Sen hiç kürtaj oldun mu?


14 Haziran 2012 Perşembe 15:26
Başbakanın kürtaj konusunda yaptığı açıklamaları talihsiz zamansız ve beceriksiz bir açıklama olarak görüyorum… Bu açıklamayı yapmadan evvel kürtaj olmuş sezaryenle doğum yapmış,  tecavüzden çocuk sahibi olmuş kadınlarla görüşmüş olsaydı… Bu talihsiz çıkışı yapmazdı.
Öyle bir vaziyet yaratıldı ki kadınlar hamile kalıyor sonrada keyfi olarak kürtaj yaptırıyor.  Bu konuda konuşacak olan kadınlara sen hiç kürtaj yaptırdın mı? Erkeklere de sen hiç kürtaj yaptıran kadının yanında bulundun mu? Diye sormak isterim. Hiçbir kadın kuzu, kuzu gidip masaya çıkıp kürtaj olmak istemez. Tek başına hamile kalmadığına göre niçin kürtaj olma kararı verdiğini erkeğe de sormak gerekir. Veya kürtaj olmuş kadının yaşadığı psikolojik drama şahit olmadan anlamadan ahkâm kesmenin doğru olmadığını düşünüyorum.
Hele tecavüz çocuğu doğsun devlet bakar ifadesi içler acısıydı. Tecavüz çocuğunu doğurmuş anne-çocuk ilişkisini gözlemlemeden bilmeden konuşmak yorum yapmak bu kadar basit olmamalıdır.
İş kürtaja gelmeden evvel niçin cinsel eğitim, niçin üreme hakları, niçin doğum kontrol yolları öğretilmiyor. Hatta niçin doğum kontrol yöntemleri kadınlar üzerinden yapılmaya çalışılıyor. Bu sadece kadının sorunumu bak bacım, hamile kalma kalırsan, doğurmak zorunda kalırsın gibi bir koşullandırma durumu var. Kimse çıkıp 3– 4– 5 çocuk babası olmuşsun artık yeter seni kısırlaştıralım demiyor. Olaya tersinden bakarsak eğer. Başbakan çıkıp şu açıklamayı yapmalıydı… Çalışan kadınların anne olmaları halinde 3 yıl ücretli annelik izni ( isteğe bağlı) çalışmayan kadınların ise ev içi emeklerinin sosyal güvenlik altına alınması ve ücretlendirilmesi, İşyerinde ve mahallelerde ücretsiz kreş açılması zorunluluğu, Esnek çalışma saatleri imkânı gibi… Sunulsaydı nüfus patlaması yaşanırdı. Hem de sessiz sedasız, bunun yanında biz kadınlar uluslar arası toplantılarda hava atardık. Bizim ülkemizde kadınlar önce insan sonra anne diye… Böyle bir imkân sunulursa ben başbakana söz veriyorum 3 tamamlarım. Başka söz verenler olur mu bilemiyorum.
Şu memlekette kadınlar her iş yaptılar çıkıp kendilerini ilgilendiren en önemli konuda konuşamadılar ya pes doğrusu…Kürtaj sezeryan normal doğum derken, bugün istismar edilen  çocuklar, ( cinsel ve işgücü olarak ) için fuhuş batağına saplanmış kadınlar için ne yapıyoruz.
Bir yerlere baş olmakla düğün evinin delisi gibi ortalıkta dolanmakla yürümekle olmuyor.  Fikriniz yoksa kanaatinizde mi yok…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık