÖYLE CESARETLİ YAZARLARIN ÇOĞALMASI LAZIM.SİZ KUTLUYORUM.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık