Osman GEREM

SİYASETİ RAHMANİ.


Osman GEREM
28 Aralık 2015 Pazartesi 12:27

SİYASETİ RAHMANİ.

İnsan, sosyal bir varlıktır. İnsanlar, birbirine muhtaç olarak yaratılmışlardır. Birçok işlerini, ancak toplumsal yardımlaşma ve dayanışma ile yapabilirler. Hatta ferdi işlerinde bile başkalarının yardımına ihtiyaç duyar ve yardımlaşma ile yapılan işlerden kısa zamanda daha çok verim alır.

Bunun için insanlar, tarihin ilk dönemlerinden itibaren, teşkilatlanma gereği duymuşlardır. Zaman içinde tabii ihtiyaçtan dolayı toplumda kendiliğinden hiyerarşik bir yapı oluşmuştur. Hiçbir insan kendisine hiyerarşik sistemin dışında tutamaz.

her insanın canı, malı,nefsi,nesli ve aklı İslam tarafından koruma altına alınmıştır. Kişisel hakları gasp edilmemesi, işlerin düzenli yürümesi, adaletin tesisi, zorbalara bir takım müeyyidelerin uygulanması için bir devletin varlığı zorunludur. Hukukun üstünlüğü ilkesi devletin meşru temelidir. Devleti yönetme, insanları idare etme sanatı ise siyaseti rahmani denir.

Siyaset Arapça bir kelime olup, sase fiilinin mastarıdır. İnsanları yönetmeye, canlıları eğitmeye, işleri düzenleme ve daha iyi yapmaya çalışmaya siyaset denir.

Peygamberlerin tevhit mücadelesini dikkatle incelediğimizde, mücadelerinin daha çok siyasilerive toplumun ileri gelenleri olan mele ile olduğunu görürüz. Öyle ki peygamberler, bulundukları ve görevli oldukları zaman ve mekanda, ya iktidardır ya da muhalefet. Bunun için "bir toplumda iki zümre ıslah olursa tüm toplum ıslah olur. Bunlar helak olursa tüm toplum helak olur. Bunlar Umera ve ulemadır" buyurulmuştur. Çünkü, yöneticiler bir toplumun kalbi, ilim adamları ise, beyni mesabesindedir. Bunun için, peygamberlerin mücadeleleri daha çok idareciler ve ileri gelenlerle olmuştur. Hz. İbrahim (a.s)'ın ilk muhatabı ve hedefi hiç şüphesiz ki zalim kral Nemrut'tu. Hz. Yusuf (a.s), içinde yaşadığı ülke halkını kıtlıktan kurtarmak için Mısır'da maliye bakanı olmuştu. Firavun'un sarayında büyüyen Hz. Musa, halkını Firavun'un zulmünden kurtardıktan sonra başa geçmişti.  Hz. Harun (a.s)da Hz. Musa'ya vezir olarak seçilmişti. Hz. Davud (a.s) ve Hz. Süleyman (a.s) peygamberlikle devlet başkanlığını uhdesinde deruhte eden önder peygamberlerdendi. Hz. Süleyman'a, tarihin hiçbir döneminde rastlanmayan ve rastlanmayacak olan bir güç verilmişti. Mekke'de müşrik yönetimle mücadele eden Peygamberimizin Medine'ye hicretinden hemen sonra yaptığı ilk işlerden biri de devlet kurmak ve kendi siyasetini uygulayamaya koymak olmuştu. tüm bu açıklamalardan sonra siyasetin zammedilmesi bir yana, neredeyse bir peygamber mesleği olduğunu söyleme noktasında geliyoruz.   


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star