Adalet YILDIRIM

SINAV MI ÇİLE Mİ?


Adalet YILDIRIM
21 Haziran 2016 Salı 15:32

2016 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) başladı. LYS beş aşamadın oluşuyor, bu aşamaları kısaca yazarsam;

- LYS -1 (Matematik)

-LYS-2 (Fen Bilimleri)

- LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya)

-LYS-4 (Sosyal Bilimler)

-LYS-5 (Yabancı Dil)

Bu sınavlar farklı gün ve haftalarda oluyor. LYS-4 Sosyal Bilimler sınavı 18 Haziran, LYS-1 Matematik sınavı da 19 Haziran sabah saat 10’da yapıldı. Önümüzdeki haftada 25 Haziran’da LYS-2 Fen Bilimleri ve LYS-5 Yabancı Dil sınavı ve 26 Haziran’da da LYS-3 Edebiyat-Coğrafya sınavı yapılacak. Görüldüğü gibi öğrenciler tam bir sınav maratonu içindeler. Sınavdan sınava koşuyor desek yeridir.

Şimdi LYS-4 ve LYS-1’de öğrencilerin yaşadığı bazı sıkıntıları sizlerle paylaşmak istiyorum. Sınavların bu kadar çok olması beraberinde birçok sıkıntıyı getiriyor. Bunlardan bir kaçınıaktarırsam;

-Öğrenciler hangi gün hangi sınava gireceğini karıştırıyor. Çünkü öğrenci yapılan bütün sınavlara girmek zorunda değil. Tercih yapacağı bölümle ilgili sınavlara girmesi yeterli oluyor. Bu durumda öğrencilerin büyük bir kısmı sadece bazı sınavlara giriyor. Öğrencilerin sınavların tamamına girmemelerin en büyük nedeni hem ders yükünü azaltmak, hem de ailelerin beklentilerini biraz aşağıya çekerek daha az stresli bir sınav zamanı yaşamak.

Yukarda değindiğim gibi öğrenciler sınav günlerini karıştırıyor. 18 Haziran’da yapılan Sosyal Bilgiler sınavını, Matematik sınavı sanan öğrenciler oldu ve bunlardan birine ben de şahit oldum.

Arkadaşlarının sınav yerine gelmediğini gören birkaç öğrenci, anne-babasını telefonla aradı. Aldıkları cevabı, çevredekiler gibi benden daha sonra o öğrencilerin anlatımından öğrendim. Telefona çıkan kız kardeş, ‘kardeşim uyuyor. Onun sınavı yarın’ demiş. Öğrencilerin durumun böyle olmadığını izah etmesi üzerine ise aile apar topar çocuklarını sınav merkezine yetiştirdi. Eğer ki, arkadaşları aramasaydı, o öğrenci sınava giremeyecekti ve buda bir yılına mal olacaktı.

-Yine sınav sayısının fazla olması nedeniyle, sınav yerlerini karıştıran öğrenci sayısı hiçte az değildi. Küçük bir dikkatsizlik nedeniyle sınav tarihlerine dikkat etmeden bir sonraki gün yapılacak sınavyerine giden öğrenciler oldu. Görevlilerin uyarması üzerine sınav yerlerini karıştıran öğrenciler, doğru sınav merkezlerine araçları olmayanlar kan-ter içinde koşarak gitmek zorunda kaldı.  

Bu durumu yaşayan öğrenciler, yukarda yazdığım öğrencilerin aksine tüm sınavlara girip hepsinde şansını denemek isteyen öğrencilerden oluşuyor. Buradaki mantıkta ise şu; ‘bir sınavdan başarılı olmasam, belki diğerinden olurum bir daha sınava girmek zorunda kalmam’ düşüncesi. Yani bir nevi ya tutarsa mantığı…

-Sınav sayısının çokluğu nedeniyle yaşanan diğer bir sıkıntı da okul isimlerin bir birine benzemesi ve sürekli isimlerin değiştirilmesiydi. Eskiden sadece bir okulda sınava girildiği için önceden okula gidilip sınav yerinizi tespit edebilirdiniz. Şimdi öyle mi? Hangi birine gideceksiniz ki. Diyelim ki gittiniz karıştırmayacağınızın garantisi de yok. Yaptığım gözlem ve araştırmalara göre bu durumu yaşayan öğrenci sayısı da çok fazlaydı.

Ayrıca bu ülkede herkesin özel arabası yok. Yanlış sınav merkezine gelen onlarca öğrenci oldu. Allah’tan bu öğrenciler, araçları olan duyarlı vatandaşlar tarafından sınav merkezlerine ulaştırıldı. Yeri gelmişken o duyarlı vatandaşları da kutlamak isterim.

-Bir diğer ve beklide en önemli konu; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) başvuru döneminde öğrencilerden birçok bilgi istemektedir. Bu  bilgilerden bazıları boy ve kiloyla ilgilidir. Zaten LYS’ye liseyi bitirmiş ve fiziki gelişimini büyük ölçüde tamamlamış gençler, eski mezunlar ve yaşça büyük olanlar da girmektedir.

Yani başvuru döneminde yaş, boy, kilo gibi özellikleri alan ÖSYM, ne yazık ki bunları dikkate almıyor olacak ki, ilkokulları sınav merkezleri içine dahil etmektedir. Sınav yerleri ilkokul olan adaylar, maalesef o minicik sıralara sığmayarak iki büklüm hatta dört büklüm olarak soruları düşünmek yerine oturma çabasına girdiler. Yetkililerin biran önce bu yanlıştan dönmesi ve biran önce ilkokulları sınav merkezlerinin dışına çıkarması gerekmektedir. 

-Başka önemli bir sorunda bilindiği gibi adaylar,  sınav yerine giderken yanlarında hiçbir şeyini götürememektedir. Çünkü yasak. Yanında çanta götüremez, telefon götüremez, madeni para götüremez.

Peki, yukarıda sıraladığım bunca sıkıntı yaşayan adaylar, duyarlı vatandaşlar yardımı olmasa bu sıkıntıları nasıl aşacaklar. Ya duyarlı vatandaşlar imdatlarına yetişecek, ya da sınavı kaçırarak bütün emeklerinin bu zincirleme hatalar sonucunda heba olup gitmesine ağlayacaklar.

Bu köşeden yetkililere seslenmek istiyorum. Bu ve bunun gibi birçok nedeni göz önüne alarak, sınav sistemini bir kez daha gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum ve sınavlara giren tüm adaylara başarılar diliyorum. 


YORUMLAR
 • yorum2016-06-25 10:08:56sınav zede

  Adalet abla sana katılıyorum. Ben sınava ilkokulda girdim. Resmen iki büklüm oldum. Benim boyum 1.78. Resmen eziyet çektim. Memlekette sınav yapacak salon mu yok. İlkokulları çıkarmamılar.

 • yorum2016-06-21 19:13:19Anne

  Çocuklarımıza yazık oluyor. Çocuklarımızı resmen yarış atına çevirdiler. O sınav senin bu sınav benim. Ömürleri o sınavdan bu sınava koşuşturmakla geçiyor. Yazık değil mi?

 • yorum2016-06-21 15:38:39Taner

  Yahu arkadaş Türkiye'de her şeyi Arap saçına çevirdiler. Neyin ne olduğu belli değil. Bunu kasten yapıyorlar ki, insanlar araştırmasın bilmesin ne diyeyim Allah bildiği gibi yapsın.

 • yorum2016-06-21 15:34:35H. İbrahim

  Adalet hocam, kesinlikle yazdıklarınızın tamamı doğru. Hele şükür ilk kez bir yazar sorunlarımızı bu kadar net ortaya koydu. İnşallah yetkililer yazdıklarınızdan ders çıkartır. Kaleminize sağlık.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star