Adalet YILDIRIM

ŞIRNAKLI ÖĞRENCİLERİN ‘SINAV GÖÇܒ


Adalet YILDIRIM
16 Mart 2016 Çarşamba 08:43

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 13 Mart 2016 tarihinde yapıldı. Sınav öncesi konuyla ilgili bir yazı kaleme almış, öğrenci ve velilere bir takım önerilerde bulunmuştum.

Yazımın tamamı normal şartlarda yaşayan ve sınava giren öğrenciler için geçerliydi. Ama gelin görünki, Şırnak’ta yaşayan öğrenciler bırakın normali aylardan beri çatışmaların yaşandığı, sokağa çıkma yasaklarının olduğu bir yerden her şeye rağmen sınav başvurularını yapmışlardı. Hatta bu sınav başvuruları yaşananlardan dolayı birkaç kez uzatılmıştı.

Sınava birkaç gün kala ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, Şırnak’taki öğrencilerin YGS’ye Gaziantep, Batman ve Siirt’te gireceğini duyurdu. Bu duyuru üzerine öğrencilerin, ‘Sınav Göçü’de başladı. Sınava girecek öğrencilerin il dağlımı ise şöyle oldu.

-Gaziantep’de yaklaşık 320 öğrenci sınava girdi.

-Batman’da 70 öğrenci sınava girdi.

-Siirt’te 80 öğrenci sınava girdi.

Sınav merkezleri değiştirilen öğrencilere, Şırnak Valiliği tarafından yol ve barınma yardımı yapıldı. Gaziantep’e giden öğrencilere 270 TL, Batman ve Siirt’te sınava giren öğrencilere de 150 TL verildi.

Sınav öncesi ve sonrası öğrenciler, sınav merkezlerinin değişmesine çok tepkiliydiler. Bu tepkilerinde de haklıydılar. Çünkü yılların emeği bir anda heba olup gitmişti. Belki çoğu ilk defa ailelerinden ayrı kalacaktı. Bilmedikleri bir şehirde, bilmedikleri okullarda ve otellerde konaklayarak hayatlarının sınavını verdiler.

Ben işim gereği çok seyahat eden biri olarak gittiğim yerlerde, kaldığım mekanları insan tabiatı gereği yadırgarım. Uyuyamam, havasına suyuna alışamam, daha bunun gibi birçok şey olur. Bu yaşıma rağmen bunları yaşarım. Hayatlarında ilk defa evlerinin dışında bilmedikleri bir yerde ve kendi istekleri dışında kalan bu gencecik insanlar nasıl yadırgamasın ki… Hemde YGS gibi tüm hayatlarını etkileyen bir sınav için gitmişlerse. Birçok öğrenci kaldıkları yerlerin iyi olmadığını söylediler. Allah aşkına, zaten verilen paraların miktarlarına bakılırsa nasıl iyi yerlerde kalsınlar ki. Yol ve konaklama 150-270 TL arası. Peki, bu gençlerin hiç mi yeme, içme ihtiyaçları olmayacak. Onuda kendileri mi karşılasınlar? Bölgede aylardan beri yaşanan çatışmaların ve bununla beraber gelen ekonomik sıkıntıları yetkililer hiç mi düşünmemiş?

Başka sınav merkezlerinde sınava girmek bu öğrencilerin tercihi değildi. Yetkililerden bu öğrencilere karşı maddi ve manevi daha hassas olmalarını, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) için şimdiden bir çözüm bulmalarını bekliyoruz.

Bir hatırlatma daha; birkaç yazımda bölgede çatışmalardan dolayı olumsuz etkilenen öğrenciler için ek puan verilmesini önermiştim. Şırnaklı öğrencilerinde bu yönde talepleri oldu. Yetkililerin bu talepleri dikkate almalarını, öğrencilerin daha fazla mağdur olmaması konusunda duyarlı davranacağı kanısındayım.

Tüm öğrencilere daha adil ve daha eşit şartlarda yaşayacakları günler dileğiyle.

 


YORUMLAR
 • yorum2016-03-17 09:38:10Cemil

  Adalet hanım yazdıklarınızın tamamına katılıyorum. Ne o öyle dilenci gibi 150-270 lira verip kilometrelerce öteye gidin ve sınava giren demek ayıptır.

 • yorum2016-03-17 09:36:49Halide

  Şırnaklı ve Şırnaklı öğrencilerin durumunda olanlar zaten psikolojik olarak sınava girecek durumda dahi değildiler. Ama sınava sokuldular hemde gurbetti. Düşünsenize aylarca bomba silah sesleri ve ölümlerle iç içe yaşamış çocukların durumunu. Aslında bu çocuklara üniversitelerde kontenjan ayrılmalıydı.

 • yorum2016-03-17 09:33:12İ. Halil

  Olan gençlere oluyor. Gelecekleri kararıyor. Yazık değil mi günah değil mi ne olacak bu gençlerin hali. Bölgemizde zaten çocuklar eğitime geride başlıyor. Birde böylesi felaketler olunca da daha da geriye düşüyorlar. Size katılıyorum sorun ek puan verilerek çözülebilinir.

 • yorum2016-03-16 08:55:23Kadir

  Adalet hanım sizin kadar duyarlı, sizin kadar hassas kaç yazar kaldı ki. Zaten bu çocukların evleri barkları yok oldu. Ellerine 150-270 lira tutuşturarak kilometrelerce öteye göndermek nasıl bir anlayıştır. Size katılıyorum bu öğrencilere ek puan verilmeli.

 • yorum2016-03-16 08:53:40Misafir

  Bu nasıl bir adalettir, bu nasıl bir anlayıştır. Hem insanları evlerinden memleketlerinden edin hemde geleceklerini ortadan kaldırın. Bunun adı resmen gasptır. Hak gaspıdır. Yazıklar olsun.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık